Za veliki broj zdravih osoba, proteinske dijete generalno ne predstavljaju problem ako se provode od tri do četiri mjeseca i doista mogu pomoći u gubitku kilograma i postizanju željene tjelesne težine.
S druge strane, znanstvenici smatraju da postoje rizici kod proteinske dijete sa smanjenim unosom ugljikohidrata i povećanim unosom proteina.
Ako se proteinska dijeta provodi kroz dulje vrijeme, dulje od tri mjeseca, mogu se javiti određeni zdravstveni rizici:
– neke proteinske dijete koje zabranjuju unos ugljikohidrata mogu rezultirati konstipacijom i divertikulitisom i povećati rizike za neke oblike karcinoma
– proteinske dijete često preporučuju unos crvenog mesa i punomasnih mliječnih proizvoda – smatra se da postoje rizici od kardiovaskularnih oboljenja kod takve prehrane
– proteinske dijete mogu pogoršati ili uzrokovati bubrežna i jetrena oboljenja. U slučaju već postojeće bubrežne ili jetrene bolesti, organizam bi mogao imati problema s eliminacijom produkata metabolizma proteina – što dovodi do pogoršanja osnovne bolesti.
U svakom slučaju, odlučite li se na proteinsku dijetu – provodite je samo kratkoročno. Uz to, birajte pametno proteine koje unosite!
Odaberite ribu, piletinu i puretinu i manje konzumirajte govedinu i svinjetinu. Ako imate neku kroničnu, jetrenu ili bubrežnu bolest, uzimate lijekove, bolujete od dijabetesa – posavjetujete se s svojim liječnikom prije no što krenete na proteinsku dijetu.
Ne započinjite ovu dijetu ako ste trudnica ili dojilja!
Izvor: Mayo Clinic