Poticanje djece da se igraju na svježem zraku nije samo dobar način da ih izvučemo van iz kuće, nego je korisno i za njihovo mentalno zdravlje. I kao što nova studija sa Sveučilišta Aarhus u Danskoj pokazuje, djeca koja provode više vremena u prirodi imaju manju vjerojatnost da će razviti različite psihijatrijske poremećaje u odrasloj dobi, piše portal Parents.
Ovo znanstveno istraživanje potvrđuje ono što smo oduvijek znali: igranje na otvorenom korisno je za sreću i razvoj djece. No, ono što ova studija također pokazuje je da je više „kumulativnog zelenog prostora“ tijekom odrastanja povezano s „manjim rizikom od razvoja širokog spektra psihijatrijskih poremećaja kasnije u životu“.
Postoji niz drugih čimbenika koji utječu na mentalno zdravlje, uključujući obiteljsku povijest i genetske predispozicije. Svrha ove studije nije uplašiti gradske stanovnike, nego podcrtati ideju kako je „zeleni prostor“ dobar za djecu, a integriranje prirodnog okruženja u urbana područja također je donijelo prednosti.
Ipak, i dalje stoji činjenica da djeca jednostavno ne provode toliko vremena vani kao što su to činili njihovi roditelji. Istraživanje koje je 2016. godine proveo britanski National Trust pokazalo je da prosječno dijete tjedno provodi tek nešto više od četiri sata u prirodi, u usporedbi s 8,2 sata koje su provodili njihovi roditelji u svojem djetinjstvu.
Postoji mnogo dokaza koji sugeriraju da je nestrukturirana igra na otvorenom ključna za razvoj djeteta. Kada djeca mogu provoditi više vremena na otvorenom, koristi su još veće. Postoje mnogi razlozi zašto je tome tako, a jedan od njih krije se i u senzorno bogatom okruženju koje angažira sva osjetila.
Priroda također pruža savršeno mjesto da i roditelji i djeca budu aktivni i istražuju svijet oko sebe. Nije uvijek moguće otići van i igrati se, ali kada vrijeme i prilike to dopuste, to je jednostavan i pristupačan način da angažirate mališane i njihove umove u razvoju.
Pročitaj i ovo:
• Stručnjaci upozoravaju: Ograničite djeci vrijeme provedeno pred ekranima
• Ove tri aktivnosti značajno utječu na razvoj mozga vašeg djeteta
• Neki novi klinci, neki novi roditelji