Ulaskom u zrelije (najbolje) godine sigurno ste, drage dame, baš kao i ja, postale svjesne promjena na koži koje se javljaju zbog gubitka elastičnosti i vlažnosti kože i postupnog stanjivanja površine dermisa.
Bore i borice se, osim kao posljedica starenja zbog smanjene proizvodnje kolagena, javljaju i kao posljedica loše prehrane, stresa, pušenja, nedovoljne brige za svoju kožu i izlaganja sunčevim zrakama pa bi sve navedeno, a u pretjeranim količinama, svakako trebalo izbjegavati. Starenje (nažalost) ne možemo izbjeći, ali zato pojavu prvih bora i borica možemo uspješno odgoditi, a ove koje već imamo ublažiti i to – prirodnom kozmetikom.
Za razliku od konvencionalne kozmetike prepune naftnih derivata, alkohola, konzervansa, umjetnih mirisa i drugih alergena, prirodna je kozmetika u potpunom skladu s potrebama, funkcijom i metabolizmom naše kože. Hladno prešana biljna i eterična ulja, za razliku od naftnih derivata, ne ostaju na površini kože već prolaze kroz sve njene slojeve, a stanice kože ih prepoznaju, budući da prirodno prepoznaje prirodno, i ugrađuju u svoju strukturu.
Isto je i s visokokvalitetnim biljnim ekstraktima, hidrolatima, vitaminima i mineralima i svim drugim sastojcima prirodne kozmetike. A kako biste bili sigurni da u svojim rukama imate pravu prirodnu kozmetiku, svakako potražite certifikate Ecocert, Nature ili BDIH i tek se tada prepustite nježnim, a opet snažnim rukama prirode koja je u stanju dugo održati mladenački izgled vaše kože.
Od sastojaka prirodne kozmetike na prvom bih mjestu izdvojila hladno prešana i nerafinirana biljna ulja koja zbog esencijalnih masnih kiselina, vitamina i minerala u svom sastavu djeluju snažno regeneracijski na kožu, hrane je i štite. Tako ćete u kvalitetnoj prirodnoj kozmetici gotovo sigurno pronaći neka od ovih ulja: arganovo, ulje ploda divlje ruže, makadamiju, pšenične klice, noćurak, boražinu, ulje sjemenki grožđa, avokado, jojobu kao i uljne macerate mrkve i centele.
Biljna ulja i neke biljne ekstrakte slobodno možete koristiti i u njezi osjetljivog okoloočnog područja, za razliku od eteričnih ulja kod kojih uvijek treba pripaziti na doziranje ili ih čak i potpuno izbjegavati u slučaju da imate problema s očima.
Od eteričnih ulja u anti age kozmetici najčešće koristimo smilje, bušin, sjeme mrkve, ho ulje, damasku ili bugarsku ružu, neroli i sandal kao i njihove hidrolate (hidrolati su vodene frakcije nastale nakon destilacije eteričnog ulja i često se koriste kao sastojci tonika ili vodenog dijela prirodnih krema).
U borbi s borama pomoći će nam i neki aktivni sastojci poput hijaluronske kiseline, voćnih kiselina, koenzima Q10, vitamina A, E i C te ekstrakti aloje, zelenog čaja, hibiskusa, spiruline, klorele i matična mliječ kao i neki drugi sastojci koji će osigurati vašoj koži da u isto vrijeme bude njegovana, ali i potaknuti sintezu kolagena i održati dobar tonus i mladenački izgled.
Uz ovakvu njegu kože konzumirajte hranu bogatu antioksidansima, uzimajte na usta biljna ulja s gama-linolenskom (boražina, noćurak) ili alfa-linolenskom kiselinom (lan, konoplja), vitamine i minerale, prakticirajte yogu i samomasaže lica i, najvažnije, budite sretne i nasmijane, jer nema te prirodne kozmetike koja će pomoći namrgođenom licu.
Objavljeno u časopisu Ženska posla svibanj 2013.