Prof. dr. sc. Vladimir Kovač, najveći hrvatski stručnjak u liječenju deformiteta kralježnice i koautor patenta za instrumentaciju prednje kirurgije kralješnice voditelj je Centra za liječenje deformiteta kralježnice Specijalne bolnice Arithera. Objasnio nam je načine liječenja deformiteta kralježnice kao sve prisutnije bolesti koja je najizraženija kod mlade populacije.
Što je zapravo skolioza?
– U širem smislu riječi, skolioza je svako postranično iskrivljenje kralježnice. U užem smislu riječi, to su deformacije gdje postoje strukturne promjene na rebrima, zglobovima kralježnice, koštanoj strukturi, ligamentima… Takve deformacije najčešće su praćene rotacijom i torzijom cijelog trupa. Po jednoj definiciji skolioza je zapravo rotacijska deformacija kralježnice s torzijskom deformacijom cijelog trupa. U ekstremnim oblicima skolioze postoje deformacije rebara koja pritišću pluća i srce te mogu čak dovesti i do smrti.
Kako se liječe deformiteti kralježnice?
– Danas poznajemo dva načina liječenja: neoperacijsko liječenje s ortozom koja služi da u ranoj fazi skolioze spriječimo njezinu progresiju. Svjetska su istraživanja pokazala da je konačni rezultat liječenja ortozom poboljšanje od prosječno tek 7 stupnjeva. Prema tome, ortozu treba primijeniti rano u djetinjstvu, kad je kralježnica još savitljiva i kada ortozom zaustavljamo progresiju bolesti.
Fizikalna terapija služi kao dodatno liječenje dugogodišnjem nošenju ortoza što traje po deset, petnaest godina, a ortoza se nosi i po 23 sata dnevno. Danas nastojimo u ranoj fazi predvidjeti rezultat liječenja ortozom i kada zaključimo da je to gubitak vremena ili bespotrebno mučenje djeteta, primjenjujemo rane operativne zahvate.
Koje su indikacije za operaciju?
– Indikacije za operaciju nisu vezane samo uz stupanj deformacije kralježnice, već i uz ono što skolioza može prouzročiti. Skolioze dovode do kroničnih bolova, mogu dovesti do neuroloških ispada, a u ranoj životnoj dobi može dovesti do oštećenja rada srca i pluća.
Optimalno vrijeme za definitivnu operaciju je raniji pubertet (od 12 do 15 godine). Preventivne operacijske zahvate radimo u ranoj dječjoj dobi kada ne možemo dočekati pubertet, odnosno kada ustanovimo da ortozom više ne možemo kontrolirati krivinu te kada bi daljnje odgađanje operacije dovelo do ireverzibilnih promjena.
Operacije skolioze u starijoj životnoj dobi (60+) nose 5 % operacijskog mortaliteta. Postoje i specifične bolesti (neurofibromatoza) gdje liječenje deformacije kralježnice ima izuzetno visok neurološki rizik. Neliječene skolioze dovode do estetske neprihvatljivosti te do posljedica koje je teže liječiti od same bolesti.
Kako se skolioza operira?
– Uz minimalno krvarenje, operacija traje od sat vremena do četiri sata, nema transfuzije, sljedeći dan nakon operacije ustaje se iz kreveta, nema steznika, nema gipsa. Između petog i sedmog dana pacijenti se otpuštaju na kućnu njegu. Kroz tri mjeseca nakon operacije mogu se baviti rekreacijskim sportovima.
S obzirom na suvremene mogućnosti regionalne anestezije, operacija više nije tako bolna i prolazi bez opijatnih analgetika.
Poznati ste kao najveći hrvatski stručnjak u liječenju deformiteta kralježnice. Zašto ste odabrali Specijalnu bolnicu Arithera kao mjesto svog rada i obavljanja operativnih zahvata?
– Naše ugovorne ustanove imaju poteškoća s rješavam problema skolioze. Poteškoće se očituju ili slanjem pacijenata sa složenim operacijama na liječenje u inozemstvo ili kroz duge liste čekanja. Specijalna bolnica Arithera ima uvjete za sve, pa i za najsloženije vrste operacija deformacija kralježnice i mogla bi doprinijeti da se postojeće liste čekanja smanje.
Osobno bih želio još dugo godina liječiti i operirati pacijente i doprinositi da se sve veći broj oboljelih adekvatnim liječenjem brzo vrati svakodnevnom životu bez posljedica i trauma koje nosi ovo neugodno oboljenje. U Specijalnoj bolnici Arithera za to imam savršene uvijete.
Više o liječenju bolesti kralježnice na www.arithera.hr