Zamislite sljedeću situaciju: na piću ste s prijateljicom, a ona je oduševljena novim tipom s kojim je izašla na par spojeva. On zvuči kao kompletan paket – fin, zabavan, zgodan – postoji samo jedna sitnica: upravo je izašao iz dugotrajne veze i sada ste zabrinuti da mu je vaša prijateljica samo ‘utjeha’ nakon prekida.
Zvuči poput rebound veze, odnosno veze koja započne nakon što je jedna strana (ili obje) nedavno prošla kroz prekid. No je li njihovo partnerstvo osuđeno na neuspjeh samo zato što dolazi nakon prekida? Evo što stručnjaci misle o rebound vezi i o tome mogu li one potrajati.
Što je rebound veza?
Rebound veza je, dakle, veza koja započinje nakon što su jedan ili oba partnera nedavno prošli kroz prekid. Zanimljivo je da taj odnos obično započne prije nego što se pojedinac izliječi od ili procesuira završetak prethodne veze. Očiti znakovi koji otkrivaju da ste možda vi (ili vaš novi partner) u rebound vezi su sljedeći: često vas uspoređuje sa svojom bivšom, stalno spominje bivšu vezu, nastavlja pričati o prekidu, napravio je neke fizičke promjene na sebi kako bi privukao novu vezu, čini se da koristi novu vezu kako bi ublažio bol zbog prekida…
Zašto ljudi ulaze u rebound veze?
Mnogo je razloga zašto pojedinac ulazi u ovu vrstu veze. Jedan je, kažu stručnjaci, da je ta veza potvrda kako ste još uvijek poželjni i dokaz da niste vi, nego vaš bivši taj koji je pogriješio napustivši vas. Uz to, većina se bori protiv osjećaja usamljenosti i da ne ostanu sami, ili se, pak, žele osvetiti bivšoj/em tako što će pokazati koliko su sretni i kako lako mogu započeti novu vezu.
Ponovni odnosi mogu odvratiti pažnju od rješavanja neugodnih osjećaja povezanih s prekidom, tvrde stručnjaci. Takvi odnosi također mogu dati pojedincu potvrdu i vrijednost u prostoru gdje bi njegov ego mogao biti povrijeđen zbog završetka prethodne veze.
Koliko dugo obično traju takve veze?
Većina psihologa slaže se kako su rebound veze obično kratkoročne (iako svakako postoje iznimke). Ove vrste veza općenito su kratkotrajne, u rasponu od mjesec dana do manje od godinu dana, a njihovi završeci proizlaze iz nekompatibilnosti koje su možda bile zanemarene na početku jer pozitivne emocije i osjećaji koji se obično povezuju s odnosima u nastajanju prevagnule su na negativno.
No postoje i slučajevi gdje mnogi ‘žure’ čak i u brak s novom osobom jer ne žele ‘više gubiti vrijeme i godine’ na vezu koja bi mogla propasti.
Mogu li se rebound veze pretvoriti u ljubav?
Iako je većina takvih veza prolazna, to ne znači da je svaka od njih osuđena na neuspjeh. Psiholozi opisuju kako takve veze mogu uspjeti jer je osoba koja je u vezu ušla nakon prekida sposobna prebroditi prekid na zdrav način. Oni su u stanju uključiti se u ponašanje i misaone procese koji im omogućuju da rade sa svojom emocionalnom prtljagom bez korištenja svoje trenutne veze za to.
Što učiniti ako ste u rebound vezi?
Dakle, našli ste se u ovom tipu veze? Kao što je gore navedeno, neće nužno biti kratkoga vijeka, ali postoje neke stvari koje morate imati na umu dok se upuštate u ovu vrstu veze. Prvo i najvažnije, granice su vaš najbolji prijatelj.
Važno je uspostaviti zdrave granice i koristiti pozitivne komunikacijske vještine. Važno je prepoznati da druga osoba možda treba prostora da se izliječi od prethodne veze i potaknuti je da iskoristi taj prostor za rad na sebi. Ako postoji istinska povezanost, postavljanje određenih granica i njihovo poštivanje može omogućiti drugoj osobi da ‘preradi’ emocije povezane s prethodnom vezom dok radi na novoj.
Ako osjećate krivnju jer ste ušli u novu vezi, nema razloga da se tako osjećate. Ako, pak, to ne možete ‘preraditi’ u svojoj glavi, svakako potražite pomoć stručnjaka kako biste mogli otvorenog srca ući u novi odnos i dati mu maksimalnu šansu.
Pročitaj i ovo:
- Cavoodle metoda: Nova ljubavna teorija i viralni trik za upoznavanje
- Najbolji ljubavni savjeti koji će razbiti iluzije o savršenim vezama
- Posesivna ljubavna veza – kako je prepoznati i ima li lijeka?