Probiotičke bakterije pružaju široku lepezu moćnih blagodati za cijelo naše tijelo, uključujući i mozak. Drugim riječima, istraživanja pokazuju kako podupiru rad probavnog sustava, zdravlje srca, a pomažu i u ublažavanju utjecaja stresa na tijelo. Osim toga, neki dokazi sugeriraju da probiotici utječu i na održavanje zdrave i lijepe kože. Zvuči prilično dobro, zar ne? Najoptimalniju količinu ovih dobrih bakterija ćete dobiti kroz dodatke prehrani, ali određeni dio možete unijeti i putem fermentirane hrane. U nastavku saznajte koje to namirnice obiluju dobrim bakterijama.
10 namirnica koje sadrže najviše probiotičkih bakterija
1. Jogurt
Jogurt je, dakako, jedan od najboljih izvora probiotika. Proizvodi se od mlijeka koje je fermentirano uz pomoć dobrih bakterija, uglavnom iz rodova Lactobacillus i Bifidobacterium. Zbog toga je povezan s mnogim zdravstvenim blagodatima, uključujući one za poboljšanje zdravlja kostiju. Također je koristan za osobe s visokim krvnim tlakom, a djeci može pomoći kod probavnih problema izazvanih korištenjem antibiotika.
Dokazi upućuju na to da može pomoći i kod ublažavanja simptoma iritabilnog crijeva. Međutim, ne sadrže svi jogurti žive probiotike pa svakako čitajte naljepnice na proizvodu te odaberite onaj s aktivnim ili živim kulturama.
2. Kefir
Kefir je fermentirani probiotički mliječni napitak, a izrađuje se dodavanjem kefir zrnca u kravlje ili kozje mlijeko. Njegova su zrnca zapravo kulture mliječno-kiselih bakterija i kvasca koje pomalo podsjećaju na cvjetaču. Sama riječ ‘kefir’ naslućuje da se radi o namirnici povoljnoj za zdravlje jer dolazi od turske riječi keyif, što znači ‘osjećati se dobro’.
I doista, kefir je povezan s raznim zdravstvenim blagodatima, kao što su poboljšanje zdravlja kostiju, pomoć kod probavnih problema i zaštite od infekcija. Poput jogurta, kefir općenito dobro podnose ljudi intolerantni na laktozu.
3. Kiseli kupus
Kiseli kupus je fino usitnjeni kupus koji je fermentiran bakterijama mliječne kiseline. Jedna je od najstarijih tradicionalnih namirnica i popularna je u mnogim zemljama, posebno u Europi. Osim probiotičkih svojstava, kiseli kupus je bogat vlaknima, vitaminima C, B i K.
Također sadrži značajne količine natrija, željeza i mangana, ali i antioksidansa (luteina i zeaksantina) koji su važni za zdravlje očiju. Kako biste izvukli ove dobrobiti, svakako odaberite nepasterizirani kiseli kupus, jer pasterizacija uništava žive i aktivne bakterije.
4. Tempeh
Tempeh je fermentirani sojin proizvod, a okus mu je najčešće opisivan kao orašast, zemljast ili sličan gljivama. Porijeklom je iz Indonezije, ali je postao svjetski popularan kao visokoproteinska zamjena za meso. Proces fermentacije zapravo ima iznenađujuće učinke na njegov prehrambeni profil. Naime, soja je obično bogata fitinskom kiselinom, biljnim spojem koji smanjuje apsorpciju minerala poput željeza i cinka.
Međutim, fermentacija smanjuje količinu fitinske kiseline, što može povećati količinu minerala koje vaše tijelo može apsorbirati iz tempeha. Fermentacija također proizvodi dio vitamina B12, hranjive tvari koju soja ne sadrži, što tempeh čini izvrsnim izborom za vegetarijance, kao i za one koji žele dodati hranjivi probiotik u svoju prehranu.
5. Kimchi
Kimchi je fermentirani, začinjeni korejski prilog kojemu je kupus obično glavni sastojak, ali se može napraviti i od drugog sezonskog povrća i nekih drugih sastojaka. Aromatiziran je mješavinom začina, poput ljuskica crvene čili papričice, češnjaka, đumbira, mladog luka i soli. U svom sastavu sadrži mliječno-kiselinske bakterije Lactobacillus kimchii, kao i druge mliječno-kiselinske bakterije koje mogu biti korisne kod probavnog zdravlja. Kimchi napravljen od kupusa bogat je nekim vitaminima i mineralima, uključujući vitamin K, riboflavin (vitamin B2) i željezo.
6. Miso
Miso je japanski začin koji se tradicionalno proizvodi fermentacijom soje solju i vrstom gljiva koja se naziva kōji, ali može se napraviti i miješanjem soje s drugim sastojcima, poput riže, raži i ječma. Miso pasta se najčešće koristi u miso juhi, popularnom obroku u Japanu. Općenito je dobar izvor proteina i vlakana, a bogat je i raznim vitaminima, mineralima i biljnim spojevima, uključujući vitamin K, mangan i bakar.
Miso je povezan i s nekim zdravstvenim dobrobitima, a jedno je istraživanje pokazalo da je česta konzumacija miso juhe povezana s manjim rizikom od raka dojke i moždanog udara kod sredovječnih Japanki.
7. Kombucha
Kombucha je fermentirani napitak od crnog ili zelenog čaja kojeg fermentira prijateljska kolonija bakterija i kvasca. Konzumira se u mnogim dijelovima svijeta, posebno u Aziji. I premda nedostaju visokokvalitetni dokazi o potencijalnim zdravstvenim učincima, razni internetski servisi obiluju tvrdnjama o njegovim blagotvornim učincima. Postojeće studije su provedene na životinjama, ali logika nalaže da, budući da je fermentiran bakterijama i kvascem, najvjerojatnije ima povoljan probiotički učinak na organizam.
8. Kiseli krastavci
Kiseli krastavci su ukiseljeni u otopini soli i vode i ostavljeni da neko vrijeme fermentiraju, koristeći vlastite prirodno prisutne bakterije mliječne kiseline. Izvrstan su izvor zdravih probiotičkih bakterija koje mogu poboljšati probavno zdravlje, a pritom su niskokalorični te dobar izvor vitamina K, neophodnog hranjivog sastojka za zgrušavanje krvi. No, sadrže puno natrija pa pripazite s količinom.
9. Mlaćenica
Pojam mlaćenica se zapravo odnosi na niz fermentiranih mliječnih pića. Međutim, postoje dvije glavne vrste mlaćenice: tradicionalna i uzgojena. Tradicionalna mlaćenica je zapravo ostatak tekućine od izrade maslaca pa samo ova verzija sadrži probiotike. Kultivirana mlaćenica, s druge strane, uglavnom nema nikakve probiotičke prednosti. Također, mlaćenica ima malo masnoća i kalorija, a sadrži i nekoliko važnih vitamina i minerala, poput vitamina B12, riboflavina, kalcija i fosfora.
10. Neke vrste sireva
Iako je većina vrsta sira fermentirana, ne znači da svi oni sadrže probiotike. Zbog toga je važno tražiti žive i aktivne kulture na etiketama hrane. Dobre bakterije preživljavaju proces starenja u nekim sirevima, uključujući gaudu, mozzarellu, cheddar i svježi sir. Isto tako, sir je vrlo hranjiv i dobar izvor proteina bogat važnim vitaminima i mineralima, uključujući kalcij, vitamin B12, fosfor i selen. Dokazi pokazuju da umjerena konzumacija mliječnih proizvoda poput sira može čak smanjiti rizik od srčanih bolesti i osteoporoze.
Probielle Immune – posebno osmišljena formula probiotika, vitamina i minerala
Probielle Immune je specijalno osmišljena kombinacija probiotičkih sojeva bakterija, vitamina i minerala (sastav upotpunjen vitaminima A, B6, B12, C, folnom kiselinom, cinkom i selenom) s ciljem podizanja imuniteta i snažnije obrane od virusa.
Svaka kapsula sadrži oko 1.2 milijarde CFU bakterije Lactobacillus plantorum, a sastav je upotpunjen vitaminima A, B6, B12, C, folnom kiselinom, cinkom i selenom koji doprinose normalnoj funkciji imunološkog sustava. Probielle Immune je pogodan za vegetarijance, ne sadrži laktozu, gluten ni umjetne boje.
>> Više informacija možete pronaći na: www.probielle.hr
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!