Željezo je esencijalni mineral nužan za život. Najvažnija mu je uloga prijenos kisika u krvi, a također, sudjeluje i u proizvodnji ATP-a, izvora energije. Nedovoljno željeza vodi do anemije čiji su najčešći simptomi slabost i umor.
Trudnice, dojilje, mlade žene u reproduktivnoj dobi i djeca, podložni su najvećem riziku od anemije koja može biti blaga, srednja i teška. Anemije su najčešće uzrokovane gubitkom krvi zbog različitih razloga ili prehranom u kojoj nedostaje željeza.
Bebe se rađaju sa željezom skladištenim u svom tijelu, međutim, zbog brzog rasta male bebe i djeca moraju apsorbirati dnevno 1 mg željeza. Budući djeca apsorbiraju samo 10% željeza koje unesu hranom, u organizam trebaju unijeti između 8-10 mg. Bebe koje su dojene apsorbiraju željezo iz majčina mlijeka tri puta bolje nego iz bilo koje druge hrane, što još jednom govori u prilog dojenju kao najboljem načinu prehrane beba.
Naučite prepoznati simptome koji mogu ukazivati na to da vaše dijete pati od anemije:
– umor i slabost
– blijeda koža
– slabi apetit
– zadihanost
– iritabilnost
– crvenilo (upala) jezika
– teškoće održavanja normalne tjelesne temperature
– učestale infekcije
– nepravilni srčani ritam
– problemi s ponašanjem
– neobične želje za konzumacijom npr. leda, zemlje ili škroba
Trebam li s djetetom liječniku?
Apsolutno da ako ste uočili neki od gore navedenih simptoma. Anemija se dokazuje krvnim pretragama, a neki pedijatri preporučuju da se s krvnim pretragama krene već u dobi od 9-12 mjeseci te nakon toga u dobi od godine i pol. Drugi pak pedijatri preporučuju testiranje samo za djecu koja imaju povećani rizik od razvoja anemije. Najbolje što možete učiniti je da porazgovarate sa svojim pedijatrom, pogotovo ako ste zabrinuti jer ste uočili neki od simptoma.
Koja djeca imaju povećan rizik od razvoja anemije?
– Bebe koje su ranije rođene – više od tri tjedna prije termina poroda ili bebe koje su imale malu porođajnu težinu
– Bebe koje piju kravlje mlijeko prije prve godine
– Dojene bebe kojima niste davali nadohranu nakon šest mjeseci života
– Bebe čije adaptirano mlijeko nije obogaćeno željezom
– Djeca od 1-5 godina koje piju više od 700 ml kravljeg, kozjeg ili sojinog mlijeka dnevno
– Djeca koja imaju neke druge zdravstvene probleme kao što su kronične infekcije ili djeca koja su na restriktivnim dijetama
– Djevojčice u pubertetu zbog gubitka krvi menstruacijom
Izvor: Mayo Clinic