Brojne široko korištene tkanine proizvode se od pulpe mladih stabala. Danas je proizvodnja takvih tkanina jednako zastupljena kao i proizvodnja tkanina od vune. Kako bi se očuvale šume i smanjila proizvodnja tkanina od pulpe mladih stabala, prihvatljivije je kupovati odjeću od organskog pamuka, lana i konoplje. Ekološki je još prihvatljivije kupovati vunu i prirodno proizvedenu svilu.
U SAD-u je 2001. godine organski pamuk bio uzgajan na 11 500 jutara zemlje dok je konvecionalno uzgojenim pamukom bilo pokriveno 12 milijuna jutara zemlje. Proizvođači pamuka koriste 10% svjetske potrošnje pesticida i 25% svjetske potrošnje insekticida svake godine. Da bi napravili jednu majicu kratkih rukava potrebno je 150 g kemikalija!
Odvodi farmi koje proizvode pamuk konvencionalnim načinom zagađuju rijeke i jezera, a prskanje iz zraka rezultira još većim zagađenjem. Nakon godina takve proizvodnje tlo je mrtvo i u potpunosti sterilno. Uza sve to, važno je primijetiti da 60% uroda završi u hrani u obliku ulja sjemenki pamuka.
Kao i bilo koja druga organska proizvodnja, proizvodnja pamuka zahtijeva bioraznolikost: ptice koje se hrane kukcima, izmjenu kultura kako bi se obogatila zemlja te raznolikost biljaka u usjevima (izbjegavanje monokultura).
Konoplja koja raste u bilo kojem klimatskom pojasu na Zemlji, korisna je za tlo na kojem raste jer njeno korijenje rahli zemlju i prozračuje je. Otporna je na kukce i ograničava rast trave tako da je upotreba herbicida i pesticida nepotrebna. Kao hranu koristi samo dušik iz tla, a tkanina koja se proizvodi od nje jednaka je pamučnoj i uz to je otporna na UV zračenje.
Proizvodi napravljeni od organski uzgojenih biljaka; lana, pamuka i konoplje sve su rašireniji i prihvatljiviji širim masama. Ovim putem vas želimo potaknuti da ih i vi učinite dijelom svoje svakodnevnice i odabirom ˝Earth-friendly˝ materijala učinite svoj dom prirodnijim i zdravijim mjestom za život.