Kada su Meryl Streep pitali u čemu je tajna njezina prekrasnog izgleda u filmu u kojem glumi rock zvijezdu u poodmaklim godinama, odgovorila je kako u tom filmu – nije morala izgledati lijepo. Današnje okruženje svjesno nas i nesvjesno tjera da vječno ostanemo mladi, poželjni i prelijepi po nekim umjetno stvorenim standardima plasiranim u svemu što nas okružuje.
Promašeno opiranje prirodi
I tako se, opiranjem prirodi i godinama, stvara stres te potreba za agresivnim tretmanima koji uglavnom promaše željeni učinak. Nekako mi se čini da nas godine, što im se više opiremo, brže stižu. Nemam ništa protiv, ali moram priznati da nisam srela puno osoba koje su se uljepšale „ispod noža“, unatoč tome što su uspjele ispeglati sve bore, podočnjake i slično. Ljepota je postala nešto što se promatra i stvara samo na površini, umjesto da se promatra i djeluje na nju holistički, na svim razinama.
„Na kilometar“ mogu prepoznati žene koje se prirodno njeguju: prirodnom kozmetikom, hladno prešanim uljima, aromaterapijom i prirodnim suplementima. Njihova je koža zdrava, njegovana, lijepa u skladu s godinama koje nose. Ljepota je spoj zdravlja, njege, unutarnjeg mira i one osobnosti koja je kao otisak prsta drugačija kod svake osobe. Pomisao da žena od 45 godina izgleda (ili želi izgledati) kao ona od 25 nekad mi se čini zastrašujućom. Sve godine nose svoju vrstu ljepote i mislim da nakon 35. samo treba bolje osluškivati poruke tijela i pratiti potrebe svoje kože.
Upozorenja tijela
Podočnjaci mogu biti upozorenje da nam je pod hitno potreban odmor te da nam je tijelo umorno i dehidrirano. Ako se koža pretjerano masti, a gubi vlagu, znači da nešto u svakodnevnoj njezi ne radimo kako treba – obično je riječ o agresivnim kozmetičkim proizvodima, pretjeranom čišćenju sapunima, jakim sredstvima za uklanjanje make-upa ili prečestim i grubim pilinzima. Duboke bore i prerano ostarjela koža poručuju nam da smo dugo pod visokom razinom stresa, a akne u zrelijoj dobi mogu biti poruka da nam je jetra opterećena ili hormoni u disbalansu.
Najbolji prijatelji kože
Kada je riječ o njezi kože, vitalnost i ljepotu našoj koži može vratiti jedino „živa“ kozmetika, a to su hladno prešana biljna ulja bogata prirodnim vitaminima i esencijalnim masnim kiselinama. Vrlo su slična prirodnoj masnoći kože. Lako se ugrađuju u hidrolipidni omotač kože te pomažu koži sačuvati vlagu. Esencijalne masne kiseline pomažu zdravlju stanica kože, a vitamini A i E sudjeluju u regeneraciji kože. Dok mnogi agresivni tretmani i preparati stanjuju kožu i tako je dugoročno čine osjetljivom na vanjske utjecaje i starenje, hladno prešana i eterična ulja jačaju hidrolipidni sloj kože i time predstavljaju zaštitu od gubitka vlage i vanjskih nepovoljnih čimbenika.
Općenito, u dvadesetim bi godinama za njegu lica, tijela i kose bilo dobro koristiti avokadovo hladno tiješteno ulje koje odgovara svim tipovima kože. U tridesetima valja odabrati prema tipu kože hladno tiješteno ulje i pomiješati ga s pripadajućim esencijalnim uljem, a nakon četrdesete svakako uvrstiti neka od dolje spomenutih ulja koja jako regeneriraju kožu i ublažavaju bore, mrlje i podočnjake, iznutra i izvana. Na kraju dana, vi ste ta koja ste zadovoljna ili niste svojim odrazom u zrcalu i kakav god da je odgovor, tako zračite u svijet!
Hladno tiještena ulja za svaki tip
Evo mojih favorita kada je riječ o njezi kože. Ako ne poznajete osnovne principe aromaterapije i miješanja eteričnih i biljnih ulja, dovoljno je da uzmete jedno ili dva hladno tiještena biljna ulja i koristite ih u svakodnevnoj njezi kože lica ili tijela. A možete si odabrati ulja prema svojem tipu kože te si sami napraviti mješavinu za njegu kože na način da na 10 ml baznog ulja stavite 1-2 kapi eteričnog ulja i tu mješavinu tapkanjem nanosite na mokru kožu lica umjesto kreme.
Ulje argana (Argania Spinosa)
Izvrsno u kozmetici za zrelu kožu te njezi kože nakon sunčanja. Popularno u kozmetici za njegu kose.
Ulja noćurka (Oenothera biennis) i boražine (Borago officinalis)
Izvrsna u njezi suhe, zrele i osjetljive kože kao i kod upalnih procesa kože: dermatitisa, psorijaze, akni. Njeguju kožu nakon sunčanja, pogotovo onu oštećenu suncem. Izvrsna u serumima. Ali oprez – zbog visokog udjela GLA (gama-linolenske kiseline), riječ je o vrlo nestabilnim uljima.
Ulje koštica šljive (Prunus domestica)
Predivnog mirisa, koristi se za hidrataciju, regeneraciju i njegu oštećene kože. Bogato je vitaminom E, što ga čini stabilnim. Brzo se upija.
Ulje konoplje (Cannabis sativa)
Vrlo popularno, korisno u prehrani i kozmetici. Bogato sterolima. Idealno za njegu i jaku regeneraciju svih tipova kože.
Ulje ploda divlje ruže (Rosa Rubiginosa)
Ulje je bogato vitaminom E i karotenoidima, što se vidi iz bogate, narančaste boje. Koristi se za regeneraciju kože, duboke bore, strije, ožiljke, dermatitise i psorijazu.
Ulje pasjeg trna (Hippophae rhamnoides)
Jedno od najučinkovitijih ulja kada je riječ o regeneraciji kože. Ulje bogate crvene boje s velikim udjelom karotenoida, tokoferola i fitosterola u pulpi. Miješa se s drugim baznim uljima – dodaje se oko 10 posto u neko drugo biljno ulje.
Ulje kokosa (Cocos nucifera)
Koristi se za njegu kose, za njegu suhe i dehidrirane kože. Oralno djeluje protuupalno. Dobro ga je uvijek imati, u kupaonici i kuhinji.
Eterična ulja koja koža voli
Eterična ulja u kremi, serumu ili u odabranom hladno tiještenom ulju predstavljaju aktivne sastavnice koje štite našu kožu od upalnih procesa, bolesti i preranog starenja. Treba imati na umu da esencijalna ulja djeluju i na naše raspoloženje tako da svaka primjena inhalacijom ili dermalnim nanošenjem može pokrenuti lijepe misli i osjećaje! Od eteričnih ulja za njegu lica ovaj put bih spomenula:
Smilje (Helichrysum italicum)
Koristi se za tretiranje hematoma i proširenih vena. Dobro je za stanja apatije i letargije. U kozmetici se koristi za tretiranje bora i ožiljaka. Kontraindikacija nema, sigurno je za korištenje.
Ružmarin (Rosmarinus officinalis) – kemotip verbenon
Ovaj se kemotip najčešće koristi u finoj kozmetici – u kremama i emulzijama za regeneraciju i njegu kože. Osvježava tijelo i um. Ne smije se koristiti u trudnoći i kod djece, a općenito u visokim dozama može biti neurotoksičan.
Sjeme mrkve (Daucus carota)
Regenerira stanice kože, njeguje i djeluje protuupalno (ekcemi). Izvrsno za kožu nakon ljeta te umornu i stresom pogođenu i prerano ostarjelu kožu. Ulje je sigurno za uporabu.
Ružino drvo (Aniba rosaeodora)
U kozmetici se koristi za njegu kože i kreiranje parfema. Koristi se za njegu suhe i zrele kože, a pogoduje i osjetljivoj.
>> Potraži Laurus Slow Spa na Facebooku