Prostata je malena žlijezda koja se nalazi u muškom reproduktivnom sustavu te proizvodi najveći udio sjemene tekućine u kojoj se nalazi sperma. Veličine je oraha, a smještena je iza mjehura unutar muškarčeva tijela. Njena funkcija je regulirana muškim spolnim hormonom – testosteronom.
Rak prostate je jedna od najvećih zdravstvenih briga koje pogađaju muškarce. Iako je vrlo rijetka njegova pojava kod muškaraca mlađih od 50 godina, stručnjaci drže da svi zreliji muškarci imaju povećani rizik od njegove pojave.
Samo u SAD-u je 2012. godini umrlo više od 28 000 muškaraca zbog raka prostate, a iz nekog, za sad još nejasnog razloga, rak prostate ima pogubniji efekt na Afro-Amerikance dok se rjeđe pojavljuje u Aziji, Africi te Latinskoj Americi.
Rak prostate je spororastući tumor koji najčešće ne pokazuje nikakve simptome u ranijim fazama razvoja. Većina muškaraca s rakom prostate umre zbog nekih drugih razloga bez spoznaje da su oboljeli i od raka prostate. Ovaj tumor postaje opasan kad se proširi van same prostate – vrlo je agresivan i može pogoditi bilo kojeg muškarca bez obzira na dob. Nasreću, rak prostate se vrlo uspješno liječi u slučaju da je otkriven u ranijim fazama razvoja.
Što uzrokuje rak prostate?
Rak prostate najčešće pogađa starije muškarce. Četiri od pet slučajeva ovog raka dijagnosticirano je muškarcima starijim od 65 godina. Iako rijetko, rak prostate se može pojaviti i kod muškaraca u njihovim tridesetim ili četrdesetim godinama.
Uzroci ovog tumora variraju od osobe do osobe te nije tako jednostavno navesti samo jedan određeni uzrok njegove pojave. Ipak, većina stručnjaka navodi način prehrane kao faktor koji značajno pridonosi njegovom razvitku. Muškarci koji konzumiraju masnu hranu u velikim količinama, posebice crveno meso i životinjsku mast, imaju veće šanse za razvoj tumora prostate. Ova bolest je široko rasprostranjena u zemljama kojima meso i mliječni proizvodi čine osnovu prehrane.
Osim prehrane, na pojavu raka prostate veliki utjecaj imaju hormone. Naime, masti stimuliraju povećanu proizvodnju testosterone te drugih hormona, a upravo testosterone može povećati brzinu rasta raka. Jedenje mesa u većim količinama može povećati rizik od raka prostate iz više razloga: meso prženo na visokim temperaturama otpušta karcinogene sastojke koji direktno utječu na prostatu, a meso i njegove prerađevine koje nisu iz organskog uzgoja sadrže same po sebi veće količine hormona.
Još jedan bitan čimbenik koji povećava rizik od raka prostate jest nedovoljna fizička aktivnost. Istraživači naglašavaju kako održavanje dobre forme i redovita tjelovježba uvelike smanjuju rizik od pojave raka prostate. Lijekovi koji mogu pomoći u smanjenu rizika od raka prostate su aspirin, statini te drugi lijekovi za snižavanje kolesterola i triglicerida u krvi. Također, bitna je i zdrava te uravnotežena prehrana s mnoštvom povrća poput rajčice, brokule, cvjetače te kupusa.