Tek kad postaneš bolestan, naučiš cijeniti zdravlje. Osim mudrosti ove uzrečice, možemo tome dodati još i ovo – tek kad postaneš bolestan, prisiliš se zaustaviti i osluhnuti što ti tvoje tijelo poručuje. Ne smijemo smetnuti s uma kako živimo u svijetu polariteta, a bolest je tek naličje istog novčića, onog zvanog zdravlje. Ono na što nas Ruediger Dahlke, njemački liječnik i psihoterapeut, navodi jest da pogledamo bolest iz drugoga kuta, shvatimo simptome kao smislenu poruku i napokon poslušamo ono što nam tijelo već dugo pokušava reći.
Ruediger Dahlke svojim je bestselerima Bolest kao put, Bolest kao simbol i Bolest kao govor duše bitno pridonio novom razumijevanju bolesti kao posljedice psihosomatskih procesa. On bolest promatra kao priliku da se ponovo uspostavi trajna harmonija duše i tijela – pritom se suština liječenja ne krije u otklanjanju simptoma, nego u promjeni duševnog stanja koje je i dovelo do pojave bolesti. U tom je otkrivanju procesa samoizlječenja i razumijevanju bolesti imala prilike sudjelovati i zagrebačka publika jer je početkom travnja Ruediger Dahlke u Zagrebu održao dva predavanja – „Bolest kao govor duše“ i „Osvijestiti poruku otpora“.
Već na prvu me se dr. Dahlke dojmio kao jedan od onih stručnjaka kojima je svaka riječ na mjestu, ali koji te svoje istine izgovaraju na nenametljiv i skroman način za koji sam kasnije shvatila da je u potpunosti u skladu s načelima zen-budizma kojima voli ilustrirati svoja predavanja i načelima po kojima živi. Dahlke dolazi iz liječničke obitelji, studirao je medicinu u Münchenu, prakticirao ju je i potom se okrenuo metodama prirodnog liječenja. Za početak me zanimalo što ga je potaknulo na takav zaokret.
– U jednom trenutku razočarala me je sveučilišna medicina – bilo je to kad sam ustanovio da nam nije dopušteno razgovarati s pacijentima u dovoljnoj mjeri, ali smo bili pod obavezom da ih liječimo sintetskim lijekovima o kojima nismo znali dovoljno. Stoga sam krenuo svojim putem, koji je započeo prije 40 godina s knjigom Healing Power of Illness (u hrvatskom prijevodu Bolest kao put).
Osnovali ste zdravstveni resort TamanGa u blizini Graza. Na kojim se principima temelji rad centra?
– Mi to nazivamo iscjeljujućim biotopom, što bi u praksi označavalo polje zdravih vibracija: kuće se grade na neometanim mjestima, bez wi-fija i izvan dometa mobilnog signala. Hranimo se hranom mira, peacefoodom, organskom prehranom koja se temelji na biljkama, uzgojenom na vlastitom terenu. Ovdje je prije svega najvažnija životna filozofija „Zakoni sudbine“, što uključuje zakon polarnosti, zakon početka, zakon polja i zakon rezonancije, zatim načelo sjene i 12 arhetipova ili životnih principa. Na tome se također temelje knjige Bolest kao put i Bolest kao simbol.
Knjiga Bolest kao govor duše predstavlja dopunu i proširenje prvijenca Bolest kao put, napisanog u suradnji s Thorwaldom Dethlefsenom
Imate li neki ritual kojim započinjete dan?
– Uglavnom započinjem dan čašom svježe vode i malom crvenom pilulom Amorex, koja sadrži biljni ekstrakt 5-HTP, bazu za stvaranje serotonina, hormona zadovoljstva, te aminokiselinu SAMe (S-adenozil L-metionin), bazu za stvaranje dopamina, hormona sreće. Tom se miksu pridružuju još i vitamin B12, koji trebam jer živim veganski, te vitamin B6, kako ne bih zaboravio svoje snove. Za to su mi potrebne dvije minute, a zatim prelazim na zen-meditaciju. Obično nakon toga krenem s pisanjem, u čemu uživam u velikoj mjeri te i pisanje pretvorim u neki oblik meditacije.
Posvetili ste se prakticiranju integrativne medicine i razumijevanju bolesti kao posljedice psihosomatskih procesa. Kako emocije utječu na naše tijelo i zdravlje?
– Emocije su tu sve vrijeme, uvijek prisutne. Ako dugo potiskujemo i negiramo emocije, one traže način da izađu na vidjelo i manifestiraju se kao simptomi. Ako obratimo pažnju, možemo razumjeti značenje tih simptoma i otkriti što nam emocije žele reći.
Što nam tijelo poručuje kada se pojavi bolest?
– To, naravno, ovisi o simptomima. Ako ste se prehladili, vaše vam tijelo, na primjer, govori da želite zatvoriti svoje uši, oči, nos, grlo i bronhije od vanjskog svijeta. Samo agresije u obliku kašlja izlaze na površinu. Želučane i probavne tegobe, na primjer, govore o asimiliranju, prihvaćanju. Kako unosimo „vanjski“ svijet u sebe, razlikujemo li povoljno od nepovoljnog te prihvaćamo li ovo prvo, a izlučujemo li ovo drugo.
Možemo li na isti način tumačiti i agresivne bolesti poput raka?
– Da, možemo. I činimo to već gotovo 40 godina. Rak je pitanje rasta, agresivnog i autodestruktivnog bujanja. Međutim, ako prepoznate arhetipove koji se kriju iza uzroka, možete ih početi živjeti na konstruktivan način. Lokalizacija raka također upućuje na razinu problema.
Kako teorija psihosomatike gleda na ljudski organizam u odnosu na klasičnu medicinu?
– Zapravo i nije toliko drukčije. Psihosomatska medicina koristi sva četiri uzroka po Aristotelu, dok klasična medicina prihvaća samo dva od četiri (uzroka). (Aristotelova teorija prepoznaje četiri uzroka: 1. bivstvo i bit, gdje Aristotel misli na određenost i kvalitetu na temelju kojega nešto jest to što jest, suština ili forma, tj. prvotno zašto kao uzrok i počelo; drugi je uzrok materija; treći je princip kretanja; a četvrti uzrok je princip svrhe ili dobro, svrha svega nastajanja i kretanja op. a.).
Mnogo je primjera ljudi koji su se susreli s teškom bolesti i uspjeli je pobijediti, pritom drastično transformirajući svoj život. Kako nas bolest „uči“ promjeni?
– Ako razumijete značenje simptoma, možete promijeniti cijelu sliku i na kraju uvidjeti njihovu ulogu u uzorku vašeg života.
Kakvu ulogu u tome igra prehrana? Što je za vas zdrava prehrana?
– Peacefood ili hrana mira, organska prehrana na bazi biljaka, zajedno s postom čini temelj moje medicine. Vegetarijanska, odnosno veganska prehrana može uvelike pridonijeti prevenciji i izlječenju raznih bolesti. To su dvije noge mojeg pristupa sadržane u riječi psihosomatska – prva psiha i druga soma, tijelo – gdje prehrana i post nose cijelo tijelo.
Koliko često treba provoditi post?
– Ja ga provodim barem dva puta na godinu, u proljeće i u jesen, pa ga u takvom ritmu i preporučujem jer to je divan način da se riješite ovisnosti, toksina i počnete iznova.
Kako možemo pokrenuti proces samoizlječenja? Uopće, možemo li i sami nešto učiniti? Koji bi po vama bio prvi korak?
– Jednostavno možete početi s postom od tjedan dana, a nakon toga mijenjati svoju prehranu nabolje približavajući se principima hrane mira. Tijekom tog vremena, za bolje razumijevanje, možete započeti s čitanjem knjige Bolest kao put ili Bolest kao govor duše. Nadam se da će uskoro biti još knjiga prevedeno na hrvatski.
Za više informacija posjetite www.dahlke.at