Djeca pretilih majki teže dobivaju na masi i sporije rastu unutar prva tri mjeseca života u odnosu na djecu majki normalne težine. Upravo su ta prva tri mjeseca ključna normalan razvoj djetetova mozga upozoravaju američki znanstvenici.
Studija je provedena na gotovo 100 majki od kojih je 38 pripadalo u kategoriju pretilosti, međutim nijedna trudnica nije bolovala od dijabetesa. Djeca majki s prekomjernim brojem kilograma dobila su 300 grama unutar prva tri mjeseca života u odnosu na djecu majki normalne tjelesne mase. Također, za njima su ˝kaskala˝ čak i u rastu.
Iako su im prvi mjeseci života obilježeni smanjenom tjelesnom masom, djeca pretilih majki u kasnijim životnim razdobljima (pogotovo ulaskom u pubertet) imaju povećani rizik od pojave prekomjernog broja kilograma.
Osim toga, pretile trudnice ˝preplavljuju˝ svoju djecu nezasićenim masnim kiselinama još za vrijeme razvoja u trbuhu. To može utjecati na usporavanje proizvodnje hormona rasta što vodi do njegovog deficita i smanjenog rasta djeteta.
Ove šokantne rezultate studije znanstvenici žele proširiti i uklopiti u još veću studiju kako bi osvijestili što veći broj ljudi o štetnim posljedicama pretilosti. Naime, samo u Sjedinjenim Američkim Državama 60% žena u reproduktivnoj fazi života ima prekomjeran broj kilograma ili je čak gojazno.