Reći nekome da ima problema sa zadahom ili, još gore, da vas netko upozori kako vam smrdi iz usta (čak i ako niste strastveni pušač), jedna je od najneugodnijih situacija u kojoj se možemo naći, pa stoga i predstavlja svojevrsni tabu o kojem izbjegavamo govoriti.
No, s druge strane istraživanja kažu kako svaka druga osoba ima neugodan zadah. On može biti posljedica različitih faktora poput upaljenog zubnog mesa, loše prehrane, nedijagnosticiranog dijabetesa, kronične upale sinusa ili bolesnih jetra, ali najčešći razlog je ipak nepravilna higijena usne šupljine. Kako god, svaki problem ima svoje rješenje, pa tako i loš zadah.
1/ Gume za žvakanje sa xylitolom
Xylitol je prirodni zaslađivač koji sprječava nastanak zubnog plaka. Istodobno, potiče lučenje sline koja je sama po sebi dobra u borbi protiv neugodnog zadaha. Naime, što je usna šupljina suša, razvija se više bakterija i zadah postaje neugodniji.
2/ Zeleni čaj
Piće također pomaže sprječavanju isušivanja usta, a zeleni čaj je prema mišljenju japanskih znanstvenika, vrlo dobar izbor. Bogat je antioksidantima koji liječe oštećeno zubno meso. U ekstremnim slučajevima, kod jako isušenih usta preporučuje se i umjetna slina.
3/ Svježi peršin
Žvakanje svježeg peršina je visoko na ljestvici (tradicionalnih načina) pomoći kod neugodnog zadaha. Peršin je bogat zelenim pigmentom, klorofilom, koji je moćan prirodni osvježivač.
4/ Ulje metvice
Ako zatreba kao pomoć pri neugodnom dahu pomaže i ulje metvice (mente). Nekoliko kapi ovoga ulja nakapajte na jezik, a osim što je ugodne arome, navodno je vrlo učinkovito kod uništavanja bakterija u usnoj šupljini.
Pročitaj i ovo:
- Neobičan i loš zadah? Evo na što može upućivati…
- Marin Radić, dr. med. dent. iz Poliklinike Bagatin: „Stomatologija i estetika danas idu ruku pod ruku“
- Tajna zdrave probave: Kako probavni sustav utječe na tvoj imunitet, ten i raspoloženje