Ljetne vrućine mogu biti opasne i za životinje koliko i za ljude. Dapače, psi drugačije reguliraju svoju tjelesnu temperaturu od ljudi, stoga su još osjetljiviji na vrućine od nas. Uz to, pošto ne posjeduju dar govora, ne mogu nam reći da im je prevruće i da se ne osjećaju dobro. Stoga moramo znati kako im pomoći da se rashlade, ali i znati prepoznati promjene u njihovom ponašanju zbog kojih bismo se trebali obratiti veterinaru.
Osnovna pravila
Postoji nekoliko pravila za brigu ljubimaca ljeti koje nipošto ne smijete zanemariti. Psi bi uvijek trebali imati pristup svježoj vodi i hladu, posebno ako ih ostavljate same kući. Tada im osigurajte veće količine vode, te obavezno uključite klima uređaj.
Apsolutno ih nikada ne ostavljajte same u autu, čak i ako idete skoknuti do dućana na samo par minuta. To je visokorizičan postupak i bolje je ne kockati se s njihovim životima. Također, nemojte ih obrijati ili ošišati do gole kože – krzno ipak štiti njihovu nježnu kožu od direktnih sunčevih zraka. Radije se informirajte se o tome kako najbolje održavati krzno svog ljubimca ljeti.
Dajte im opciju izbora
Kućni ljubimci nam ne mogu reći da su žedni ili da im je previše vruće, stoga je važno pružiti im opcije za rashlađivanje i upoznati ih s njima prije nego što nastupe ljetne vrućine. Primjerice, smočite ručnike i iscijedite ih, raširite ih u prostoriji s pločicama i ukažite psu da može ležati na njima. Pripazite da pas uvijek ima pristup toj prostoriji.
Uz to, s vremena na vrijeme mu možete vodom nježno poprskati trbuščić i šapice. Ako imate vrt i prskalice, uključite ih na sveopće veselje. A ako imate mjesta, nabavite dječji bazenčić i napunite ga vodom – i igračkama! Umjesto bazenčića možete napuniti kadu ili bilo kakav drugi veći spremnik za vodu.
Kada ih vodite na planinarenje ili dulju šetnju po prirodi, izaberite rutu s raznim izvorima vode po putu kako bi se mogli rashladiti – ukratko, dajte im opcije!
Planirajte šetnje
Šetajte pse rano ujutro ili kasno navečer i ponesite vodu sa sobom.
Možete nabaviti prijenosnu zdjelicu na rasklapanje, ili u duhu održivosti jednostavno ponesite zdjelicu ili bilo kakvu čistu ambalažu od kuće.
Po ovim je vrućinama najbolje izbjegavati ići u šetnju između 10 i 18 sati. Ako morate ići vani upravo tada, dulju šetnju ostavite za kasnije i zadržite se vani do 10 minuta. Također, iako je od opekotina opasnije dugotrajno izlaganje visokim temperaturama, i opekotine su opasne za vašeg psa. Stoga uvijek provjerite koliko se ugrijao asfalt – čak i kada je temperatura zraka ugodna, jer se ljeti asfalt zagrijava puno brže!
Test temperature izvodite tako da stavite gornju stranu ruke na tlo. Ako ju od vrućine asfalta ne možete držati dulje od 7 sekundi, asfalt je previše vruć za nježne šapice vašeg psa. Ako vam pas zaradi opekotine na šapicama, isperite ih hladnom (ali ne i ledenom!) vodom i zaštitite ih flasterom ili čistom čarapicom.
Znakovi toplinskog udara
Toplinski udar je opasno stanje i kada primijetimo njegove znakove moramo hitno reagirati. Njegova pojava zavisi od raznih faktora i nije ograničena samo na ljubimce koji se kreću na otvorenom – i kućne mačke su u opasnosti od toplinskog udara. Najvažniji faktori su temperatura okoline i razina aktivnosti ljubimca.
Simptomi su razni: pretjerano slinjenje, dahtanje, slabost i letargija, manjak koordinacije, povraćanje, proljev, gubitak ravnoteže (posrtanje, padanje), napadaji, kolaps. Ako primijetite bilo koji od navedenih simptoma, odnesite ljubimca u klimatiziranu prostoriju i dajte mu vode – sobne temperature ili nešto hladnije, svježe, ali nikako jako hladne ili ledene.
Ako su vrući na dodir ih možete otuširati nešto hladnijom vodom. Temperatura vode je bitna jer želimo izbjeći naglu promjenu temperature i bespotrebno šokirati organizam, što bi moglo dovesti do naglog sužavanje krvnih žila. Nakon tih postupaka prve pomoći je najbolje javiti se veterinaru, posebno ako imate vrstu poput mopsa ili perzijske mačke, koji imaju kompromitirani dišni sustav.
Pročitaj i ovo:
- Psi i biljke: Ovo su najotrovnije biljke za vaše četveronožne ljubimce
- Psi i hrana: Što od namirnica nikako ne smiju jesti?
- 10 najboljih pasmina za ljude s malim životnim prostorima i velikim srcima
Naturala Life br. 13
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!