Čitateljica koja se već godinama bori s uznapredovalim oblikom parodontoze postavila je pitanje našoj kolumnistici – dr. med. Kseniji Krajina Pokupec, fitoterapeutkinji. Ljekovite biljke poput petoprste i kadulje, sa svojim aktivnim sastojcima, imaju svojstvo stezanja tkiva i protuupalnog djelovanja i doktorica Pokupec ih koristi u svojim pripravcima.
No, treba znati da se s parodontitisom treba uhvatiti u koštac ne samo pomoću tekućine za ispiranje usta, već i s tinkturom koja se umasira u zubno meso i čaja. Naravno, pravilna oralna higijena, od velike je važnosti. Imaš li i ti pitanje za našu kolumnisticu dr. Kseniju Krajina Pokupec – pošalji ga na mail botana.zg@gmail.com.
Pitanje čitateljice:
Poštovana, imam već godinama uznapredovali parodontitis koji se aktivira s vremena na vrijeme. Trenutno sam u dobroj fazi, zubno meso nije upaljeno jer sam s terapijom završila prije dva mjeseca. Ali, rado bih da tako ostane što duče. Možete mi nešto preporučiti?
Odgovor dr. Krajina Pokupec:
Parodontoza je oboljenje zubnog mesa tj.gingive i tkiva uz zub. Neke osobe će u životu imati parodontozu zbog genetske-nasljedne sklonosti, a netko će zbog loše higijene, nekih bolesti, bakterijskih upala, loše cirkulacije doći do ovog problema. Zubno meso se povlači, upali se, boli, krvari na dodir, smeta kod prehrane, a s vremenom se zubi počinju i klimati i ispadati. Nerijetko, pacijenti u poznijoj dobi moraju povaditi zube (ne sami sebi,izvadit će ih, naravno, stomatolog) i dobiti umjetne. Zubno meso se počinje s vremenom povlačiti prema dolje pa zub ostaje ogoljen i osjetljiv na toplo-hladno.
Zubno meso krvari, ali svejedno ga treba redovito prati i dobro istrljati,izmasirati tj.pročetkati četkicom za zube i zube čistiti zubnim koncem. U četkanju i masaži s četkicom treba uvijek ići od zubnog mesa donjih zubiju prema zubima, a kod gornje vilice također od zubnog mesa prema zubima tj.prema dolje. Nemojte koristiti čačkalice.
Netko ima nasljednu sklonost tzv. slabost vezivnog tkiva koje ne daje dovoljnu potporu tkivu pa se kod iste osobe mogu javiti proširene vene, hemoroidi i parodontoza.
Fitoterapija
Ispirite usnu šupljinu redovito s ČAJEM ZA GRGLJANJE od kadulje, preslice i hrastove kore. Biljke će smirivati upalu i učvršćivati vezivno tkivo tj.desni. Čaj neka bude mlak pa prema hladnom. Ujutro i navečer, nakon sto ste oprali zube, utrljajte u zubno meso tinkturu od tormentile, kadulje, čempresa mente, s ili bez dodatka propolisa (netko je na njega alergičan, pa ga onda ne stavljam u kapi).
Ako imate i dodatnih problema s upalom i preosjetljivošću jezika, namazat ćete ga uljem nevena, lavande, čajevca, ružmarina…Koliko god da vas uvjeravaju da perete zube nakon svakog obroka, nemojte to raditi. Nakon obroka, naše žlijezde luče slinu, pH usta se mijenja kako bi probavio hranu, a ta lužnata slina štiti caklinu našeg zuba. Radije prožvačite kaugumu, ako je baš potrebno.
Čaj kao dio terapije
Koliko god se činilo da vam ništa drugo nije potrebno,varate se.
Potrebno je svaki dan kroz nekoliko mjeseci piti čaj ili biljne kapi jer u cijelom organizmu treba potaknuti bolju cirkulaciju, a time i bolju prehranu svih stanica i tkiva.Tako će i stanice zubnog mesa dobivati više kisika i hranjivih tvari i bit će zdravije,otpornije. Preporučujem i pripremam čaj od koprive, preslice, kamilice, ružmarina, timijana, anisa, trpuca…Biljke se mijenjaju individualno i prilagođavaju od osobe do osobe.
Srdačan pozdrav, dr. Krajina Pokupec
Radno vrijeme:
Pon, Sri 9-13
Ut, Čet – 14-18
Pet – ne radimo
BOTANA FITOCENTAR d.o.o.
Fito i aromaterapija, savjetovanje, nutricionizam, edukacija i masaža.
Adresa: Konjička 3, Zagreb
Tel: 01/3839-096
Mob: 098/9288-728