Zrak u zatvorenom prostoru može biti do pet puta zagađeniji od vanjskog zraka. Unutarnji zagađivači zraka ubrajaju se među neke od najvećih rizika po zdravlje – naime, poznata je činjenica da se u svakom domu kriju neželjeni gosti poput prekomjerne količine CO2, čestica hrane od kuhanja, dlake kućnih ljubimaca, vlage, toksina i ostalih onečišćujućih tvari.
Taoci zatvorenih prostora
Situacija je tim opasnija što provodimo previše vremena u zatvorenim prostorima. Štoviše, većina toga nije ni svjesna, pokazala je studija YouGov na temelju ispitivanja provedenog među 16.000 pojedinaca u 14 zemalja diljem Sjeverne Amerike i Europe. Dok su ispitanici smatrali da u prosjeku samo 18 posto vremena borave u domovima i uredima, stvarni broj iznosi 90 posto – čak 21 sat na dan.
Poražavajućim podacima ovdje nije kraj, kao što je to pokazala sljedeća anketa – čak 82 posto Europljana vjeruje da je u njihovim domovima dovoljno svježeg zraka, ali u stvarnosti samo 40 posto njih prozračuje prostorije 2 do 4 puta na dan, što je i preporuka. Osim toga, dječje sobe često su najzagađenije prostorije svakog doma – 45 % svih dječjih soba ima previsoke razine CO2 zbog nedovoljnog prozračivanja.
Vaš dom – saboter zdravlja
Loša mikroklima doma, izravno povezana s neodgovarajućom ventilacijom prostora i nedostatkom svježeg zraka negativno utječe na zdravlje. Osim toga, boravak u zatvorenom povezan je i s manjkom izravne sunčeve svjetlosti, što za posljedicu može imati nedostatak vitamina D te pojavu osjećaju umora, zamora i lošeg raspoloženja.
Nekvalitetan zrak u zatvorenim prostorima može izazvati ili pogoršati dišne probleme i alergije, a uz vlažna i pljesniva okruženja dolazi i veća vjerojatnost od pojave astme i do 40 %. Živjeti na mjestima prepunim toksičnog zraka, bez mogućnosti prozračivanja, može dovesti do „sindroma bolesne zgrade“ – ako vas muče simptomi kao što su kihanje, curenje iz nosa, crvene oči i glavobolje koji su blaži kada ste izvan kuće, moguće je da je za to odgovorna upravo loša klima u zatvorenom prostoru.
Tri koraka za čišći zrak
Poboljšanju klime u zatvorenom prostoru pridonijet će ova tri jednostavna, a učinkovita rješenja – neka vam prijeđu u naviku.
1. Često prozračivanje
Preporuka je prozračiti dom tri do četiri puta na dan u trajanju od najmanje 10 minuta, uz istodobno otvaranje više prozora.
2. Tepisi, van
Očistite i prozračite tepihe ili ih uklonite iz doma. Debeli tepisi i namještaj (poput staroga kauča) predstavljaju zlatni rudnik za grinje i bakterije.
3. Protjerajte vlagu
65 % svih Europljana suši rublje u zatvorenom prostoru najmanje jednom na tjedan. Rublje tijekom sušenja ispušta vlagu, što može dovesti do pojave vlažnosti i plijesni. Stoga se preporučuje sušiti rublje vani ili, ako to niste u mogućnosti, barem otvoriti prozor. Također je bitno da se kuhinja i kupaonica redovito prozračuju.
Budućnost pametnih domova
Jedan od šest Europljana živi u nezdravom domu u kojem su prisutni vlaga, nedostatak dnevne svjetlosti, neadekvatno grijanje tijekom zime i pregrijavanje tijekom ljeta, pokazuju podaci Healthy Homes Barometer za 2017. godinu. Kako bi omogućio zdraviju unutarnju klimu i udobniji život, Velux je kao odgovor na sve veću globalnu potražnju za pametnim, zdravim kućama osmislio inovativan proizvod. Riječ je o VELUX ACTIVE with NETATMO – integriranim sustavom u jednom paketu, koji nudi rješenje za nedovoljno prozračivanje prostorija.
Sustav koji misli za vas
VELUX ACTIVE predstavlja prvi pametni sustav koji uz automatizirano podešavanje prozora omogućava stvaranje bolje i zdravije klime. Temelji se na najnovijoj tehnologiji inteligentnog senzora razvijenog u suradnji s francuskom tehnološkom tvrtkom Netatmo. Pametni senzori prate temperaturu, vlagu i koncentraciju CO2 u prostorijama te po potrebi aktiviraju sustav za automatsko upravljanje krovnim prozorima. Drugim riječima, VELUX ACTIVE pametni sustav umjesto ukućana razmišlja i brine o prozračivanju.
Unutar sektora proizvodnje prozora, ovo je prvi pametni sustav koji uspješno kombinira aplikaciju za pametne telefone, unutarnji klimatski senzor, prekidač kod odlaska i internet gateway (omogućava spajanje VELUX INTEGRA proizvoda, senzora unutarnje klime i senzora kod odlaska te spajanje na bežični internet).
Smart-algoritmi upravljaju klimom
Pametni senzori prate temperaturu, vlažnost i koncentraciju CO2 u prostoriji, a ti podaci se zajedno s podacima o vremenu obrađuju u samom gatewayu s pomoću naprednih algoritama. Nakon što senzori detektiraju odstupanja u temperaturi, vlažnosti ili količini CO2, automatski se otvaraju VELUX INTEGRA električni krovni prozori kako bi svjež zrak ušao u dom. Uređaj je unaprijed programiran te sprječava pregrijavanje kućanstava proaktivnim zatvaranjem roleta ili sjenila.
VELUX ACTIVE inovativan je sustav prepoznat na svjetskom tržištu, koji je od sada dostupan i u Hrvatskoj. Dobitnik je dviju prestižnih nagrada na Consumer Electronics Show (CES) u Las Vegasu (Nevada, USA), u kategorijama ‘Pametna kuća’ te ‘Ekološki dizajn i održive tehnologije’.
Više informacija na www.velux.hr/active