U zimskom razdoblju hladnoće imunitet je pod većim opterećenjem jer tijelo koristi više energije, a zbog češćih boravaka u zatvorenim prostorijama virusi se lakše prenose. Podizanje imunološkog odgovora tijela kompleksan je proces koji se sastoji od više čimbenika. Iz dugogodišnje prakse nekoliko općih, ali i specifičnih savjeta i preparata pokazalo se vjerodostojnim i djelotvornim. Što se tiče savjeta, svakako vrijede sljedeći – dovoljno kvalitetnog sna, puno tekućine, češće pranje ruku, redovna tjelovježba, provjetravanje prostorija i boravak u prirodi.
Pčelinji proizvodi u prevenciji
Postoji nekoliko „frontova“ na kojima treba koristiti adekvatne preparate. Zdrava i uravnotežena mikroflora crijeva zasigurno je jedan od glavnih preduvjeta dobrog imuniteta jer potiče nespecifičnu imunost organizma, stvara prirodne antibiotike i poboljšava resorpciju minerala i vitamina, zbog čega je preporučljivo uzimati probiotike.
Također se treba posvetiti primarnim sluznicama, sluznici usne šupljine i sluznici nosa, pri čemu su sprejevi na bazi propolisa odličan primjer zaštite. O biološkim učincima propolisa napisano je više od 1000 znanstvenih radova. Njegova imunostimulirajuća, antimikrobna i protuupalna svojstva detaljno su objašnjena, a dokazano je da propolis jača otpornost organizma, naročito u slučajevima prehlada i raznih infekcija.
Još je jedan pčelinji proizvod izvrstan način prevencije gripe i prehlade. Biološka aktivnost matične mliječi ima izrazito stimulirajući učinak za cijeli organizam, a specifična kombinacija proteina, lipida, šećera, minerala, vitamina i slobodnih aminokiselina esencijalna je u ljudskom organizmu i njegovom obrambenom mehanizmu.
Neznani junaci imuniteta
O vitaminu C ne treba trošiti puno riječi, ali vrijedi spomenuti i jedan drugi vitamin – D. Riječ je o jednom od rijetkih vitamina koje tijelo može samostalno sintetizirati, ali za to nam je potrebna sunčeva svjetlost. Deficijencije vitaminom D dolaskom zime znatno se povećavaju, iako rijetki to primjećuju. Nedavna istraživanja pokazuju prednosti uzimanja vitamina D, pogotovo zimi.
Cink je esencijalni mineral i ključni katalizator u stotinjak enzimskih i imunoloških funkcija. Znanstvenici također smatraju da cink može imati važnu antivirusnu ulogu, iako još ne mogu objasniti na koji točno način djeluje. Smanjuje simptome rinovirusa, ili takozvane obične prehlade, i kao takav je odličan dodatak u zimsko vrijeme.
Snažni imunomodulatori
Posljednji preparati pripadaju skupini prirodnih imunomodulatora, i tu mislim na imunostimulatore. Imunostimulatori su tvari koje potiču imunološku reakciju na višu razinu, a koriste se kod infektivnih bolesti, posebno kod prehlade i gripe. Najpoznatiji imunostimulator je beta-glukan, no ja bih se više orijentirala na Cordiceps sinensis s kojim imam odlična iskustva i vrlo pozitivnu povratnu informaciju. Uz Cordiceps, vrlo sam zadovoljna preparatima koji sadrže ehinaceju, posebice Phytostandard čempres – ehinacea, u kojemu sinergija ehinaceje i čempresa jača rad imunološkog sustava, ali ima i veliko antivirusno i antibakterijsko djelovanje.