Kucaju li muško i žensko srce isto? Vrlo vjerojatno. Razlikuju li se kada su zdrava? Vjerojatno ne. Muče li ih različite bolesti? Sigurno ne. No, je li moguće da, unatoč tome, ipak različito obolijevaju i da žensko srce treba drugačiji, ženski pristup? Dr. Suzanne Steinbaum, uspješna kardiologinja koja je pomogla tisućama pacijentica, duboko je uvjerena da je to zaista tako. Upravo zato napisala je sveobuhvatan vodič za tjelesno i emocionalno zdravlje srca namijenjen svakoj ženi, knjigu Žensko srce (Planetopija, 2014.) koja će možda postati vaša Knjiga o srcu.
Vjerojatno znate da su srčane bolesti ubojica broj jedan, ispred svih oblika raka i svih drugih teških oboljenja. Obično se smatra da su srčana oboljenja pretežno „muška bolest“. Ako je nekad i bilo tako, danas više nije – srčana oboljenja jednako ubijaju i muškarce i žene. No žene su sklonije zanemariti upozoravajuće znakove, a s druge strane, i liječnici barataju s premalo informacija i iskustva, dok ponekad jednostavno nedostaje obostranog povjerenja i dobre komunikacije. I sama autorica hrabro iznosi činjenicu da većina liječnika svoje pacijente prekida već nakon 18 sekundi, dok su ispitivanja pokazala da pacijent kojeg liječnik ne prekida govori o svojim tegobama u prosjeku 32 sekunde. Razlika se čini neznatna, ali može biti ogromna, osobito ako vas prekinu kod prve tegobe, nakon čega se liječnik fokusira isključivo na nju.
Često će liječnik odbaciti vaše tegobe prije nego što uopće dobijete priliku reći sve što vas muči uz obrazloženje da je to sve u vašoj glavi. Da, možda, ali i blagi simptomi kao što su palpitacije srca, napadaji panike, bolovi u grudima, mučnine, povremeni gubitak svijesti, vrtoglavica, umor, tjeskoba, tuga i općenito teret i težina koje žene u današnje vrijeme osjećaju, pravi su i stvarni simptomi koji nisu „samo“ u vašoj glavi – oni su i u vašem srcu i mogu ukazivati na vrlo ozbiljne probleme. Kada osjećate da niste dobro, to znate, ne trebate to dokazivati. Upravo zbog toga, trebali biste pronaći liječnika koji će s vama raditi na tome da pronađete što vas zapravo muči, postoji li fizički uzrok vašim tegobama, koje pretrage sve trebate napraviti da biste bolje razumjeli i uvidjeli svoje stanje te kako ga je najbolje liječiti.To ne znači nužno da morate promijeniti liječnika – možete poboljšati komunikaciju s dosadašnjim.
Što znate o svom srcu?
Prije svega, većinu žena ne liječe kardiolozi jer su za svaku ženu najvjerojatnije najvažniji liječnici ginekolozi/porodničari i internisti, a tek je polovica njih upoznata s uputama za prevenciju kardiovaskularnih bolesti kod žena koje su definirane tek 2002. godine. No, čak ni kardiolozi još nemaju odgovore na sva pitanja, npr. zašto se srčane bolesti na drugačiji način razvijaju kod žena i muškaraca i zašto su prognoze kod žena sa srčanim bolestima lošije nego kod muškaraca s istim problemom? Ili, koja je uloga hormona u razvoju srčanih bolesti kod žena, posebno u odnosu na mensturacijsku fazu, trudnoću i hormonsku nadomjesnu terapiju?
Najgore od svega je što ni same žene nisu dovoljno informirane. U jednom ispitivanju u SAD-u pokazalo se da samo 66% bjelkinja, 43% Afroamerikanki i 44% Hispanoamerikanki zna da su srčane bolesti glavna zdravstvena opasnost za žene. Znate li vi? Srčane bolesti kod žena prolaze gore nego kod muškaraca – isto istraživanje pokazalo je kako je godinu dana nakon infarkta preminulo 25% muškaraca i 38% žena.
Bolje spriječiti nego liječiti
Zvuči zastrašujuće? Tako i treba zvučati, tvrdi autorica. Čak 80-90% srčanih bolesti može spriječiti pravovremenom prevencijom. Upravo zbog toga napisala je knjigu Žensko srce u kojoj govori o svim aspektima srčanog zdravlja – od emocionalnog do medicinskog, sa svim znanstvenim objašnjenjima za one „nevjerne“.
Dr. Steinbaum tvrdi da prije svega morate staviti srce u središte svog života. Danas živimo previše vođeni glavom, a vodstvo bismo trebali prepustiti srcu – organu koji je i doslovno, fizički i simbolično, emotivno u našem središtu. Baš zbog toga što je uvjerena da to često zaboravljamo, autorica je vrlo optimistično namijenila svoju knjigu svim ženama. Za sve nas, autorica je navela i objasnila sve pretrage potrebne da se otkrije srčano oboljenje ili njegova naznaka te sve što o tome trebate pitati svoga liječnika.
Uvjerena da je način života ključan u prevenciji, autorica veliku važnost pridaje prehrani. No nije važno samo ono što jedemo, nego i zašto to jedemo. Što doista želimo i kako to kompenziramo hranom? Koliko smo svjesni svega što tijekom dana unesemo u organizam i koliko smo skloni „varanju“? Poći ćete na vrlo konkretno putovanje suočavanja sa svojim odnosom prema hrani, ali i prema svom tijelu. Otvoreno se pogledajte u ogledalu i odlučite kako želite izgledati, što je na vama zaista loše i vodi vas bliže bolesti, a što je ono dobro, što ste možda i zaboravili voljeti, a što morate ponovo prigrliti. Vrijedna doktorica navela je i puno prijedloga za zdrave, jednostavne obroke i užine te popis namirnica koje biste što češće trebali vidjeti na svom stolu. U prevenciji srčanih bolesti neophodna je i tjelovježba. To ne mora biti znojenje u teretani ni polumaraton, ali bitno je da se krećete. Dr. Steinbaum oboružat će vas upitnicima kojima ćete lakše „priznati“ svoje slabosti i adute te tako bolje složiti svoj plan tjelovježbe.
Knjiga o srcu
Vjerojatno najvažnija stvar koju je dr. Steinbaum spomenula nešto je što naziva Knjiga o srcu. Bilo da vodite dnevnik, zapisujete podatke u običnu bilježnicu, rokovnik, kompjuter ili čak telefon – trebate voditi zabilješke o tome kako živite – što jedete, što radite, ali i o čemu razmišljate, što želite, za čime žudi vaše srce. Budete li pozorno slušali, vaše će vam srce pokazati put. Život punim srcem iscijelit će ga i zaštiti bolje od bilo kojeg medicinskog lijeka. Bilo to razmišljanje o lijepim stvarima, druženje s bliskim ljudima, opuštanje u spokojnoj samoći, plesanje na ulici ili slušanje „svoje“ pjesme, makar i samo u glavi (sjećate se šašave Ally McBeal?), sve to otvara vaše srce, a srce je zdravije što više živi.
Kada ste živi vi, kada se osjećate prisutni, zadovoljni i zdravi, takvo će biti i vaše srce. Kardiologinja Steinbaum i sama je iskusila probleme srčanog oboljenja, a svoje iskustvo podijelila je s vama, kako bi na svijetu bilo što više živih, snažnih i zdravih ženskih srdaca. Možda je vrijeme da počnete pisati svoju Knjigu o srcu, knjigu o vašem srcu, najvažniju knjigu na svijetu.