Često se u svojem radu susrećem s oboljelima od multiple skleroze koji me konzultiraju za savjet u vezi prehrane kod ove bolesti. Najjednostavniji odgovor bio bi da prehrana nema veliki utjecaj na ovu bolest, no ako “razgrnemo” malo po problematici patofiziologije nastanka ove bolesti, vidimo da se radi o autoimunoj bolesti, što bi značilo da postoji “okidač” koji će natjerati naše vlastite stanice da reagiraju protiv nas samih. Nekoliko znanstvenika je došlo na ideju da je možda naša probava, odnosno ono što unosimo u tijelo, jedan od mogućih okidača. Danas se razmatra ideja da je zapravo sindrom propusnog crijeva jedan od odgovornih faktora za nastanak brojnih autoimunih bolesti, pa tako i multiple skleroze.
Nekoliko je modela prehrane predloženo u pristupu liječenja multiple skleroze.
Paleo prehrana
Mislim da se o paleo načinu prehrane već dosta toga zna, svakim danom ima sve više poklonika ovog stila prehrane koji isključuje žitarice i daje prednost namirnicama životinjskog podrijetla, orašastim plodovima te voću i povrću. Učinjena je manja studija koja je potvrdila učinkovitost ovog načina prehrane na smanjenje umora ispitanika tijekom 12 mjeseci koliko je studija trajala. Opaska autora studije je zabilježeni manjak folne kiseline, tiamina i vitamina B6 uslijed izbjegavanja konzumiranja žitarica.
>> LCHF prehrana: Što jesti i kako je provoditi?
Mediteranska prehrana
Ova vrsta prehrane podrazumijeva konzumaciju plave ribe, maslinovog ulja, voća i povrća, kao i žitarica (posebice integralnih), ali u manjem udjelu. Do sada nije učinjena niti jedna studija o utjecaju mediteranske prehrane na multiplu sklerozu
McDougall dijeta
Dijeta, odnosno režim prehrane koji favorizira veganski način prehrane (isključeno je konzumirati životinjske proizvode) uz upotrebu žitarica i hladnoprešanih biljnih ulja. Učinjena je jedna studija o utjecaju ovog režima prehrane koja je pokazala redukciju tjelesne težine, krvnog tlaka i vrijednosti kolesterola u krvi, no bez adekvatnih pokazatelja u smislu poboljšanja kvalitete oboljelih od multiple skleroze
Bezglutenska dijeta
Bezglutenska prehrana jedini je lijek kod oboljelih od celijakije, koja je također autoimuna bolest. Bezglutenska prehrana isključuje glutenske žitarice (raž, ječam, pšenica, zob) i sve njihove proizvode. Ispitivanja utjecaja bezglutenske prehrane na kvalitetu života oboljelih od multiple skleroze nisu (do sada) pokazala je ohrabrujuće rezultate, no daljnje studije su u tijeku.
Swank dijeta
Preporučena i proučavana od strane dr. Roya Swanka, ovaj stil prehrane preporučuje smanjenje dnevnog unosa svih masnoća (zasićenih i nezasićenih). Tijekom 70-tih godina prošlog stoljeća dr. Swank je učinio nekoliko studija koje su ukazale na smanjenje mortaliteta i poboljšanje kvalitete života oboljelih od multiple skleroze koji su se pridržavali ovog režima prehrane. Zamjerka tim studijama je što nisu imale kontrolnu skupinu, a ja osobno nadodajem činjenicu da je kvaliteta namirnica u 70-tima bila posve različita od današnjih.
Osnovne smjernice prehrane kod multiple skleroze
Nakon ovog kratkog osvrta na određene prehrambene pristupe u prehrani kod multiple skleroze, osvrnut ću se na neke osnovne smjernice prehrane koje su do sada pokazale najviše uspjeha u poboljšanju kvalitete života oboljelih:
– isključiti žitarice i škrob iz prehrane (ili ih barem ograničiti) te koristiti bezglutenske proizvode
– isključiti mlijeko životinjskog podrijetla kao i mliječne proizvode te ih zamijeniti s biljnim mlijekom ili mlijekom orašastih plodova
– smanjiti ili ograničiti upotrebu mahunarki
– ograničiti ili isključiti iz prehrane jaja
– koristiti orašaste plodove i njihova brašna u izradi slastica
– koristiti meso (prednost dati bijelom mesu) i ribu (prednost dati plavoj ribi)
– isključiti iz prehrane komercijalno pripremljene proizvode i gotovu hranu (suhomesnate proizvode, paštete, namaze, slatkiše)
– jesti puno voća i povrća (preporuka bi bila zeleno lisnato povrće, voće koje sadrži crvenkastiju boju te povrće sa sulfatnim spojevima
(brokula, prokula, kelj i karfiol). Izbjegavajte ili ograničite korištenje patlidžana, rajčice, paprike i krumpira.
– uvesti u prehranu chia sjemenke (umjesto klasičnog pudinga napraviti pudding od chije)
– samim isključivanjem žitarica isključuje se i gluten koji je ovdje zapravo najštetniji od svih lektina
Dodaci prehrani (suplementi) kod multiple skleroze
Preporučeno je korištenje suplemenata dodataka prehrani) i to:
– antioksidansi (punooo borovnica i bobičastog voća)
– omega 3 masne kiseline – najbolja nadopuna je "krill oil", odnosno ulje račića
– vitamin D3 – ne mora nužno biti insuficijencija u organizmu, ali su neke studije potvrdile smanjenje relapsa kod osoba s MS koje su ga koristile (ima ga u kapljicama ili u tabletama,1000-2000 i.u/dan ili prema konzultaciji s dijetoterapeutom)
– vitamin A – kod nekih osoba s MS također se pokazao koristan
– B12 – u obliku metilkobalamina kojemu dajemo prednost nad cijanokobalaminom
– ALA (alfa linolenska kiselina) – u dozi od 1200 mg (u jednoj dozi ili 2×600 mg). ALA-e ima u chia sjemenkama i lanenim sjemenkama.
Kako volim isticati individualnost u pristupu pojedincu kroz planiranje strategije “konvencionalnog” liječenja i individualizirane planove prehrane, napominjem da se najbolji rezultati ostvaruju upravo u suradnji s dijetoterapeutom i/ili nutricionistom.