Nažalost, ne postoji jedinstveni plan koji bi odgovarao svima koje muči problem zimske depresije te je ponekad, kod izraženijih simptoma, dobro konzultirati nutricionistu, ali je dobra je vijest što neka hrana i dodaci prehrani ipak može pomoći u olakšavanju neugodnih simptoma. Ovdje su savjeti koji će vam pomoći vratiti organizam u ravnotežu.
Uključite omega-3 masne kiseline u prehranu
Omega-3 masne kiseline imaju cijeli niz korisnih svojstava, uključujući i ona vezana uz moguća antikancerogena svojstva. Znanstvenici su otkrili usku povezanost između smanjenog unosa omega-3 masnih kiselina i depresije. Druga istraživanja potvrđuju da osobe u čijoj se prehrani nalazi vrlo malo ribe ili koje gotovo uopće ne konzumiraju ribu, imaju i veću mogućnost od razvoja depresije. Osigurajte konzumaciju dovoljnih količina lososa i tune, a i orašasti plodovi i alge su bogat izvor omega- masnih kiselina.
Više ugljikohidrata smiruje
Ako vas je dohvatila zimska depresija – konzumiranje većih količina proteina i smanjen unos ugljikohidrata nije pravi izbor za vas. Radi se o tome da hrana s visokim udjelom ugljikohidrata prirodno podiže razine serotonina u mozgu što je korisno i kod svih vrsta depresije pa tako i kod zimske depresije. Kako se razina serotonina podiže, razina anksioznosti i depresije pada. Kada je riječ o ugljikohidratima, obavezno birajte cjelovite žitarice, voće i povrće koje je bogat izvor ugljikohidrata, ali i bogat izvor vlakana i mikronutrijenata.
Pojačajte unos vitamina D
Vitamin D se također pokazao korisnim u održavanju razina serotonina u mozgu povišenom. Unos vitamina D naročito je koristan kod olakšavanja simptoma zimske depresije, a preporučena dnevna doza za odrasle osobe kreće se od 400-800 internacionalnih jedinica.
Selen
Selen je element esencijalan za dobro zdravlje,a nekoliko istraživačkih studija povezuje deficit selena i depresiju. Nekoliko studija je potvrdilo da uzimanje selena može smanjiti osjećaj depresije. Selen se može uzimati u obliku suplemenata, a inače se nalazi u cjelovitim žitaricama, grahoricama, morskoj ribi i nemasnom mesu. Prevelika količina selena pokazala se toksičnom te se prije njegovog uzimanju, savjetuje porazgovarati s liječnikom.