Malo je prirodnih pojava koje su tako vizualno čarobne i impresivne poput polarne svjetlosti ili aurore borealis. Šare plave, zelene i ljubičaste boje koje plešu ponad snijegom obavijenog krajolika s razlogom se mnogima nalazi na bucket-listi.
Za pojavu polarne svjetlosti zapravo je odgovorno Sunce. Naime, ona nastaje kad sunčev vjetar, kojeg čine snažni izboji vruće plazme s površine Sunca, na svom putu kroz svemir naiđe na Zemljinu magnetosferu, područje svemira kojim dominira Zemljino magnetsko polje. Silnice Zemljine magnetosfere tada zakreću dio Sunčevog vjetra prema Zemljinim magnetskim polovima, gdje se elektroni Sunčevog vjetra sudaraju s atomima gornjih slojeva atmosfere ostavljajući karakteristične crvene, zelene i plave šare.
Tehnički, fenomen koji stoji iza nastanka polarne svjetlosti može se dogoditi tijekom cijele godine, ali za najbolju vidljivost, poželjet ćete otići na neko mjesto sa slabim svjetlosnim zagađenjem, i to u doba godine kada su dani kratki. Najbolje mjesto za promatranje polarne svjetlosti nalazi se negdje s magnetskom širinom iznad 55 stupnjeva.
Ovaj prirodni fenomen moguće je vidjeti na zemljopisnim širinama u prstenastom području tzv. auroralnog ovala, a što je udaljenost od Zemljinih magnetskih polova veća, to se rjeđe pojavljuje. U sjevernim geografskim širinama efekt je poznat kao aurora borealis (sjeverna zora), prema rimskoj božici svitanja Aurori i grčkom bogu sjevernih ili sjeveroistočnih vjetrova, Boreju, dok se na južnom kraju Zemlje naziva aurora australis (južna zora). Ako želite uživati u svim čarima polarne svjetlosti, možete to učiniti na sljedećim lokacijama, i provjeriti idealno doba godine za hvatanje aurore borealis.
Island
U slučaju da trebate još jedan razlog da opravdate svoje putovanje na Island, zemljopisni položaj ove zemlje osigurava noći dulje od prosječnih, što čini savršene uvjete za promatranje polarne svjetlosti od kraja kolovoza do početka travnja. Naravno, kad ste na Islandu, nemojte propustiti ni uroniti u vruće izvore po kojima je Island tako poznat.
Sjeverna Švedska
Od rujna do ožujka možete ugledati polarna svjetla s gotovo bilo kojeg dijela zemlje (sve dok ste dovoljno daleko od gradskih svjetala). Sjeverni dio Švedske, međutim, dom je Nacionalnom parku Abisko, koji zbog svog položaja predstavlja najbolju priliku da uživate u polarnoj svjetlosti. Statistički gledano, znanstvenici se slažu da je Abisko jedno od najpouzdanijih mjesta na svijetu za hvatanje polarne svjetlosti, s 80 % šansi za pojavu aurore borealis tijekom boravka od tri noći.
Norveška
Norveška je puna mjesta gdje možete promatrati polarnu svjetlost od sredine rujna do kraja ožujka. Osim kopna, postoji niz malih otoka, gradova i sela u kojima ćete moći uživati u svjetlima aurore borealis. Tromsø i Svalbard slove kao najbolje norveške lokacije za promatranje polarne svjetlosti.
Južni Grenland
U blizini Islanda, ali ne tako hype lokacija (čitajte: manje gužve), nalazi se Grenland, gdje možete na sličan način uhvatiti treperava svjetla aurore borealis. Za najveće šanse, posjetite Grenland od sredine kolovoza do kraja travnja i stacionirajte se na južnoj strani otoka.
Aljaska
Fairbanks na Aljaski je dom jednom od najcjenjenijih američkih prirodnih rezervata, Nacionalnog parka Denali. To je jedna od najsjevernijih (i time najboljih) opcija u SAD-u za promatranje aurore borealis, gdje je polarna svjetlost vidljiva svake godine od kraja kolovoza do sredine travnja.
Pročitaj i ovo:
• Island: Bajkovit otok glečera, gejzira i vilenjaka
• Ovo je definitivno najromantičnije mjesto za promatranje Aurore Borealis