Gospina trava, oralno uzeta, poznata je po svom antidepresivnom djelovanju, o kojemu tekst možete pronaći ovdje dok ćemo se ovaj put malo više koncentrirati na pripravak gospine trave za vanjsku uporabu- njen lipidni macerat (ulje, kantarion).
Stanište i branje
Gospina trava se može sakupljati od početka lipnja pa sve do kasnog ljeta, ali tada treba pripaziti da se ne sakupe i njeni plodići.
Raste posvuda po Hrvatskoj, od nizina do planinskih područja, uz rubove šuma, na livadama, oranicama, pašnjacima, uz šikare te u Primorju i na otocima gdje raste njena podvrsta primorska ili veronska pljuskavica.
Branje je vrlo jednostavno i ne previše zahtjevno i dugotrajno- dovoljne su dobre škare i platnena vreća za odlaganje snopića. Beru se samo vršni dijelovi u cvatu – ja je obično režem na nekih 15-20 cm od vrha biljke i vežem u snopiće.
Svježa biljka koristi se za pripremanje macerata ili vrlo rijetkog eteričnog ulja, a snopići se mogu staviti sušiti u prozračni prostor kako bi se dobila suha biljna droga koja dalje služi za pripremu čajeva, tinktura, praška itd.
Priprema macerata
Macerat se priprema isključivo od svježe biljke. Vršne dijelove biljke ili samo cvjetove malo istrljati u mužaru kako bi im se smanjio volumen i potaknula ekstrakcija te prebaciti u staklenu posudu u kojoj će se macerirati idućih nekoliko tjedana. Preliti gospinu travu sa hladnoprešanim i nerafiniranim biljnim uljem tako da je sloj ulja dva- tri prsta iznad gospine trave (obično stavljam na 300 g oko 1000 ml baznog ulja kako bih dobila što zasićeniji macerat).
Macerat ostaviti na suncu (ne na cjelodnevnom, najbolje samo na jutarnjem suncu) kroz tri do šest tjedna svakodnevno ga dobro protresajući. Nakon maceracije od tri do šest tjedana- macerat se prvo dva puta profiltrira preko više slojeva gaze (nakon toga ga profiltriram i preko filter papira) i ostavi se istaložiti još 24 sata.
Puni se u tamne boce, čuva na hladnom mjestu, propisno označen. Najbolje ga je potrošiti u roku godine dana.
Osim u maslinovom, gospina trava se može macerirati u bademovom ulju, u makadamiji, suncokretu, sezamu, uljanoj repici, pšeničnim klicama, ulju koštica marelice ili u nekim egzotičnijim i skupljim uljima, ali uvijek treba pripaziti da su to stabilnija ulja koja nisu toliko sklona oksidaciji kao npr. lan, plod divlje ruže ili žuti noćurak.
Macerate obično radim sa hladnoprešanim maslinovim, suncokretom, svijetlim sezamom te mješavinom badema i pšeničnih klica jer su takvi macerati stabilni kroz dulje vrijeme, a omogućuju varijacije u izradi preparata vezane uz tipove i potrebe kože ili neki zdravstveni problem ( recimo, macerat kantariona u sezamu dovoljno je stabilan da bi se od njega izradila krema koja bez konzervansa može stajati mjesec dana u frižideru, a macerat gospine trave u bademu i pšeničnim klicama odličan je za njegu suhe i osjetljive kože ili kao baza za izradu masti za hemoroide itd).
Upotreba macerata gospine trave
– Opekotine- u kombinaciji sa eteričnim uljem prave i širokolisne lavande nastaje sredstvo za liječenje opekotina i sprečavanje stvaranja ožiljaka od opekotina (odnosi se i na opekotine nastale od sunca ili od zračenja).
U tamnu bočicu ukapati 100 kapi eteričnog ulja prave lavande i 100 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande te uliti 100ml macerata kantariona. Na taj način se dobije približno 10%- tna koncentracija eteričnih ulja u kantarionu.
Kod težih opekotina gospina trava se namaže na kožu i na nju se direkto nakapa nekoliko kapi prave lavande i nekoliko kapi širokolisne lavande, a postupak se ponavlja svakih petnaestak minuta tijekom prvog sata.
– Iritacije i upale kože- može se koristiti samostalno ili u kombinaciji sa eteričnim uljima (sa pravom lavandom, njemačkom kamilicom, rimskom kamilicom, tanacetuuom, palmarosom itd.)
– Akne i čirevi- u kombinaciji sa eteričnim uljima ( npr. timijan geraniol, timijan linalol, čajevac, list cimeta, širokolisna lavanda, smilje…)
-ožiljci- gospina trava snažno regenerira ožiljke od akni, strija i ostale ožiljke i dobro se kombinira sa baznim uljima pulpe pasjeg trna, maceratom mrkve, uljem ploda divlje ruže i eteričnim uljima smilja, sjemena mrkve, španjolske lavande, širokolisne lavande, ružmarina verbenona itd.
– Hematomi- na tanak sloj gospine trave ukapati kap smilja kod svježih hematoma. Kod svježih hematoma postupak ponavljati svakih petnaest minuta, kod starijih više puta dnevno.
– Neuralgije i ishijalgije, reumatske bolesti, artroze, bolovi u mišićima- neki autori preporučuju dugotrajno korištenje macerata gosine trave kod neuralgija i ishijalgija čak i bez dodatka eteričnih ulja iako se za te svrhe odlično kombinira sa eteričnim uljima.
– Hemoroidi, proširene vene, problemi sa cirkulacijom- kombinira se sa smiljem, tršljom, čempresom, borovicom, atlaskim i himalajskim cedrom…
– Genitalne infekcije- zbog protuupalnog i antivirusnog djelovanja gospinom se travom može se provoditi tamponiranje kod velikog broja genitalnih infekcija ( HPV)
Upozorenje
Macerat gospine trave pokazuje fototoksično djelovanje pa nije preporučljivo izlaganje suncu ili solariju nakon njegove uporabe
Napisala: Andrea Šitum, urednica portala Naturala.hr, fitoterapeutkinja