Pozdravljamo proljeće i sunčane dane. Pa tko se tome ne bi veselio?! No, proljetni dani pred naš organizam postavljaju neke specifične boljke, počevši od osjećaja umora, simptoma alergija i izazova detoksikacije.
U inat proljetnom umoru
Ako ste, suprotno očekivanjima, još umorniji nego u hladnijem dijelu godine, vjerojatno je riječ o proljetnom umoru. Kao dobrodošla pomoć pokazale su se tablete Phytostandard Guarana – Rodiola. Rhodiola, ili na hrvatskom ružičasti žednjak, adaptogena je biljka koju još nazivaju i europski ginseng, što dovoljno govori o njezinoj energetskoj snazi. Tek je nedavno došla pod povećalo raznih istraživanja, među kojima je i jedno testiranje odrađeno na 56 liječnika u noćnim dežurstvima.
Dvostruko slijepo istraživanje pokazalo je značajno poboljšanje koncentracije, kratkotrajnog pamćenja i audiovizualne percepcije. Zanimljivo je da ne pruža samo fizički stimulans, nego i psihički utječe na borbu s umorom, a u kombinaciji s guaranom pomaže kod proljetnog umora.
Također bih savjetovala i korištenje CordyOxa kod izrazitih fizičkih ili psihičkih napora, jer gljiva Cordyceps sinensis ima veliki potencijal pri povećanju iskoristivosti kisika te povećanju stanične energije.
Malči Rogoznica, mag. pharm.
Sikavica i trputac za čišćenje organizma
Proljetno čišćenje nije rezervirano samo za vaš dom, nego i za tijelo. Budući da je ritam našeg tijela povezan s ritmom prirode, iskoristite proljeće kako biste napunili organizam vitaminima i mineralima i očistili ga od toksina.
Sikavica ili Silybum marianum najbolje je istražena biljka u liječenju jetre. Aktivna komponenta je lipofilni ekstrakt iz sjemenki sikavice (silybin, silydianin i silychristin) poznatiji kao silimarin. Poznato je da sprečava oštećenja jetre i povećava sintezu proteina te pojačava regeneraciju tkiva, primarno jetre. S obzirom na današnji stil života koji se bazira na brzoj hrani te čestoj sklonosti korištenju lijekova, česta posljedica toga je i propadanje jetre. Sikavica je izvrsna hepatoprotektivna biljka te je potpuno sigurna i netoksična.
Još jedan pomagač u čišćenju organizma je indijski trputac. On sadrži topiva biljna vlakna koja imaju visoku sposobnost bubrenja u tekućini i mogu povećati svoj volumen 50 do 60 puta. Prolazom kroz crijeva čiste organizam od naslaga na njima, omekšavaju stolicu i pomažu brže kretanje otpadnih materijala kroz tijelo.
Opet te alergije
S proljećem kreće i sezona alergija, a ako ste od onih koje one muče, svjesni ste da moderna medicina samo ublažava simptome alergija. Međutim, jačanje imuniteta ključan je korak u podizanju odgovora vašeg imunološkog sustava na alergene.
Nekoliko manjih kliničkih studija pokazalo je uspješnost specifičnih antioksidansa kod prevencije alergija, primarno kvercetina. Kvercetin je bioflavonoid sa snažnim antioksidativnim djelovanjem, a kao prirodni antihistaminik inhibira sintezu i oslobađanje histamina. Također, rezultati raznih kliničkih studija pokazali su veliku vrijednost crnoga kima, od protuupalnog, imunomodulatornog, hepatoprotektivnog do nama trenutačno najzanimljivijeg – antihistaminskog djelovanja.
S obzirom na to da su crijeva, ako zanemarimo kožu, površinom najveći organ u ljudskom organizmu i kao takav osnova dobrog zdravlja, svim svojim alergičarima prije svega savjetujem upotrebu probiotika i prebiotika.
Pročitaj i ovo:
• S.O.S. za imunitet: Koje preparate za jačanje imuniteta preporučuje mag. pharm. Malči Rogoznica?
•Mag. pharm. Malči Rogoznica: ABC intimnog zdravlja