Samopouzdanje, odgovornost, samoregulacija emocija i asertivno komuniciranje, vještine su koje djeca trebaju od najranije dobi učiti kako bi izrasli u zdrave i sretne odrasle ljude. Upravo ovim temama bavi se nova serija slikovnica koje su predstavljene u petak, 4. listopada 2019. godine u Hoću knjigu Megastoreu u Zagrebu.
O slikovnicama su pričale autorice Tamara Vučković i Tihana Lipovec Fraculj, ilustratorica Jelena Brezovec i urednica izdavačke kuće Evenio, Jelena Kovačić, a događaj je moderirala Alis Marić, osnivačica stranice Čitaj knjigu.
Da su ovakve korisne i edukativne slikovnice itekako roditeljima, učiteljima i stručnjacima zanimljive, pokazuje činjenica da je na promociju došlo više od sto ljudi, a organiziran je i program za djecu kojima je priče čitala teta Mo pričalica.
Tamara i Tihana ispričale su kako su nastajale ove zanimljive priče i maštoviti likovi poput Iz i Po, Strahojeda, Mirka Bjesomirka ili gospođice Hoću, što ih je inspiriralo i kako one međusobno surađuju. Ilustratorica Jelena otkrila je kako je tekao proces crtanja i gdje je ona pronašla ideje za osmišljavanje likova koji su, na primjer, metafora za izbor i posljedicu. Urednica se osvrnula na same teme i objasnila zašto su odlučili izdati baš ovu seriju i obraditi baš ove kompetencije.
Četiri socioemocionalne kompetencije u četiri priče
Kao što je već spomenuto, ova se serija slikovnica bavi ovim kompetencijama: odgovornost, asertivno komuniciranje, samoregulacija emocija i samopouzdanje. Cilj je da djeca kroz maštovite priče i likove, svoje vršnjake, pronađu savjete za nošenje sa svakodnevnim situacijama u kojima se nađu, a stručnjacima i roditeljima priče su izvrstan odgojni alat za proširenje ovih tema i razgovor s djecom.
Gospodin Iz i gospođica Po
Priča o odgovornosti, odnosno o razvoju samostalnosti kod djece. Iz i Po uče djecu da njihovi izbori i odluke koje donose imaju svoje posljedice.
Ana i gospodin Strahojed
Priča o samopouzdanju, odnosno o vjerovanju u sebe svoje sposobnosti, vrijednosti i znanja. Ova slikovnica pomaže djeci prevladati vlastite strahove i osnažiti im samopouzdanje.
Mirko Bjesomirko
Priča je o samokontroli, odnosno o samoregulaciji emocija. Sposobnost upravljanja vlastitim mislima, osjećajima i ponašanjima jedna je od najvažnijih sastavnica emocionalnog i kognitivnog razvoja.
Gospođica Hoću
Priča je o asertivnosti, odnosno o razvoju vještine iskrenog izražavanja vlastitih stavova osjećaja i mišljenja na način koji ne povrjeđuje druge.
Ovim predivno ilustriranim slikovnicama najviše će se veseliti djeca u dobi od 5 do 9 godina.
Autorski tim koji stoji iza slikovnica
Autorice su nastavnice po struci, osnivačice su i voditeljice posebnog autorskog programa pod nazivnom “Vježbaonica sreće”. U sklopu “Vježbaonice sreće” održavaju predavanja i radionice za djecu, roditelje, odgojitelje stručne suradnike na temu kvalitetnog odgoja i obrazovanja djece. Na svom YouTube kanalu i Facebook stranici objavljuju autorske dječje meditacije, terapeutske priče i edukativne filmiće koji potiču socioemocionalni razvoj djece.
Tamara Vučković izdala je i mindfulness slikovnicu “Ovdjezemska” i autorica je prvih snimljenih dječjih meditacija na hrvatskom jeziku koje su privukle velik interes javnosti. Tihana je osnivačica Kreativnog centra “Košnica” u sklopu kojeg “Vježbaonica sreće” održava edukacije za odrasle i radionice za djecu.
Izdavača kuća Evenio koja stoji iza ovih slikovnica omiljena je izdavačka kuća upravo roditelja i odgojitelja čija su dosadašnja izdanja odlično prihvaćena kod djece. Neki od njihovih najpopularnijih naslova su “Mrljek i Prljek” i serija slikovnica o osnovnim emocijama.
Slikovnice o socioemocionalnim kompetencijama, kao i sve slikovnice u izdanju Evenia, možete pronaći na www.evenio.hr