Koža je najveći organ ljudskog tijela i čini gotovo 16 posto tjelesne mase osobe. I dok nam izlaganje suncu donosi koristi, prekomjerno izlaganje sunčevim zrakama može oštetiti kožu i dovesti do preranog starenja kože, stvaranja bora, hiperpigmentacijskih mrlja i još zloćudnijih promjena na koži u vidu karcinoma.
Kako uživati u suncu, bez da kožu izložimo potencijalnim oštećenjima? Odgovorno izlaganje suncu je ključno, a već s pojavom prvih sunčanih dana važno je započeti s pravovremenom brigom i njegom kože, kako izvana, tako i iznutra. Pritom prvi korak čini prepoznavanje vlastitog tipa kože – različiti tipovi kože zahtijevaju različiti stupanj zaštite od sunca, što je osobito važno kod osoba s pretjerano osjetljivom kožom te kod kože sklone dermatološkim problemima.
Koji je tvoj tip?
U određivanju tipova kože koristi se Fitzpatrickova skala koja je podijelila kožu na šest tipova. Razvijena 1975. godine, Fitzpatrickova skala klasificira tipove kože prema količini pigmenta i reakciji kože na izlaganje suncu. Ovaj je sustav najučinkovitiji ako prepustite dermatologu da odredi vaš tip kože, dok samoprocjena može biti manje točna. Ipak, čak i približna procjena može pomoći u predviđanju ukupnog rizika od oštećenja uzrokovanih suncem i raka kože, a jednom kada otkrijete tip kože, možete se naoružati pravim alatima koji su potrebni za njezinu zaštitu i siguran boravak na suncu.
>> Kako spriječiti oštećenja kože, a iskoristiti sve prednosti sunca?
Tip kože 1
Prvi tip kože karakterizira blijeda koža (alabasterna), često s pjegicama, plava ili crvena kosa te svijetlo-plave ili svijetlo-zelene oči. Koža je iznimno osjetljiva na sunce, nikad ne tamni nego crveni i lako izgori.
Tip kože 2
Ovaj tip kože karakterizira svijetla koža, ali malo tamnija od tipa 1, plava kosa te plave, zelene ili sive oči. Koža je također osjetljiva na sunce, često pocrveni, a rijetko kad potamni.
Tip kože 3
Treći tip kože prepoznaje se svijetloj boji koži (sa zlatnim podtonom), tamnije plavoj i svijetlo smeđoj kosi te svijetlo-smeđim očima ili boje lješnjaka. Ovaj tip kože ponekad izgori, ali isto tako sporo i postepeno tamni do svijetlo smeđeg tona.
Tip kože 4
Sljedeći tip kože karakterizira maslinasta ili svijetlosmeđa koža, tamno smeđa boja kose i očiju, a ovaj tip kože rijetko izgori i često lako potamni.
Tip kože 5
Četvrti tip kože može se prepoznati po tamno smeđem tonu kože, tamno-smeđoj do crnoj boji kose i očiju, koji na suncu gotovo nikad ne izgori, a redovito potamni.
Tip kože 6
Posljednji tip kože ima duboko pigmentiran tamno smeđi ton kože, crnu boju kose te smećkasto-crne oči. To je tip kože koji nikad ne izgori i uvijek zadobije tamnu preplanulost.
Koža sklona alergijama na sunce
U posebnu kategoriju ubraja se koža sklona sunčevim alergijama, koje obično nastaju nakon izlaganja jakoj sunčevoj svjetlosti. Simptomi uključuju crvenilo i svrbež kože te promjene na koži u obliku osipa ili plikova. Kad je riječ o alergijama na sunce, pravila nema – ona pogađa ljude svih tipova kože, uz postotak od 10 do 20 posto, s tim da je učestalost i do 10 puta veća kod žena.
>> Pripremite kožu za ljeto uz namirnice bogate astaksantinom
Za dodatnu dozu zaštite
Svako se izlaganje suncu zbraja, pa tako i oštećenja uzrokovana suncem, što dovodi do jednostavnog zaključka kako se uvijek moramo zaštititi od sunčevih zraka.
Ako je vaš tip kože 1 ili 2, tada postoji visok rizik od opeklina i drugih oštećenja uzrokovanih suncem, starenja kože, melanoma i drugih vrsta raka kože. Za osobe s ovakvim tipom kože faktor zaštite ne smije biti manji od 30. Čak ni proizvodi s najvišim faktorom (50+) ne pružaju potpunu zaštitu ako ih se ne nanosi svaka dva sata i ne slijede ostali savjeti – ograničite vrijeme izlaganja suncu, držite se hlada kad god je to moguće, koristite sunčane naočale, šešir i zaštitnu odjeću te redovito pregledavajte kožu u potrazi za promjenama.
Za primjerenu pripremu vrlo svijetle i osjetljive kože te kože sklone alergijama preporučuje se Solgar Astaksantin 5 mg u kombinaciji sa Solgar Advanced Antioxidant Formulom. Kod srednje osjetljive kože, preporuka je koristiti Solgar Astaksantin 5 mg ili Solgar Prirodni beta-karoten.
Ako je vaš tip kože između 3 do 6, i dalje postoji rizik od raka kože, osobito ako ste koristili solarij. Mjere zaštite od sunca također uključuju korištenje proizvoda s visokim zaštitnim faktorom (15 ili više), ograničeno vrijeme provedeno na suncu te korištenje sunčanih naočala, šešira i zaštitne odjeće. U slučaju tamnog fototipa i manje osjetljive kože, preporučuje se Solgar Advanced Antioxidant Formula.
Solgar Advanced Antioxidant Formula
Složena antioksidativna formula čiji djelatni sastojci, kao što su vitamini C, E, B2, cink, selen, mangan i bakar, pridonose zaštiti stanica od oksidativnog stresa. Vitamini C i A te minerali selen, cink i bakar ujedno pridonose normalnoj funkciji imunološkog sustava.
Solgar Prirodni beta karoten
Beta-karoten je provitamin vitamina A, pri čemu 6 mg beta-karotena odgovara 1 mg RE što je 125 % preporučenog dnevnog unosa vitamina A. Osim beta-karotena, proizvod sadrži i ostale karotenoide čiji je izvor alga Dunaliella salina. Vitamin A pridonosi održavanju normalne kože i sluznica.
Solgar Astaksantin 5 mg
Izrazito jaka formulacija koja u samo jednoj kapsuli dnevno sadrži 5 mg astaksantina iz alge Haematococcus pluvialis, prirodnog izvora s najvećom koncentracijom astaksantina.