Na hrvatskoj je gastro-sceni poznata kao autorica bloga O slanom & slatkom: o svemu., koji objedinjuje sve njezine strasti – ljubav prema kuhanju, gastronomiji, fotografiji i pisanoj riječi. Osim što svakodnevno kuha kod kuće, vodi kulinarske radionice i showove, također se bavi stiliziranjem i fotografiranjem hrane. Ona je Sandra Rončević, gastro-blogerica i „friška“ dobitnica nagrade Gastro zvijezda u kategoriji najbolje fotografije, kojom se nagrađuju najbolji gastro-blogeri iz regije.
Iako je kulinarstvo postalo tvoja svakodnevica, zapravo imaš diplomu talijanskog jezika i kulture Sveučilišta u Pisi. Krije li se i ovdje u pozadini ljubav prema kulinarstvu?
– Da, završila sam studij talijanskog jezika i kulture na Sveučilištu u Pisi, a kasnije i master iz javnog i političkog priopćavanja (comunicazione pubblica e politica) na istom sveučilištu. Dogodilo se to iz čiste ljubavi i sklonosti talijanskoj umjetnosti, jeziku, načinu života, uživanju u gastronomiji, kulinarstvu i općenito odmaku od svakodnevice u stilu dolce far niente. Na kraju krajeva, talijanski jezik i kulinarstvo savršeno se nadopunjuju, zar ne?
Kada si se, i kako, pronašla u gastro-svijetu?
– Sve je krenulo od ljubavi prema hrani i kuhanju, gledanju mame ili bake kako pripremaju jela mog djetinjstva, jelima iz raznih dijelova svijeta koja sam uspjela reproducirati u svoj kuhinji, ali i velikoj ljubavi prema fotografiji i pisanoj riječi. Moji prvi recepti su se po raznim gastro-portalima počeli pojavljivati prije nekih osam, devet godina, ako ne i ranije, jer sam htjela na neki način zabilježiti što to sve kuham. Gastro-blog O slanom & slatkom: o svemu. počela sam voditi puno kasnije, točnije prije šest godina, najprije na društvenim mrežama, a kasnije i u pravoj formi bloga.
Paralelno uz stalni posao gradila sam i ovu drugu priču, ulagala vrijeme i trud u vlastiti razvoj, čitala i educirala se, i evo me danas tu gdje jesam – poznato ime u gastroblogerskom svijetu. Iako sam obožavala posao koji sam radila, ovog sam proljeća dala otkaz. Sada sam samozaposlena, dala sam si vremena da vidim u kojem ću se smjeru dalje razvijati i sav fokus stavila na ono što se marketinškim jezikom zove „produkcija sadržaja“.
Foto: Privatna arhiva
Koliko truda i rada stoji iz jedne fotografije i posta na blogu? Zasigurno ljudima koji nisu u toj branši to izgleda kao čas posla…
– Uistinu je za pripremu jela, a potom i stiliziranje tog istog jela te na kraju fotografiranje s uključenom obradom fotografija, potrebno odvojiti vrijeme. I to dosta vremena. Od jutra rana započinje moja kulinarska avantura, pa se odmah nakon prvog gutljaja kave posvetim pripremi određenog jela ili miješenju i pečenju kruha, kako bih sve stigla odraditi dok imam dnevnog svjetla. Moje su fotografije snimljene isključivo na dnevnom svjetlu koje dolazi sa sjevera i baš su po tome postale prepoznatljive i upečatljive. Nikad ne koristim umjetnu rasvjetu. A onda kad vani padne mrak, posvetim se pisanju tekstova, recepata i priča te na kraju objavama.
Koje se namirnice uvijek nalaze u tvojoj smočnici?
– Stvarno ne mogu zamisliti da mi u kuhinji nedostaje maslinovo ulje. Gotovo sve kuham na maslinovu ulju, imam ga raznih vrsta, jačina i intenziteta. Osim maslinovog ulja, tu su češnjak, riža, pašta, konzervirane ili svježe rajčice, komad sira grana padano ili parmezana i slanine. Već se iz toga može skuhati sasvim solidno jelo, zar ne?
Inače se uvijek trudim kupovati sezonske namirnice i pratiti prirodni ciklus. Sad u zimi su to kupusnjače, grahorice, lisnate salate, kiseli kupus, poriluk, cikla, bundeve. A s proljećem i toplijim danima sve se mijenja i prehrana postaje raznovrsnija i raznobojnija. Jako se radujem svemu crvenome; jagodama, trešnjama, malinama, rajčicama.
Koji je tvoj brzinski to-go obrok, onda kada nemaš vremena ili inspiracije?
– Kada sam gladna, a nemam volje ili vremena za kuhanje, posežem za komadom sira i par maslina iz hladnjaka, ili napravim brzinsku salatu s onim što mi je pri ruci, ili ispečem par jaja na domaćoj masti (to mi je prava poslastica!), ili jednostavno tostiram kruh, natrljam ga češnjakom i prelijem maslinovim uljem.
Na tvom blogu stoji „o slanom i slatkom“, ali priznaj – jesi li više slani ili slatki tip?
– Moji su recepti u najmanju ruku šaroliki, prisutan je mediteranski štih, ima svega pomalo. Međutim, prevladava više slano nego slatko jer ja sam taj slani tip, iako ni dobroj torti neću reći ne, ali prodat ću se za tanjur dobrog rižota ili neku paštu s tartufima.
I za kraj, otkrij nam što se sve našlo na tvojoj blagdanskoj trpezi.
– Kad je blagdanska trpeza u pitanju, uvijek nekako prevagne talijanska kuhinja. Od slanog je neizostavna porchetta, fino začinjena i sporo pečena zarolana svinjska potrbušina, a od slatkog obavezno keksi i moja omiljena čokoladna torta bez brašna, torta Caprese!
Rižoto od poriluka
Baš sad je vrijeme za ovaj aromatični rižoto jer poriluk je vjerni pratitelj kako jeseni, tako i zime. Ako još niste probali spremiti rižoto na ovaj način, pokušajte. Možda vam u ovom obliku poriluk postane omiljena namirnica.
Sastojci
– 2 poriluka
– 250 g riže (carnaroli ili arborio)
– 1 režanj češnjaka
– 1 mala čili papričica
– 1,5 dcl bijelog suhog vina
– 1 l povrtnog temeljca ili vode
– maslinovo ulje
– sol, papar
– prstohvat majčine dušice (sušena ili svježa)
– 30 – 40 g ribanog sira (grana padano ili parmezan)
– 50 g maslaca
Priprema
Poriluk očistite, narežite na kolutiće, isperite i dobro ocijedite.
U dubljoj tavi zagrijte maslinovo ulje koje oko 2-3 minute aromatizirajte jednim režnjem češnjaka i malom čili-papričicom.
U posudu dodajte poriluk i pirjajte 4-5 minuta, nakon toga dodajte prstohvat majčine dušice pa kratko tostirajte rižu. Potom dodajte vino i kad alkohol ispari, krenite podlijevati temeljcem.
Temeljac stavite na vatru u posebnoj posudi i neka stalno vrije. Time podlijevajte rižoto dok ne potrošite svu tekućinu ili dok rižoto ne bude kuhan po vašem ukusu.
Pet minuta prije kraja kuhanja dodajte svježe ribani sir i papar, promiješajte, ugasite vatru i dodajte na kockice narezan maslac. Ostavite da poklopljeno odstoji nekoliko minuta i nakon toga dobro izmiješajte.
Savjet više: tajna pripreme dobrog, kremastog rižota je u temeljcu – uvijek zalijevajte temeljcem koji vrije da ne biste smanjili temperaturu u posudi u kojoj se kuha rižoto.
Foto: Sandra Rončević
Juha od pečenog celera i batata
Dobro je poznato da tople, domaće juhe posebno dobro prijaju zimi. Ovu juhu odlikuje puni okus, aromatičnost i slatkoća koja se dobiva pečenjem korjenastog povrća. Ako već dosad niste, „ispecite“ svoju prvu juhu od povrća. I ne zaboravite listiće pržene slanine!
Sastojci
– 500 g korijena celera
– 750 g batata
– 1 veća glavica luka
– 2 režnja češnjaka
– 250 ml mlijeka (može i kokosovo mlijeko)
– 2 litre povrtnog temeljca (ili vruće vode)
– sol, papar, čili pahuljice
– maslinovo ulje
– 100 g slanine (po želji)
Priprema
Ogulite korijen celera, operite ga, posušite i narežite. Ogulite, operite i narežite batat.
Pleh za pečenje podložite papirom za pečenje, na njega rasporedite celer i batate, pokapajte obilato maslinovim uljem, posolite, popaprite te po želji dodajte malo čili-pahuljica. Stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu i pecite oko 45 minuta na 180° C.
U međuvremenu ogulite luk i izrežite ga na sitno.
Kad je povrće pečeno, izvadite ga iz pećnice. Luk pirjajte na zagrijanom maslinovom ulju oko 5-6 minuta pa mu dodajte sitno sjeckani češnjak. Dodajte pečeno povrće i zalijte s 1,5 litrom vrućeg temeljca. Poklopite i pustite da kuha na laganoj vatri oko 20 minuta.
Štapnim mikserom usitnite povrće u pire, dodajte mlijeko i sve dobro promiješajte. Po potrebi dodajte sol i ostatak temeljca.
Slaninu narežite na sitnije listiće pa je pržite na suhoj tavi. Poslužite u zdjelicama ili dubokim tanjurima uz dodatak prženih listića slanine i malo maslinova ulja.
Foto: Sandra Rončević
Torta Caprese
Kao i mnoge slastice, i ova torta od čokolade i badema nastala je pukom greškom. Zasluga za recepturu pripada kuharu imena Carmine Di Fiore, koji je 1920. godine pripremao tortu za tri američka mafijaša. Možda zbog uzbuđenosti i straha od pogreške u pripremi torte za ljude „tog kalibra“, zaboravio je dodati ključni sastojak – brašno, ali to nije umanjilo popularnost slastice.
Sastojci
(za kalup promjera 22 – 24 cm)
– 4 jaja sobne temperature
– 150 g šećera u prahu
– 150 g tamne čokolade
– 200 g mljevenih ili sjeckanih badema
– 130 g maslaca
– 1 žlica ruma ili konjaka (po želji)
– ribana korica jedne cijele naranče (po želji)
Priprema
Na pari otopite čokoladu i maslac. Pustite da se ohladi.
Odvojite žumanjke od bjelanjaka. Od bjelanjaka i polovice šećera u prahu napravite čvrsti snijeg.
Žumanjke dobro umutite sa šećerom, dodajte otopljenu čokoladu s maslacem i mutite još nekoliko minuta, ali smanjenom brzinom.
Smjesi dodajte mljevene bademe pa ih polako umiješajte špatulom. Dodajte rum, koricu naranče te malo po malo snijeg od bjelanjaka, uz pažljivo miješanje.
Smjesu izlijte u namašćeni kalup (dno obložite papirom za pečenje) pa stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu na 170° C te pecite 30 minuta. Probajte čačkalicom. Torta Caprese mora ostati vlažna i kremasta u sredini.
Izvadite iz pećnice i pustite da se ohladi. Pospite šećerom u prahu ili gorkim kakaom. Poslužite lagano toplu, uz tučeno slatko vrhnje.
Foto: Sandra Rončević
Raspucanci od limuna
Ako ste voljeli čokoladne raspucance, voljet ćete i ove divne, mirisne i prhke raspucance s limunom. Ako ikako možete, koristite domaće, neprskane limune. U suprotnom kupovne limune ostavite da odstoje u vodi u koju ste dodali žličicu sode bikarbone pa ih potom iščetkajte i isperite.
Sastojci
– 300 g glatkog pšeničnog brašna (ili talijanskog brašna tip 00)
– 6 g praška za pecivo (pola vrećice)
– 1 veći limun (neprskani) – cijeđeni sok i korica
– 1 jaje
– 120 g šećera
– 100 g omekšalog maslaca
– 1 žlica ekstrakta vanilije (ili 1 vanilin šećer)
– prstohvat soli
Za valjanje
– kristal-šećer koji ste kratko samljeli
– šećer u prahu
Priprema
U zdjelu prosijte brašno s praškom za pecivo, dodajte mu prstohvat soli i dobro izmiješajte.
U drugoj zdjeli mikserom izmiksajte omekšali maslac i šećer. Kad ste dobili finu gustu kremu, dodajte jedno jaje pa još malo miksajte. Potom dodajte ekstrakt vanilije, sok i sitno ribanu koricu limuna pa izmiksajte. Malo po malo dodajte brašno i miksajte dok ne dobijte gustu, mekanu smjesu.
Zdjelu sa smjesom pokrijte prozirnom folijom i stavite u hladnjak da se hladi najmanje 60 minuta. Možete i dulje, do nekoliko sati, pa i preko noći.
Kad se smjesa ohladila, izvadite je iz hladnjaka, vadite žlicom (pola velike žlice) i rukama formirajte kuglice veličine oraha. Kuglice prvo uvaljajte u lagano mljeveni kristal-šećer i šećer u prahu. (Možete valjati i samo u šećer u prahu.)
Kuglice slažite na pleh koji ste prekrili papirom za pečenje, razmaknite ih jednu od druge barem 2-3 cm pa ih stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu na 180° C (ventilacija po mogućnosti) te pecite 10-12 minuta (pazite da vam ne potamne, čim počnu tamniti, vadite ih).
Kekse dobro ohladite na rešetki pa ih spremite ili se odmah počastite.
Foto: Sandra Rončević
Pročitaj i ovo:
• Putovanje Toskanom s kuhačom u ruci
• Čokoladni cantucci i ricciarelli
• Pita od rabarbare i jagoda – ljubav na prvi zalogaj