„Nisu ti stari Rimljani uopće bili bedasti“, bila je prva pomisao koja mi se nametnula dok smo se približavali našem odredištu – jedinom termalnom resortu u Sloveniji (pa i šire) koje se može pohvaliti svojom, čak 2000 godina starom povijesti – Rimskim termama.
Rimske su terme udaljene tek sat vremena autom iz Zagreba, a leže uz cestu Zagreb-Macelj- Zidani most-Celje. Ugodno su se smjestile u „gnjezdašce“ koje ih štiti od naleta vjetrova, a koje im na jugu pružaju brda Kopitnik i Stražnik na čijim se obroncima, kao najpouzdaniji čuvari, uzdižu velebni stogodišnjaci – sekvoje, cedrovi, čempresi…U sjevernoj se pak vizuri ističe vijugava i nadnaravno zelena rijeka Savinja na koju, kao i na okolne brege ovoga kraja, imate savršen pogled dok se brčkate u nekom od whirpoola vanjskih bazena…
Otkriti neko mjesto, meni obično znači – prepustiti se. Prepustiti se svim čarima koje to mjesto pruža – iskusiti, okusiti, pustiti se, a sve kako bi iskustvo bilo što upečatljivije. Tako je već i sam natpis u mojoj hotelskoj sobi „Fiat lux“ ili „Budi svjetlost“, nagoviještao da, i mene i kolege novinare, na ovom novinarskom putovanju, zaista čeka iskustvo za pamćenje. Osim ove, i s brojnim drugim latinskim izrekama susrest ćete se na svakom koraku u Rimskim termama i, osim što će vam poslužiti za jedno instant ponavljanje srednjoškolskog znanja latinskog, možda ćete, kao i ja, otkriti da u njima, baš kao i u vinu, leži istina…
Poput princeza Viktorije i Murat
No, nisu izreke jedino što povezuje terme s bogatom rimskom poviješću jer su na mjestu gdje se danas nalazi kupalište pronađeni mramorni žrtvenici, zavjetni spomenici posvećeni nimfama i rimskoj boginji zdravlja Valetudi, a može se vidjeti i originalna kada iz tih vremena. Naš domaćin – Miha Kundih, zaposlen u marketingu Rimskih Termi, bio nam je na raspolaganju za svako znatiželjno novinarsko pitanje te nas je upoznao s ovim posebnim mjestom i objasnio nam je sve o tome kako su Terme, nakon Rimljana, često prelazile u ruke nekih dobrih i nekih manje dobrih „gospodara“ te da su mnogi od njih ostavili i svoj osobni pečat na Termama.
Učincima ove termalne vode, kaže Miha, nije odolio niti tršćanski veletrgovac Gustav Adolf Ulrich koji je, nakon što je ozdravio zahvaljujući termalnoj vodi, kupio i posvetio Terme svojoj supruzi Amaliji 1840. godine. Nakon što ih je kupio Urlich – dolazi do procvata i Rimske terme posjećuju i princeza Viktorija, ali i Napoleonova sestra princeza Murat, car Ferdinand te srpski književnik Vuk Karadžić. Već po gostima, vidi se kako je boravak u termama tada bio rezerviran za hoch društvance, za višu klasu. Tijekom Drugog svjetskog rata, Rimske su terme pretvorene u bolnicu za njemačke vojnike, a nakon rata ponovno postaju mjesto za hoch klijentelu – ali sada za više oficire Jugoslovenske armije čime postaju glavno odredište za rehabilitaciju isključivo „onih odabranih“.
I vi ste odabrani
Ta su vremena, srećom, iza nas i danas su Rimske terme otvorene i za sve one koji traže odmor i oporavak, opuštanje ili pak rehabilitaciju i vraćanje zdravlja. „Rimske su terme tu za sve one koji cijene svoje zdravlje i ljepote prirode“, ističe direktor i vlasnik Rimskih Termi Valerij Arakelov, armenski biznismen, koji iza sebe ima iskustvo vođenje nekoliko hotelskih uspješnica – jednog u Sočiju, a drugog u Karlovym Varyma i koji je čvrsto odlučio Rimskim termama vratiti njihov negdašnji sjaj i slavu. Valerij, koji se, zajedno s cijelom svojom ekipom, pokazao kao savršeni domaćin, kaže kako se na prvi pogled zaljubio u ovu predivnu prirodu, zemlju, ljude i već odličnu zdravstvenu ponudu kojoj je trebalo dati samo još jedan dodatni impuls kako bi ponovno procvala i dosegla slavu nekih davnih vremena.
Prije svega bijaše – voda
Za termalnu vodu u Rimskim termama stručnjaci kažu kako je jedna od najljekovitijih u Sloveniji, a ova voda, izuzetno bogata kalcijem, izvire nekih 1000 metara ispod zemljine površine. Voda iz Amalijina izvora stiže na površinu zagrijana na 38.4 celzijevca, dok vodu iz Rimskog izvora griju 36,3 celzijevih. Poznate po balneoterapiji (korištenju vode u svrhu liječenja), Rimske su terme odredište za one koji pate od ortopedskih bolesti, reumatizma, dermatoloških bolesti, ginekoloških i neuroloških te nakon oporavka poslije operacije, ali i za sve nas koje muči jedino epidemija modernog doba – višak stresa i manjak vremena za sebe. Za sve nas koji se želimo opustiti i uživati, baš onako kako su to nekada činili stari Rimljani.
Malo hedonizma ne škodi
Izuzetno privlačno arhitektonsko rješenje bazenskog kompleksa, osmišljeno po uzoru na rimska kupališta, direktno vas, kao nekim vremeplovom, prebacuje u vrijeme kada se itekako znalo uživati. I što vam drugo preostaje nego kupati se i gledati tu prekrasnu prirodu, dok činite pauzu između dva kupanca? A brige samo lagano iščezavaju i iščezavaju… Za uživanciju u termalnoj vodi, na raspolaganju su vam unutarnji i vanjski panoramski bazen, četiri unutarnja i tri vanjska masažna bazena s vodenim sjedalicama i vodenim krevetima, a za finalni obračun sa stresom tu je i Zemlja sauna Varnia u kojoj vas čekaju rimska, finska, turska i infracrvena sauna.
U povijesnom dijelu možete odabrati jednu od četiri autentične kamene kupelji iz rimskih vremena ili šest suvremenih kupelji za opuštanje udvoje, a ako želite ići i korak dalje – iskušajte masažu. Masaža u Rimskim termama bila mi je jedna od najboljih masaža koju sam iskusila. U stvari, ako ćemo pravo, ne sjećam se kada sam bila bolje i stručnije izmasirana (Hvala Špela!) i jedino žalim što Rimske terme nisu bliže pa da mogu na masažu barem jednom tjedno.
Mir u zagrljaju divovskih sekvoja
Vrlo se lako prebaciti na jedan usporeniji, laganini mode koji vlada cijelim kompleksom Rimskih termi. Stres i strka se tako lako ostave iza sebe i jedina prava veza s vanjskim svijetom, koja ne dozvoljava da se totalno isključiš, je izvrstan, besplatan i neograničen wi-fi, dostupan u cijelom kompleksu Termi – Rimskom dvoru, Marijinom dvoru i Zdraviliškom dvoru.
Vjerujem da mnogi od vas, baš kao i ja, imaju problem s uspavljivanjem i spavanjem u krevetu koji nije tvoj, ali ovoga sam puta cijeli vikend spavala kao beba. Daleko od prometnica, udišući svježi zrak koji dolazi s okolnih brda, spavanac je u Termama bio sjajan. A buđenje? Vrijeme je, odmah nakon buđenja, bilo samo moje i bila je to jedna zaista posebna priča. Probuditi se, navući na sebe trenirku i tenisice, spustiti se u hotelski restoran u Rimskom dvoru, popiti kavu, pojesti malo voća i odmah potom izići na zrak, prošetati Ruskom stazom kroz šumu – jedno je od najljepših iskustava koje možete doživjeti. Prvenstveno zbog vegetacije koja nije „domorodačka“, autohtona, onakva na kakvu smo navikli u kontinentalnim šumama.
Izdaleka nikako nisam mogla dokučiti kakvi se to gorostasi protežu parkom koji oivičuje Ruska staza, da bih tek nakon što sam im prišla bliže, otkrila kako sam prvi puta u životu stala uz bok jedne divovske sekvoje. Sekvoje su u Rimske terme, kao poklon, donijeli zahvalni pacijenti. A sekvoja je tek jedna od brojnih i neobičnih biljnih vrsta zbog kojih je ovaj kraj tako privlačan botaničarima. Tu si i divovski tulipanovac, koloradske, španjolske i kavkaske jele, crni orah, japanske jele i kalifornijski cedrovi…
14 točaka za „upijanje“ vitalne energije
Za biljoljupce poput mene, ovaj je park pravo otkriće, ali je to i mjesto kao naručeno za obnavljanje vitalne energije jer vas ovdje čeka 14 energetskih točaka na kojima možete stajati, meditirati, vratiti ravnotežu te se potom tako osvježeni i obnovljeni vratiti u kompleks Termi po još jednu dozu hedonističke uživancije.
Otkriva mi Evelin Krajnc, voditeljica marketinga i prodaje, kako je ovih 14 točaka izmjerio jedan slovenski fizičar te da se radi o točkama koje imaju izuzetno povoljno djelovanje na ljudsko zdravlje. No, istraživanja nisu stala na mjerenju energije u parku, već se sada provode i u samom kompleksu Rimskih termi gdje pokazuju neobično visoke vrijednosti. „Možda je i to jedan od razloga da se ljudi u Termama u kratko vrijeme osjećaju bolje“, kaže Evelin.
Pod budnim okom boginje zdravlja Valetude
U Rimskim termama nalazi se i jedan od najbolje opremljenih medicinsko-rehabilitacijskih centara u Sloveniji gdje se, nakon liječničkog pregleda, svi programi provode pod vodstvom iskusnih fizioterapeuta i vrhunskih stručnjaka za rehabilitaciju koji spajaju najnovija dostignuća suvremene medicine s ljekovitim učincima termalne vode. Postupak takvog liječenja uključuje do 23 ljekovitih terapija u jednom tjednu, a vrijeme smještaja se tada zna protegnuti i do 14 dana što je optimalno za tijelo da postigne maksimalni učinak prilikom oporavka te da „upije“ sve terapije i odgovori na njih iscjeljenjem.
Nezaboravna gastro ponuda
Ne smijem zaboraviti spomenuti niti savršenu gastro ponudu – restoran u Rimskom dvoru ponudit će vam na svom buffetu tradicionalna jela s jednim suvremenim twistom, no ako se ipak odlučite za jednu intimniju večeru ili večeru pod svijećama, preporučujem da svakako posjetite a-la-carte restoran u Sofijinom dvoru gdje vas spremno čeka ekipa mladih kulinarskih znalaca koji će, u nekoliko sljedova i uz odabrana vina, vaše nepce obogatiti okusima koji se ne zaboravljaju tako lako.
Klasične su to namirnice za ovo podneblje, sezonske, a pripremljene na jedan nadasve moderan način. Zaista sam, kao i moje kolege, uživala u večeri od pet sljedova koja je pobudila sva osjetila. Nakon dobrog jela, u Kavani princeze Viktorije izgubite se u vremenu i kušajte čajeve pripremljene po originalnim rimskim recepturama, spravljene od bilja koje raste u okolici.
Posjetite i…
U okolici Rimskih termi nalaze se brojne biciklističke staze, staze za nordijsko hodanje i pješačke staze koje vas pozivaju da otkrijete okolici i provedete svoj odmor aktivno, a za adrenalinske ovisnike organizirat će se i paragliding, špiljski trekking, sportsko penjanje, ribolov, jahanje ili posjet adrenalinskim parkovima. Obližnji vrhovi planina – Lisca, Kopitnik, Mrzlica i Šmohor samo čekaju da ih osvojite, a možete posjetiti i neko od obližnjih ekoloških imanja s bogatom ponudom ekoloških proizvoda, vina, sireva, sokova…
No, budući da je u blizini i Pivovarna Laško, predlažem da se i posjet pivovarni obavezno nađe na vašem planu turističkog razgledavanja budući da Laško pivo i Rimske terme imaju još jednu poveznicu osim geografske blizine, a to je voda iz Rimskih termi koja se nalazi u njihovom pivu. A kada ste već tamo, obavezno isprobajte, Special edition Laškoga piva od kojih mi se najviše dopala piva imena Striptis i novi ponos Laške pivovarne – Krpan.
Nažalost, Tempus fugit
I tako, red šetnje, meditacije, druženja s kolegama i sa sjajnim domaćinima, divljenja zelenim gorostasima, bazena, saune, masaže, odmora, sjajne klope i dobrog vina – više nego jasne postanu one latinske „Mens sana in corpore sano“ (Zdrav duh u zdravom tijelu), „O tempora, o mores“ (O vremena, o običaji) ili „Carpe diem“ (Iskoristi dan).
No, posebno mi je zazvonila ona „Tempus fugit“ (Vrijeme leti) jer je vrijeme zaista proletjelo i dva su dana, u ovom okruženju, prošla kao časak. Osim ove, postoji još jedna izreka starih Rimljana o vremenu, a glasi „Omnia tempus habent“ (Sve ima svoje vrijeme). Tako postoji vrijeme za sve u životu – i ono za rad (o čemu razmišljam danas dok pišem ove retke), ali i ono za odmor. Postoji i ono vrijeme kada sebe trebamo staviti na prvo mjesto i malo se razmaziti. I tako treba biti. Jer, da nema rada, kako bismo mogli cijeniti dobar odmor? Ili obrnuto?
Znala sam to i ranije, no ono što nisam znala jest da blizu mog doma, tek sat vremena vožnje od Zagreba cestom koja se proteže uz smaragdno zelenu Savinju, postoji mjesto kojemu ću se rado vraćati. Sigurna sam, razmazit ću se ponovno u Rimskim termama…Zavrijedila sam to.
Baš kao i vi.
Više o ponudi Rimskih termi pronađi na www.rimske-terme.si
Pročitaj ovo: