Bliže se ljetni mjeseci i većina se ljudi veseli nadolazećem godišnjem odmoru te putovanju uz razbibrigu. No, manje razloga za veselje imaju osobe s posebnim potrebama u prehrani. Koje su to osobe, odnosno što su posebne potrebe u prehrani?
Posebne potrebe u prehrani su zapravo dio dijetoterapije, odnosno liječenja pravilnom prehranom. Tako se npr. osobe oboljele od šećerne bolesti moraju pridržavati posebnih prehrambenih smjernica kako bi regulirale vrijednosti šećera u krvi, odnosno održavale svoju bolest pod kontrolom.
Celijakija je jedinstveni primjer bolesti čiji je jedini lijek striktna bezglutenska prehrana koje se oboljeli mora pridržavati cijeli život. U slučaju celijakije sve izgleda jako jednostavno, no moram (ponovno) upozoriti da se danas gluten dodaje u veliku većinu proizvoda, a također prijeti velika opasnost od popratne kontaminacije glutenom onih prehrambenih namirnica koje inače ne sadrže gluten.
Alergije, preosjetljivosti i intolerancije na određene sastojke hrane su također dobar primjer kada ispravna prehrana, odnosno izbjegavanje određenih (štetnih) namirnica utječe na održavanje zdravlja, a nepridržavanje ili sasvim slučajno izlaganje i najmanjoj količini inkriminiranog alergena može biti fatalno (prehrambene alergije).
Takve osobe ponekad imaju osjećaj da su najsigurnije u svojem domu (i svojoj kuhinji). No, ipak, ponekad nam se zadesi putovanje na nepoznatu lokaciju, određeni kongres s planiranim ručkom/večerom ili se pak jednostavno zaželimo otputovati na neku (željenu) destinaciju. Što onda učiniti (bez popratne “glavobolje” i zabrinutosti)?
1. Provjerite destinaciju koju planirate posjetiti
Danas u doba internetske osviještenosti i sveopće prisutnosti internetske povezanosti, kontaktirajte izabrani lokalitet i raspitajte se o ponudi i sadržaju namirnica koje smijete konzumirati. Ako ne dobijete odgovor “online” ili niste u potpunosti zadovoljni odgovorom, uvijek se poslužite “starim” telefonom!
2. Oboljeli od celijakije – provjerite sve do zadnjeg detalja
Ako se radi o celijakiji, obavezno pitajte poslužuju li bezglutenske pekarske proizvode, imaju li odvojeno mjesto u restoranu gdje su smještene bezglutenske namirnice i proizvodi te obavezno provjerite imaju li odvojene površine za pripremu bezglutenske hrane.
3. Provjerite certifikat(e)
Određeni hoteli imaju danas “allergy friendly” certificate kao što je npr. ECARF certifikat ( “European Centre for Allergy Research Foundation” certificate) koji omogućuje uvid u alergene te ponudu prehrane baziranu na prisustvu/odsustvu najčešćih alergena (“nut free”, “gluten free”, “lactose free”, “vegan”). Dobra vijest je da i u Hrvatskoj postoje hoteli s ECARF certifikatom poput Vitality hotela Punta u Velom Lošinju.
4. Povežite se s osobama sličnih tegoba putem društvenih mreža
Danas postoje brojne “Facebook” grupe koje okupljaju istomišljenike, osobe sličnih sklonosti, pa tako postoje i grupe koje daju savjete i dijele iskustva kod određenih posebnih potreba u prehrani. Većina oboljelih od celijakije je dobro upoznata s grupom “Celijakija – potpora i savjeti”, online mjestu gdje se obraćamo jedni drugima s pitanjima, nedoumicama i savjetima o svemu vezanom uz celijakiju i bezglutenski način života, pa isto tako kada je riječ o putovanjima i tzv. “sigurnim” lokacijama za oboljele.
5. Za nepovjerljive (ta sam!) – uvijek nosite sa sobom dio namirnica
Ako želite “igrati na sigurnu kartu”, uvijek ponesite sa sobom dio namirnica koje smijete konzumirati i koje će, s obzirom na rok trajanja i način skladištenja, preživjeti putovanje zajedno s vama.