Naše tijelo svakodnevno je izloženo milijunima bakterija i gljivica – kako dobrim, tako i onim lošim. Vlažna mjesta, poput sauna, solarija i bazena, prava su žarišta štetnih gljivica koje mogu izazvati neugodno promjene na koži. Jedna od njih je i pitirijaza – gljivično oboljenje kože koje izaziva promjenu pigmenta kože i svrbež.
Naša čitateljica Snježana suočava se s neugodnim promjenama na koži vrata, a svojim savjetom pomogla joj je dr. med. Ksenija Krajina Pokupec, fitoterapeutkinja. Ako i vi imate pitanje za dr. Pokupec, pošaljite ga na mail botana.zg@gmail.com.
Pitanje čitateljice:
Poštovana dr. Pokupec,
Prije dvije godine na vratu mi se pojavio crveni ekcem. Usto, na pojedinim dijelovima vrata koža mi je hrapava i svrbi. Obratila sam se dermatologinji koja mi je napravila mikološku obradu. Dijagnoza je bila Pytiriasis Versicolor – pitirijaza, a kao terapiju sam dobila Oronazol šampon dva puta tjedno po uputi. No, koristila sam Oronazol kremu koja mi samo kratkoročno pomogne, a nakon toga koža vrata ponovno postane problematična. S obzirom na to da mi se to pojavilo prije dvije godine, a sada opet, molim Vas za savjet – što bi bilo dobro primijeniti kako bih zaustavila pitirijazu? Ne želim učestalo koristiti korikosteroide, a dotad nisam imala takvih problema.
Snježana
Odgovor dr. med. Ksenije Krajina Pokupec:
Poštovana Snježana,
Mogla bih pripremiti čaj i biljne kapi za pitirijazu, a za mazanje vrata kremu i tonik protiv gljivica. Naime, pitirijaza je gljivično oboljenje kože. Gljivice koje su se naselile na vašem vratu hrane se epidermisom – površinskim slojem kože koji zbog djelovanja gljivica mijenja pigment. Zbog toga se pacijenti žale na svijetle točkice, tj. flekice po vratu, prsima, leđima, rukama ili nogama. Dakle, Pytiriasis Versicolor gljivično je oboljenje koje ne boli, ali estetski smeta. Osim toga, kao i sva gljivična oboljenja, i ovo je dosadno, uporno i ima sklonost širenju. Stoga je važno što prije započeti s terapijom.
Čaj i kapi na bazi su imele, nevena, maslačka, trpuca, kamilice i majčine dušice – imunološkog i detoksikacijskog ljekovitog bilja. Tonik je na bazi alkohola kako bi dezinficirao i isušio kožu te ubio gljivice uz pomoć antimikotičnog bilja – kadulje, timijana, lavande, čajevca, ružmarina i geranija. Na sličnoj osnovi je i krema uz dodatak propolisa.
Koža se istrlja i prebriše myko tonikom, a onda još namaže myko kremom. Ako se odlučite za terapiju, javite mi se pa ću vam sve pripremiti i dalje vas pratiti te prilagođavati i pojačavati terapiju. Već sam rekla da su gljivice kod pitirijaze dosadne i uporne pa je tijekom terapije potrebno ostati strpljiv i dosljedan. Osim toga, trebali biste izbjegavati vlažna područja, sintetičko rublje, saune, solarije, bazene, čamce i kajake jer ćete na takvim vlažnim prostorima vrlo lako pokupiti te male štetne beštije.
S poštovanjem,
prof. dr. med. Ksenija Krajina Pokupec
BOTANA FITOCENTAR d.o.o.
Konjička 3
10000 Zagreb
Radno vrijeme s pacijentima:
Ponedjeljak i srijeda: 9 – 13 h
Utorak i četvrtak: 14 – 18 h
Prethodna najava je obavezna!