Atopijski dermatitis jedno je od onih stanja koja su “osnažena” modernim načinom života i kod kojih je primijećena daleko manja pojavnost u “manje civiliziranim” sredinama.
Moram reći da nije poznato što uzrokuje atopijski dermatitis. Zasad se držimo teorije da on nastaje zbog neravnoteže imunološkog sustava, gdje je jedan dio naše prirodne obrane (TH2) “intenzivniji” od drugog (TH1), što rezultira upalnom reakcijom na koži.
Ta specifična upala kreće se od izrazite suhoće, preko crvenila kože do vidljivih rana. Najčešće se radi o bebama nakon prestanka dojenja, iako atopiju mogu imati i bebe koja su trenutno na majčinom mlijeku, starija djeca, pa i odrasli. Znamo da je česta povezanost s alergijama ili intolerancijama na hranu.
Ako se radi o intolerancijama, pa čak i alergijama, obično možemo govoriti o povećanoj propusnosti crijeva i trebamo posegnuti za probioticima u visokim dozama i L-glutaminom koji smanjuju propusnost (permeabilnost) crijeva. Potrebno je napraviti test intolerancije i alergije tako da znamo točno o kojim se namirnicama radi i onda ih pokušati izbaciti. Najčešće se radi o namirnicama s kojima roditelji imaju dosta teškoća da ih nadomjeste (kazein, gluten…) Kod beba koje uzimaju nadomjesnu hranu potrebno je koristiti onu hipoalergenu.
Rad na povećanoj propusnosti crijeva neće odmah dati rezultat, a atopičnoj koži treba pomoći. Tu postoji nekoliko pravila:
1. Treba izbjegavati svakodnevno pranje djeteta (roditelji obično atopičare peru još više!)
2. Prati u vodi koja je mlaka do topla i tapkati ga nježno mekim ručnikom
3. Vrlo bitno: Ne koristiti kupke i šampone s Na-lauril sulfatom!
4. Koristiti protuupalne prirodne kreme i balzame
Postoji niz biljaka koje mogu pomoći atopičarima.
Za piti, ako se radi o istovremenom prisustvu alergija, crni kim je prvi izbor. Ako netko zbog pomalo specifičnog okusa ne podnosi crni kim, list crnog ribizla (čaj, ekstrakt) također će pokazati protuupalno djelovanje iznutra. Ako se radi o bebi na majčinom mlijeku, mama treba uzimati pripravke s omega masnim kiselinama.
Ako nema alergije, ulje boražine je izbor za piti, barem jedan do nekoliko mjeseci. S tim uljem dobivamo potrebne količine protuupalnih omega 3 i 6 masnih kiselina. Ako ne možemo pronaći ulje boražine, ulje noćurka je dobra zamjena.
Izvana, za one kojima je nezgodno raditi kompliciranije kreme, može se lako izraditi balzam od ulja noćurka ili boražine s karite maslacem (shea butter), tako da se jednostavno zamiješa u različitim omjerima (npr. ulje 70 %, karite maslac 30 %.) Što više karite maslaca stavite, to će balzam biti manje tekući. Kod svih biljnih ulja, obavezno koristite ona hladno prešana, izbjegavajte rafinirana iako su znatno povoljnija. Ovakav balzam ostavlja vrlo mastan osjećaj na koži, sprječava isušivanje i djeluje protuupalno. Možete ga koristiti i za bebino pelensko područje kod pojave crvenila.
Također, povoljan protuupalni učinak na atopijski dermatitis pokazuju hidrolat hamaemelisa, dekspantenol, lanolin… no to su obično kompleksnije kreme koje izrađuju fitoaromaterapeuti.
Sami čak možete napraviti i protuupalni sapun bez Na-lauril sulfata. Sad postoje gotove sapunske baze koje jednostavno otopite i dodate protuupalna eterična i biljna ulja (npr. na 100 g sapuna 3 g ulja boražine i 1 ml eteričnog ulja rimske kamilice), pomiješati i izliti u kalupe. Zgodno i jednostavno.
Da budemo jasniji, terapija za piti uz obavezne probiotike:
Bebe: ulje boražine 0,2 ml na 1 kg mase djeteta na dan
Odrasli: ulje boražine 5 ml dnevno (ako je noćurak, onda 10 ml)
Odrasli uz alergije: crni kim dva puta dnevno dvije čajne žličice
Probiotike nije lako odabrati. Za bebe koristiti probiotike koji su namijenjeni za tu dob, a za starije se posavjetovati sa stručnjacima.
Uz ovakvu terapiju iznutra i izvana, poboljšanje se obično vidi za nekoliko tjedana, ali se probiotici i protuupalna ulja (crni kim, boražina ili noćurak) trebaju piti i godinu dana od poboljšanja.
>> Potraži Panacea Frane Herenda na Facebooku