Vaš automobil, stroj za pranje posuđa, prijenosno računalo, pametni telefon, namještaj, čak i odjeća koju nosite: osim ako su proizvedeni lokalno, velika je vjerojatnost da su sve te stvari preplovile sedam mora prije nego što su došle do vas. Zapravo, pomorski transport igra ključnu ulogu u globalnoj ekonomiji, s 90 % robe proizvedene širom svijeta koja putuje morem na kontejnerskim brodovima.
Iako je samo jedan takav brod odgovoran za istu količinu zagađenja kao i 50 milijuna automobila, pomorski teret – koji proizvodi jednako stakleničkih plinova kao Južna Koreja – do nedavno nisu bili podložni niti jednom ograničenju emisije stakleničkih plinova. Srećom, ova je anomalija ispravljena u travnju prošle godine kad je Međunarodna pomorska organizacija (IMO), pod egidom UN-a, donijela sporazum o smanjenju emisije stakleničkih plinova teretnih brodova za 50 % do 2050. godine.
Kontejneri – opterećenje za okoliš
Međutim, pomorski prijevoz uzrokuje još jedan neočekivani problem. Zbog nestabilnosti u komercijalnoj ravnoteži, milijuni kontejnera koji dolaze iz Azije zatrpavaju sjevernoameričke i europske luke jer jednostavno nema dovoljno tereta za njihov povratak u zemlju porijekla. Budući da ne postoji industrija koja bi ih mogla reciklirati, 300 milijuna kontejnera odlazi na deponije smeća gdje polako postaju zaboravljeni.
Philip C. Clark bio je prvi koji se zainteresirao za ove brodske kontejnere. 1987. godine došao je na ideju da ih pretvori u stambene jedinice, i otada je ta ideja pustila korijenje. Danas u Amsterdamu 3 000 studenata živi u studentskim apartmanima napravljenima od kontejnera. Baš kao i tisuće drugih studenata u Londonu, Kopenhagenu, Le Havreu, Lyonu i drugim gradovima svijeta.
I ne samo to – zbog svog oblika i materijala, kontejneri se lako mogu modificirati kako bi odgovarali drugim namjenama. Koriste se kao smještaj za radnike u Ciudad Juarezu (Meksiko), TV studiji (BBC, tijekom Olimpijskih igara u Londonu 2012.), zatvorske ćelije u Pas-de-Calaisu (Francuska), pop-up prodavaonice, izložbeni prostori… I sve su to odlične vijesti za naš okoliš!
Novo lice kontejnera
A kako brodski kontejneri mogu izgledati šik, pokazuje projekt Joshua Tree Residence arhitekta Jamesa Whitakera, voditelja istoimenog londonskog studija. Riječ je o skupu bijelih brodskih kontejnera koji strše pod različitim kutovima, a izgledom podsjećaju na eksploziju zaustavljenu u vremenu. Ovaj će projekt biti budući dom hollywoodskog producenta i njegove supruge, sagrađen u kamenitom okolišu američkog nacionalnog parka Joshua Tree u južnoj Kaliforniji.
Iako su kao građevni materijal korišteni kontejneri, cijeli je objekt definiran elegancijom koju donose jednostavne i bijele stambene plohe. Svaki je kontejner orijentiran tako da maksimizira pogled na krajolik ili iskoristi topografiju kako bi se osigurala privatnost, ovisno o njihovoj individualnoj upotrebi. Time je postignuta veza s krajolikom, dok je istovremeno pružen osjećaj zaštite i privatnosti.
Na 200 kvadratnih metara nalazi se dnevni boravak, kuhinja, blagovaonica i tri spavaće sobe, s betonskim podovima, bijelim zidovima i minimalnim dekorom. Odmah iza kuće nalazi se nadstrešnica sa solarnim panelima, još jednom pokazujući kako je održivo korištenje resursa predstavljalo imperativ prilikom gradnje.
Pročitaj i ovo:
• Još niste započeli s recikliranjem?!
• Recikliranje kao umjetnost
• Ne bacaj nego recikliraj: nove namjene za stare stvari