Gotovo da ne postoji osoba koja još nikada nije osjetila nelagodu upaljenog grla, otežano gutanje, bol i promuklost uz povišenu temperaturu, malaksalost, začepljen nos i kašalj. Grlobolja je vrlo neugodna, a mogu je uzrokovati virusi ili bakterije. Početak nove školske godine te boravak u učionicama pogoduju masovnom širenju te zaraze, osobito kod onih oslabljenog imuniteta. Za razliku od virusne grlobolje koja se razvija polako, bakterijska nastupa naglo i redovito je popraćena visokom temperaturom.
Srećom, i ovdje nam je priroda ponudila pomoć. Neke od tih pripravaka vrlo često možemo naći u kuhinji. Najvažnijih pet „kuhinjskih“ sastojaka kojih se sjetim kad nekog od ukućana uhvati grlobolja su med, limun, bijeli luk, jabučni ocat i sol te začini poput đumbira, kurkume i kajenskog papra. Od biljaka je neizostavna kadulja, crni i bijeli sljez, komorač i majčina dušica.
Bijeli luk prirodni je antibiotik i moćan saveznik imunološkog sustava, a djelotvoran je i protiv virusa i bakterija. Jedan do dva češnja sirovog češnjaka na dan, sitno nasjeckanog, dodajte u hranu pri prvom znaku grlobolje. Isto tako, u prehranu je preporučljivo uključiti kurkumu, đumbir i kajenski papar (naravno, ne kod male djece).
Otopine za grgljanje
Tri puta dnevno, nakon obroka, dobro je ispirati grlo, tj. „grgljati“ sa sljedećim otopinama (ovisno što imate pri ruci):
– 250 ml mlake vode
– 1 žličica praha kurkume
– ½ žličice morske soli
ili
– 250 ml mlakog čaja od kadulje
– ½ žličice soli
ili
– 250 ml mlakog čaja od kadulje
– 1 žličica jabučnog octa
– 1 žličica meda
ili
– 250 ml čaja od bijelog (ili crnog) sljeza
– 1 žličica đumbira u prahu
ili
– 250 ml mlake vode
– 1 žlica limunovog soka
– 1 žličica soli
– prstohvat kajenskog papra.
Varijacije na temu su brojne, a nakon grgljanja sadržaj je potrebno ispljunuti. Svi navedeni sastojci na prirodan način smiruju nadraženo tkivo, olakšavaju bol, djeluju antiseptički te pomažu liječiti upalu. Od ljekovitog bilja i meda možete pripremiti vrlo ukusan i djelotvoran sirup.
Sirup za grlobolju
U 200 ml hladne vode stavite kuhati 1 žlicu anisa, a kad zavrije dodajte po 1 žlicu crnog sljeza, bijelog sljeza i majčine dušice, a potom ugasite vatru. Procijedite nakon 15 minuta te u mlaki čaj dodajte 250 ml meda (da dobijete smjesu gustoće sirupa) i malo svježe iscijeđenog limunovog soka. Stavite sirup u staklenu bocu te ju držite u hladnjaku (može trajati i do tri mjeseca). Ovisno o dobi i jačini upale uzima se 2 – 5 žličica dnevno.
Ako grlobolja traje duže od nekoliko dana, popraćena je visokom temperaturom ili ako primjećujete gnojne čvoriće na grlu, obavezno morate posjetiti liječnika. Vjerojatno se radi o težoj bakterijskoj infekciji koja ne može proći bez antibiotika. Ali i tada prirodne pripravke možete slobodno koristiti kao nadopunu antibiotskom liječenju, čime ćete ubrzati oporavak i ojačati imunitet.
mob: 099/6918-406