Osteoartritis predstavlja kroničnu, progresivnu degenerativnu bolest zglobova kojoj je osnovni uzrok propadanje zglobne hrskavice, a nastaje kao rezultat međudjelovanja mehaničkih i bioloških zbivanja.
O njegovoj proširenosti govori podatak da se u visokorazvijenim zemljama svijeta u 50 posto svih osoba starijih od 40 godina morfološki mogu dokazati artritične promjene na kostima, odnosno zglobovima, s tim da su u toj životnoj dobi još bez kliničkih simptoma. S godinama proces napreduje, pa tako kod čak 75 posto 75-godišnjaka možemo naći oštećenje hrskavice, odnosno osteoartritis. Artrotske promjene tri su puta učestalije kod žena nego kod muškaraca.
– Među čimbenike rizika za razvoj osteoartritisa spadaju životne navike i aktivnosti, nasljeđe, hormoni, trauma te djelovanje enzima i kemijskih spojeva. Nakon kardiovaskularnih bolesti, osteoartritis je drugi najčešći uzrok kronične onesposobljenosti i to prvenstveno zglobova kuka i koljena, stoga je prevencija od neizmjerne važnosti – istaknuo je prof. dr. sc. Nikola Čičak, ravnatelj Specijalne bolnice Akromion.
Iza nas je petnaesti simpozij Specijalne bolnice Akromion. Tijekom proteklih nekoliko godina govorili ste o raznim temama, poput – ispravljanje deformacija koštano-zglobnog sustava, sportske ozljede, individualni pristup prilikom ugradnje umjetnog zgloba i sl.
Kako pristupate odabiru tema za simpozij?
– Vodilja našeg simpozija od početka je „gdje završava konzervativno, a započinje operacijsko liječenje u koštano zglobnoj kirurgiji“. Kroz sve održane simpozija provlači se konzervativne i operacijske metode u liječenju koštano zglobnog sustava. Vodimo računa o aktualnosti teme i onome što mi možemo novoga reći sudionicima simpozija. Po završetku simpozija određujemo temu i voditelja za sljedeći simpozij.
Tema petnaestog simpozija bila je osteoartritis, raširena bolest koja pogađa sve veći broj populacije. Kako dolazi do osteoartritisa?
– Osteoartritis je degenerativno-regenerativna bolest, što znači da se istovremeno zglob razara i izgrađuje. Uz degenerativne promjene, destrukcija zglobne hrskavice i subhondralne kosti na periferiji zgloba gdje je manje opterećenje nastaje nova kost, koštani izdanak tzv. osteofit.
U osnovi nastanka osteoartritisa je oštećenje zglobne hrskavice. Hrskavica nema krvnih žila i živaca i ona ne cijeli. Oštećena hrskavica dovodi do inflamacije zglobne čahure, sinovitisa pa otuda naziv osteoartritis. Na kraju riječi „itis“ znači da se radi o upalnom procesu, iako to doslovno ne možemo shvatiti kao upalu nego inflamaciju (otok tkiva) sa svim popratnim pojavama koje na kraju dovode do fibroznih promjena zglobne čahure i njenog skraćenja, što pacijent osjeća kao ukočenost zgloba, medicinski rečeno nastaje kontraktura zgloba.
Koja su najnovija dostignuća i metode liječenja, te kako vi u Specijalnoj bolnici Akromion pristupate pacijentima u liječenju osteoartritisa?
– Ovisno o uzroku osteoartritisa i zahvaćenom zglobu pristupa se liječenju. Najčešće zahvaćeni zglob je koljeno pa se u ranim fazama bolesti daju pripravci hijaluronske kiseline te pripravci krvne plazme. Davanje takvih pripravka može smanjiti tegobe bolesniku, može zaliječiti, ali ne i izliječiti oštećeni zglob. Rijetko dajemo takve pripravke u ostale zglobove zahvaćene artrozom.
Biološkim operacijama i artroskopskim metodama možemo odgoditi ugradnju umjetnog zgloba. Konačno rješenje artrotski promijenjenog zgloba je ugradnja umjetnog zgloba. Ovisno u oštećenju u bolnici Akromion raspolažemo sa svim vrstama proteza pa se može zamijeniti samo oštećeni dio zgloba pri čemu se ugrađuje parcijalna proteza ili potpuna proteza ako su obje zglobne plohe oštećene.
Može li se osteoartritis prevenirati?
– Primarni osteoartritis uzrokovan je endogenim faktorima na koje ne možemo utjecati. Osteoartritis ne možemo spriječiti, ali možemo donekle usporiti njegovo napredovanje smanjenjem tjelesne težine, smanjenjem fizičke aktivnosti, izbjegavanjem aktivnosti koje mogu dovesti do ozljeda zgloba.
Nedavno je u Zagrebu održan i simpozij za rame i lakat. Koji su sve stručnjaci posjetili Zagreb te koji su zaključci te konferencije?
– Simpozij ramena i lakta održan je po šesti put u Zagrebu pod pokroviteljstvom Europskog udruženja za kirurgiju ramena i lakta (SECEC). Predavači su bili iz osam zemlja, Italije, Francuske, Španjolske, Austrije, Turske, Mađarske, Danske i Hrvatske. Među predavačima bili su predsjednik i tajnik SECEC-a. Glavni cilj simpozija je edukacija mladih liječnika.
Prikazana su najnovija dostignuća u kirurgiji ramena i lakta te detaljno objašnjenje metode kirurških zahvata kako artroskopskih tako i otvorenih. Artroskopija ramena metoda je izbora za rekonstrukciju pokidanih tetiva u ramena te kod iščašenja ramena. Ugradnja proteza je metoda koja daje izvrsne rezultate kod različitih oštećenja ramena s tim da se zna odabrati prava proteza za određeni tip oštećenja. Kod lakta je naglašeno kako najsigurniji način koristiti artroskopiju zbog blizine žilno-nervnih struktura. Prikazane su i najnovije spoznaje o liječenju nestabilnog lakta.