Ružmarin kemotip verbenon najpouzdanije je eterično ulje kada je riječ o mješovitoj koži lica te se prirodna kozmetika za mješovitu kožu često bazira na pripravcima spravljenim upravo s hidrolatom ili eteričnim uljem ružmarina kemotip verbenon.
Za čitatelje koji se još nikada nisu upoznali s pojmom kemotipa nekog eteričnog ulja da pojasnimo: kemotip eteričnog ulja označava da eterična ulja dobivena iz iste botaničke vrste, a ovisno o varijacijama, kao što su različito geografsko stanište ili klimatske promjene, imaju različit kemijski sastav i sukladno tome različitu upotrebu. Tako će ružmarin iz Dalmacije biti kemotip kamfor, onaj s Korzike će biti kemotip verbenon dok će onaj iz Maroka biti kemotip cineol – i sva tri kemotipa ružmarina će imati različita svojstva i različitu uporabu.
Za izradu pripravaka za njegu mješovite kože, koje je čitateljici preporučila naša fitoaromaterapeutkinja Vlatka Mileusnić, savjetujemo korištenje isključivo kemotipiziranih eteričnih ulja aromaterapijske kvalitete, a ako i vi želite Vlatki postaviti pitanje vezano uz prirodnu kozmetiku ili njegu kože, postavite ga direktno u rubrici Pitajte našeg stručnjaka.
Pitanje čitateljice:
Poštovana, molim Vas da mi pomognete u odabiru najboljih sredstava za čišćenje i hidrataciju mješovite kože lica s masnijom, ali dehidratiziranom T-zonom (sklonom prištićima), te suhim obrazima.
Unaprijed se zahvaljujem,
Pozdrav
Ketica
Odgovor Vlatke Mileusnić, fitoaromaterapeutkinje:
Poštovana,
Cilj njege mješovite kože je balansiranje lučenja lojnih žlijezdi koje pojačano rade na T-zoni (čelo, nos, brada), a nedovoljno na području obraza. Uz to, potrebno je nahraniti i revitalizirati suha područja.
Postoji jedna biljka koja čini sve to – ružmarin kemotip verbenon. Zato se prirodna kozmetika za mješovitu kožu bazira većinom na tom ulju.
Njega mješovite kože se može odvijati u nekoliko faza: čišćenje lica, hidratiziranje i tonificiranje tonikom, hranjenje kože uljnom mješavinom ili kremom, uklanjanje mrtvih stanica kože pilingom, te dodatna detoksikacija i remineralizacija maskama od gline.
1. Čišćenje kože
Lice je potrebno čistiti nježnim i blagim sredstvima za čišćenje, bez dodataka alkohola ili agresivnih tenzida. To može biti neko biljno ulje (na primjer badem ili lješnjak), ili ako ne koristite šminku, hidrolat koji se tada rasprši po licu, te prebriše blazinicom.
Eventualno možete tražiti stručnog aromaterapeuta da Vam izradi blagi gel za umivanje lica ili micelarnu otopinu za čišćenje, oboje na bazi hidrolata.
2. Tonik za lice
Tonik za lice se spravlja od hidrolata, s eventualnim dodacima poput soka aloe vere (za zacjeljivanje oštećene kože i dodatno hidratiziranje), ili biljnog glicerola (za vlaženje kože). Hidrolat odabira za mješovitu kožu je uvijek ružmarin verbenon, pa je najjednostavnije koristiti samo njega kao tonik.
Ukoliko postoji potreba, mogu se dodati i neki drugi hidrolati, poput lavande (umiruje kožu), sjemena mrkve ili smilja (regeneriraju i zacjeljuju kožu), čajevca ili timijana linalola (djeluju antibakterijski ukoliko postoji i problem akni), te hamamelis ili paprena metvica (djeluju protiv proširenih pora).
Primjer recepta za tonik 100mL:
50mL hidrolat ružmarina verbenona
25mL hidrolat smilja
25mL hidrolat čajevca
10 kapi biljni glicerol
3. Uljne mješavine
Kako sam spomenula, eterično ružmarina verbenona je namijenjeno njezi mješovite kože i treba činiti osnovu uljne mješavine (odnosno „eteričnog“ dijela uljne mješavine). Uz ružmarin verbenon, mogu se koristiti još neka ulja koja će djelovati sinergijski s ružmarinom i tako pospješiti njegovo djelovanje.
To su širokolisna lavanda, sjeme mrkve, ružino drvo, elemi, eukaliptus dives…Ukoliko su prisutne i akne, mogu se koristiti antibakterijska ulja poput čajevca ili timijana linalola.
Od biljnih ulja primarno se koristi lješnjak, ali se on može „oplemeniti“ drugim biljnim uljima poput jojobe, ploda divlje ruže, kukuija…
Najjednostavnija receptura bila bi 30ml lješnjaka + 15 kapi eteričnog ulja ružmarina verbenona, ali evo primjera malo „kompliciranije“ mješavine.
Uljna mješavina za njegu lice 30mL:
3mL biljno ulje jojoba
6mL biljno ulje kukui
21mL biljno ulje lješnjaka
10 kapi eterično ulje ružmarin verbenon
5 kapi eterično ulje sjemena mrkve
3 kapi eterično ulje čajevca
Uljne mješavine se koriste tako da se prvo rasprši tonik po licu, a zatim se utrlja nekoliko kapi uljne mješavine na još vlažnu kožu.
4. Krema za lice
Ukoliko nemate iskustva s izradom prirodnih krema, tada je najbolje da se obratite stručnom aromaterapeutu koji Vam može izraditi kremu prema Vašim potrebama. Krema se tada može sastojati od odabranih sastojaka: hidrolata kao vodene faze, hladno prešanih i nerafiniranih biljnih ulja kao masne faze, prirodnih emulgatora namijenjenih mješovitoj koži, te specifičnih eteričnih ulja. Također, u kremu se mogu dodati kozmetički aktivni sastojci poput hijaluronske kiseline koji će još više pospješiti djelovanje kreme.
4. Piling
Piling za lice možete vrlo jednostavno sami napraviti od raznih prirodnih abrazivnih sredstava, mada je možda najpraktičnije koristiti ili sol ili šećer. (Bez obzira što koristiti, materijal za piling treba biti fino mljeven.)
Izmiješajte sol ili šećer s nekim biljnim uljem – i piling je gotov. Koristite ga svakih 7-10 dana, ali uz nježno utrljavanje u kožu (nikako nemojte grubo trljati).
5. Maska od gline
Glinene maske imaju tri osnovne funkcije:
a) izvlače štetne tvari iz kože, uključujući i suvišnu masnoću, čiste pore
b) hrane kožu vrijednim mineralima
c) djeluju kao blagi piling koji nježno odstranjuje sloj mrtvih stanica kože.
Postoji raznih vrsta glina (zelena, bijela, narančasta, ljubičasta…), a za Vaš tip kože preporučam da pomiješate zelenu i bijelu glinu u jednakim omjerima. Glinu možete nabaviti u specijaliziranim dućanima.
Masku od gline je također vrlo jednostavno napraviti. U glinu umiješajte hidrolat, dodajući malo po malo uz stalno miješanje dok ne dobijete konzistenciju pudinga. Ako želite, u takvu mješavinu možete dodati i par kapi biljnog ulja i/ili par kapi eteričnog ulja. Masku nanesite u debljem sloju na lice i pustite da se posuši. Nakon toga je dobro isperite mlakom vodom (najbolje je da otuširate lice kako bi bili sigurni da će se sva glina isprati). Nakon maske nanesite na lice tonik i ulje/kremu.
Postupak ponovite jednom tjedno.
Uz svu navedenu dermalnu njegu, podsjećam na važnost čišćenja jetre dva puta godišnje, te eventualno konzumiranje biljnog ulja noćurka (detalje možete pročitati u tekstu Prirodna kozmetika – kako koristiti
Srdačan pozdrav,
Vlatka Mileusnić
Napisala: Vlatka Mileusnić, fitoaromaterapeutkinja
www.philosophyofaromatherapy.com