Povišena temperatura, opekline od sunca, ubodi insekata, crijevne viroze, modrice i ogrebotine samo su neke od neugodnosti koje vas mogu zadesiti na putovanju. Stoga priprema za ljetovanje zahtijeva i pakiranje male putne ljekarne s lijekovima i medicinskim potrepštinama.
U putnu ljekarnu obavezno ubacite toplomjer te sredstva protiv bolova i povišene tjelesne temperature u obliku tableta, sirupa ili čepića za djecu. Nemojte zaboraviti ni na kremu ili gel protiv bolova u mišićima. Ponesite flastere i ostala sredstva za prvu pomoć kod rana i ozljeda, kao što je alkohol, sterilna gaza, zavoj i sredstvo za dezinfekciju.
Pripremite repelente i ostala sredstva za zaštitu od uboda insekata. Ako vas ipak zadesi ubod ili ugriz insekta, neka vam je pri ruci krema ili gel za ublažavanje lokalnih alergijskih reakcija koja hladi kožu te umanjuju svrbež i crvenilo.
Ljeto i putovanja su također vrijeme kad, zbog promjene okoline i pada imuniteta, dolazi i do različitih viroza. U tom su slučaju neizostavan dio putne ljekarne probiotici, koji pomažu u uravnoteženje crijevne flore, i otopina elektrolita za sprečavanje dehidracije.
>>7 aromaterapijskih receptura s Pranarom eteričnim uljima – za tvoje bezbrižno ljeto
Naravno, nemojte zaobići ni sredstva za zaštitu od sunca, kao i preparate za njegu kože nakon sunčanja. Zbog dugotrajnog izlaganja suncu nepokrivene glave, može doći do sunčanice i toplotnog udara. Ako se to dogodi, potrebno je boraviti u hladu u ležećem položaju s uzdignutom glavom, konzumirati veće količine tekućine ili otopinu elektrolita te stavljati vlažne obloge sobne temperature.
Kod transporta lijekova, važno je napomenuti kako oni zahtijevaju poseban režim čuvanja jer su osjetljivi na svjetlo i temperaturu. Budući da mogu kemijski reagirati i postati neučinkoviti, potrebno je transportirati ih na temperaturi do 25 ˚C te zaštititi od svjetlosti i vlage. Uvijek provjerite rok trajanja lijekova prilikom pripremanja putne ljekarne.
Uz klasičnu putnu ljekarnu nije na odmet pripremiti ni odabrane preparate zelene ljekarne. Eterična ulja praktičan su odabir zbog svog širokog spektra djelovanja, čime postaju prva pomoć u različitim situacijama u kojima je potrebno reagirati brzo. Za sigurno i bezbrižno ljeto, odaberite kvalitetna i kemotipizirana eterična ulja.
Pranarom eterično ulje lavande
Lavanda je jedna od vodećih biljaka u modernoj aromaterapiji. Njezina potpuna neškodljivost i izvrsna tolerancija doprinijeli su njezinoj primarnoj ulozi u svim aromaterapijskim pristupima. Ona je snažan spazmolitik, analgetik, antidepresiv i antiseptik zbog čega svoju primjenu nalazi kod mišićnih grčeva, svrbeža, opeklina, upala kože i uboda insekata. U slučaju nesanice, kapnuti 2 kapi na stražnji dio ovratnika pidžame.
Pranarom eterično ulje čajevca
Ovo neizostavno eterično ulje, osobito na putovanju, ima snažan i širok antibakterijski spektar te blago antivirusno djelovanje. Pomaže kod gljivica, virusnih i bakterijskih infekcija gornjeg i donjeg dišnog sustava (sinusitis, otitis, rinitis, laringitis, bronhitis) te upale zubnog mesa. Na četkicu stavite 1 kap eteričnog ulja čajevca i 1 kap eteričnog ulja limuna prije stavljanja zubne paste i time četkajte zube i zubno meso.
Pranarom eterično ulje paprene metvice
Ovaj analgetik, antipruritik, stomahik i karminativ liječi neuralgiju, išijas, povraćanje, mučnine i glavobolje. Kod bolova kombinirati 3-4 kapi biljnog ulja marelice i 3-4 kapi eteričnog ulja metvice. Međutim, nemojte ga koristiti kod djece mlađe od 6 godina i tijekom trudnoće i dojenja.
Pranarom eterično ulje ravensare
Ulje ravensare karakterizira antivirusno djelovanje, a usto je imunostimulans i ekspektorans, zbog čega je prvi odabir kod virusnih infekcija i prehlada. Pet kapi eteričnog ulja tri puta dnevno umasirajte na područje prsa i leđa. Kod osjetljivije kože razrijedite s biljnim uljem marelice – kod djece od 2 godine eterično ulje razrijedite u biljnom ulju marelice 1:1.
OleoTHERAPY uljni macerat nevena
Regenerira kožu nakon opeklina.
Ovo je ulje bogato vitaminom A i linolnom kiselinom. Hrani kožu, hidratizira i revitalizira te se preporučuje kao njega kože lica i tijela nakon sunčanja.
Ulje makadamije bogato je oleinskom kiselinom i savršeno njeguje kosu prije i nakon izlaganja suncu i moru.
Izvor: Eterična ulja prema kemotipu biljke, biljna ulja i hidrolati, A.Zhiri, D.Baudoux, M.L.Breda