Vjerojatno ste već više puta čuli da visoki tlak nazivaju još i tihim ubojicom. Razlog leži u činjenici da već i lagano povišene vrijednosti tijekom niza godina dovode do oštećenja krvožilnog sustava, što može kasnije rezultirati posljedicama poput moždanog ili srčanog udara.
Normalne vrijednosti krvnog tlaka iznose 120/80 milimetara živinog stupca (16/10,7 kPa), što često varira tijekom dana, ovisno o prehrani, stresu, emocijama, fizičkoj aktivnosti i drugim čimbenicima. Sistolični tlak (gornji) predstavlja pritisak krvi na stjenku krvnih žila u trenutku kada srce potisne krv iz svojih šupljina u krvotok. Dijastolički tlak (donji) predstavlja pritisak u krvožilnom sustavu u trenutku kada je srce opušteno, dok u svoje šupljine prima novu količinu krvi koju treba istisnuti.
Dugotrajno djelovanje povišenog tlaka dovodi do nepovratnih promjena na stjenkama krvnih žila koje u početku zadebljaju, a nakon određenog vremena postanu krhke i lako mogu puknuti, te u takvim trenutcima nastaju incidenti poput moždanog ili srčanog udara. Ukoliko je pak povišeni krvni tlak udružen sa povišenim masnoćama u krvi i prisutnošću plaka na krvnim žilama, pušenjem i konzumacijom alkohola, posljedice uistinu mogu biti fatalne.
Principi tretmana
Prvi korak u liječenju ovog problema je regulacija prehrane i načina života. Terapija uvijek započinje smanjenjem unosa soli u organizam jer sol zadržava vodu u organizmu i time povisuje tlak u krvožilnom sustavu. Rezultat navedene terapije je da tijekom prvih nekoliko dana dolazi do izbacivanja viška tekućine iz organizma.
Slijedeći korak je primjena preparata koji potiču mokrenje. Time se iz organizma dodatno izbacuje tekućina što vodi k daljnjem smanjuju pritiska u krvožilnom sustavu. Najbolje diuretičko djelovanje imaju biljke kopriva (Urtica dioica) i preslica (Equisetum arvense). Bitno je naglasiti da je kod korištenja ovih biljaka potreban oprez ukoliko već postoji propisana terapija klasičnim diuretičkim lijekovima, kako ne bi došlo do neželjenih posljedica.
Glog smanjuje napetost organizma i tonus krvnih žila
Univerzalni prirodni lijek za snižavanje krvnog tlaka je glog (Crataegus spp.), i to njegov cvijet i listovi oko cvijeta. Koristi se u obliku tinkture, SIPF pripravka ili suhog standardiziranog ekstrakta spravljenog u kapsulama. Glog osnovno djeluje na autonomni živčani sustav (simpatikus) putem kojeg smanjuje napetost organizma i tonus krvnih žila. Drugo mu je djelovanje direktno na srce: uravnotežuje srčanu akciju i uklanja simptome poput pojačanog osjećaja lupanja ili preskakanja srca, te pojačava snagu srčanog mišića i snižava otpor protjecanju krvi kroz krvne žile. Efikasnost pripravaka gloga uspješno je potvrđena brojnim kliničkim i farmakološkim studijama i danas se zna da su za djelotvornost gloga odgovorni procijanidi i flavonidi u njegovu sastavu.
Eterična ulja se mogu utrljati u područje trbuha ili uzimati oralno
Od eteričnih ulja u tretmanima snižavanja povišenog tlaka koriste se mažuran, ylang-ylang i petitgrain gorke naranče. Mogu se koristiti na način da se smjesa ylang-ylanga i petitgraina gorke naranče u biljnom ulju makadamije ili lješnjaka utrljava u područje trbuha ili se učini masaža cijelog tijela, pri čemu u lja imaju umirujuće i spazmolitičko djelovanje.
Također mogu se koristiti i za oralnu primjenu, pri čemu se koriste kapsulirana eterična ulja mažurana i usplođa (kore) mandarine.
Mažuran (Origanum majorana) poput gloga djeluje na autonomni živčani sustav, djelujući slično parasimpatikusu, što znači da snižava krvni tlak, širi krvne žile i djeluje umirujuće. Osnovni sastojci eteričnog ulja mažurana su monoterpeni alfa i beta-terpinen i alkohol terpinen-1-ol-4. U manjoj količini tu se još nalaze esteri i seskviterpeni. Osim umirujućeg djelovanja, ulje mažurana ima i dobra antibakterijska svojstva.
Mandarina (Citrus reticulata) sadrži eterično ulje u usplođu (kori ploda), a dobiva se tiještenjem. Ulje je bogato monoterpenima (limonen). Smanjuje rad simpatičkog dijela autonomnog živčanog sustava čime se postiže smirenje, popuštanje napetosti u mišićima i lakši ulazak u san.
Napisao: dr.med. Valter Ajman, fitoaromaterapeut
Studio Aromedica