Već sredinom ljeta kod alergičara se počinju javljati neugodni simptomi alergije na ambroziju. Ako tražite alternativu kemiji i konvencionalnim lijekovima za alergiju, okrenite se prirodi i fitoaromaterapiji. Dr. Ksenija Krajina Pokupec savjetuje čitatelja kako se na prirodan način nositi s alergijom na ambroziju, a ako i vi imate neko pitanje za našu dr. Pokupec, pošaljite ga na mail botana.zg@gmail.com
Pitanje čitatelja
Poštovana,
unazad osam godina bolujem od alergije na ambroziju uz koju se redovito javljaju komplikacije poput upala sinusa ili bronhitis, kako koje godine. Zanima me postoji li neko prirodno rješenje jer mi je želja smanjiti uzimanje antihistaminika i ventolina u ovom periodu. Također, čitao sam o tome da se tijelo mora pripremiti za sezonu alergije pa, ako je to istina, vjerujem da sam već zakasnio – možete li mi reći nešto više o tome?
Unaprijed zahvaljujem, Ante
Odgovor dr. med. Ksenije Krajina Pokupec
Ambrozija, ambrozija, problematična biljka koja se jako brzo i daleko širi jer stvara vrlo lagana i vrlo brojna peludna zrnca koja vjetar raznosi na sve strane. I onda nastane problem. Sve osobe alergične na ambroziju, mislim da je mrze, a i ja sam se jako čudno i nelagodno osjećala kad sam je prije dvadesetak dana vidjela i u Norveškoj, Švedskoj… Na proputovanju kroz Skandinaviju, koja je stvarno čista, uredna, sve je pokošeno, uređeno,ali eto… nikad nije sve savršeno – vidjela sam da i kod njih ambrozija raste na brojnim mjestima. Čudno, nisam to kod njih očekivala.
No, idemo mi na rješavanje problema. Kao prvo, osobe alergične na ambroziju, a i druge peludne inhalatorne alergene, nakon što se vrate doma, trebaju se istuširati i oprati kosu, promijeniti odjeću, a češće mijenjati i jastučnicu jer su upravo kosa, jastučnica i odjeća puni peludnih zrnaca. Ako vam u krevet dođu vaša dječica, i ako su i oni skloni alergijama, pokupit će alergene iz vaše kose i s vaše jastučnice. Prije izlaska van, namažite svoj nos, iznutra naravno, s uljem kojeg imate u kuhinji za kuhanje ili još bolje, uljem nevena, kantariona i lavande. Tako će ulje preventivno djelovati smirujuće, protuupalno, a i većina će se peludnih zrnaca zalijepiti za ulje i neće doći do vaše sluznice, tj.ako i izazovu alergijsku reakciju, ona će biti daleko manja. U kući naravno možete postaviti i klima uređaj s antialergijskim filterom protiv peludi, ili takav klima uređaj staviti i u auto. Znam da nije jeftino, ali je odlično rješenje. U kući se svakako riješite viška jastučića, mucastih igračaka,tepiha i raznih drugih podova, debelih zastora…Neću reći da se riješite svojih kućnih ljubimaca, ne, ne, nikako, ali i njih ćešće kupajte i šišajte ako imaju dugu dlaku. Ujedno izbjegavajte mlijeko i mliječne proizvode, sladoled, voćne jogurte… jer stvaraju pojačano lučenje sluzi, a sluzi i zadebljane sluznice ionako već imate i previše.
U fitoterapiji savjetujem i pripremam terapiju kao preventivu (od proljeća) i terapiju kao terapiju, sada kad je alergija na ambroziju već počela. Znači, čaj i kapi se kao preventiva trebaju početi piti već od proljeća. Tako djelujemo na naš organizam poput hiposenzibilizacije u klasičnoj medicini. Čaj i kapi na bazi nevena, imele, koprive, maslačka, kamilice i breze čiste krv od alergena, smanjuju i umiruju histaminsku reakciju koja dovodi do alergije, podižu imunitet… U litru čaja, dnevno se doda 50 – 150 biljnih kapljica – tinkture.Protiv svrbeža i osipa, crvenila na koži pomoći će čestoslavica i maćuhica. Za kupku su najbolje ljekovite biljke hrastova kora, neven, kamilica, maćuhica, crni i bijeli sljez, lavanda…
Vrlo često dugotrajne alergije dovode i do problema sa sinusima. Naime, zbog alergijskih reakcija sluznica nosa, ali i sluznica sinusnih šupljina zadebljava, postaje edematozna, crvena, a upaljene i podražene stanice sluznice pojačano luče sluz, upalnu tekućinu. Ako dođe i do sekundarne bakterijske infekcije, može se stvoriti i manja ili veća količina gnojnog sadržaja jer bakterije stvaraju upalu i gnoj. U tom slučaju u terapiju uvodim kapi za nos/sinuse,da se smanji edem sluznice, ubiju bakterije tj.da se sve iščisti i dezinficira, da osoba, bilo odrasla bilo dijete, može lakše disati.
Uz kapljice za nos u nos se može po potrebi stavljati i mast od kadulje i propolisa. Dajem ju pacijentima koji imaju već jako osjetljivu i oštećenu nosnu sluznicu, uz uvjet da nisu alergični na propolis. Uz otežano disanje, otežan je i govor, javlja se tzv. nazalni govor jer je nos pun. Na ovaj način, s navedenom terapijom, prevenirat će se i moguće glavobolje do koje često dolazi jer kroz nos i sinuse ne dolazi dovoljno zraka, tj. kisika, u cjelokupno područje glave tj. mozga.
Kod alergije na ambroziju veliki su problem i oči. Stoga je uz peckanje i svrbež te suzenje očiju, a i zbog osjećaja pijeska u očima, potrebno uzeti i kapi za oči. Nemojte ih trljati i žuljati jer ćete pogoršati situaciju i oštetiti ionako već proširene i osjetljive kapilare. Te kapi moraju biti sterilne, izrađene pod sterilnim uvjetima, pa te kapi nemam i ne proizvodim. Proizvode ih velike farmaceutske kuće i dobro opremljeni galenski laboratoriji.
Nekim pacijentima pomaže inhalacija, bilo u prostoru u kojem se najviše zadržavaju ili u kupkama. U aroma lampicu dodajte malo vode i deset kapi eteričnog ulja eukaliptusa ili ulja lavande, bora ili jele, mandarine, mire… Ili neka od tih ulja dodajte u malo meda, mlijeka, vrhnja, soli, promiješajte i dodajte u kadu, vodi za kupanje. Možete malo pokapati i po površini vode pa ćete tako i uživati i liječiti se u toploj kupki i ljekovitim parama. Kupajte se i udišite kroz nos, budite u kadi 15 – 20 minuta. Eterična ulja možete pokapati i po tepihu prostorije u kojoj najviše boravite, ali i na svoje papirnate rupčiće za nos. U nastavku terapije, u drugoj ili trećoj turi uvijek još nešto pojačam, promijenim i prilagodim, pa tako u terapiju uvedem i tople uljne obloge za čelo i nos.
Ujedno pacijentima pripremim i med protiv alergije i za podizanje imuniteta: od cvjetnog praha, propolisa, matične mliječi i odabranog ljekovitog bilja. Kako ja znam reći, to je prava ljekovita bomba od meda i svaki drugi dan se u ustima otopi jedna žličica meda dopodne i druga žličica popodne. Tako sve ljekovite tvari putem enzima iz sline najbrže ulaze u krvotok i djeluju protiv alergije. Na ovaj način, ovim ljekovitim pripravcima kroz proljeće počinjemo preventivu i pripremu protiv alergije na ambroziju, a sada, tijekom osmog pa do jedanaestog mjeseca provodim ciljanu terapiju koju prilagođavam od pacijenta do pacijenta – za odrasle, za djecu, za trudnice… svakom individualno.
Ambrozija je veliki zdravstveni problem, trebalo bi ju redovito kositi, ne pustiti da procvjeta, odnosno čupati ju i iskorijeniti. No, kako ništa ne ide ni brzo ni jednostavno, nadam se da će vam umjesto kemijskih lijekova pri ruci uvijek biti nešto od navedenih pripravaka jer ljekovito bilje djeluje polako, ali sigurno i bez nuspojava.
BOTANA FITOCENTAR d.o.o. pronaći ćeš na adresi Konjička 3, Zagreb. Radno vrijeme s pacijentima: ponedjeljak i srijeda: 9 – 13 h, utorak i četvrtak: 14 – 18 h. Obavezna prethodna najava na mail botana.zg@gmail.com ili SMS porukom na 098 9288 728.