Jednostavnim trikovima možete svesti nepotrebno trošenje energije u svom kućanstvu na minimum. Prednosti su višestruke: osim što će vam vaš novčanik biti itekako zahvalan zbog smanjenih troškova režija, učinit ćete nešto dobro i za okoliš u doba kad je ekološka osviještenost gotovo nužna. Iako par savjeta predviđa određenu početnu investiciju koja se isplati na duge staze, većinu čine jednostavni trikovi za čiju primjenu ne morate potrošiti niti lipe.
7 trikova za niže režije i manje zagađenje
- Odjeću perite u hladnoj vodi
Za pranje većine tkanina hladna voda vrlo dobro obavlja posao. Većina energije utrošene na rad perilice rublja otpada upravo na zagrijavanje vode, stoga se ova mala promjena itekako isplati jer je ušteda energije znatna. Osim toga, pričekajte s uključivanjem perilice dok je ne napunite do vrha kako ne biste nepotrebno prali odjeću u više navrata.
- Smanjite grijanje tijekom noći i kad izlazite
Prije odlaska na spavanje smanjite grijanje za nekoliko stupnjeva. Pod prekrivačima vam neće biti toliko hladno pa nema potrebe za grijanjem ‘punom parom’. Razliku nećete niti zamijetiti, ali će se rezultati itekako vidjeti na vašem računu za grijanje. Također, učinite isto kad napuštate kuću ili stan.
- Koristite rolete
U zimskim mjesecima spuštanjem roleta preko noći možete smanjiti gubitak topline za 10%, a tijekom ljeta temperaturu mogu smanjiti za čak 8 stupnjeva. Možda se naizgled čini nepotrebnim, no posebnu pažnju obratite na kutiju za rolete. Ako nije adekvatno montirana, u velikoj mjeri može pridonijeti gubitku topline.
- Prilagodite temperaturu hladnjaka i zamrzivača
Optimalna temperatura na koju biste trebali podesiti hladnjak iznosi 4 °C, dok za zamrzivač idealna brojka iznosi -19 °C. Preniska temperatura ne šteti samo vašem novčaniku, već nije dobra niti za hranu. Podešavanjem temperature vaša će hrana ostati svježa bez bespotrebnog trošenja energije. Povrh toga, ako možete, pobrinite se da vaš hladnjak bude na što hladnijem mjestu.
- Rasvijetlite kuću na pametan način
Probajte se oslanjati na dnevno svjetlo što je više moguće, a obične žarulje sa žarnom niti zamijenite štednim žaruljama. Obične žarulje velik dio utrošene energije pretvaraju u toplinu umjesto u svjetlost, dok štedne troše čak 6 puta manje električne energije. Osim toga, izbjegavajte uporabu tamnih zavjesa kako biste omogućili što većoj količini svjetlosti da nesmetano dopre u vaš životni prostor.
- Ugradite dvostruko ostakljene prozore ili postojeće oblijepite trakom
Dvostruko ostakljeni prozori čine čuda za toplinsku izolaciju. Reflektiraju toplinu unutar stambenog prostora, ne dopuštajući joj da izađe. Ovakav zahvat zahtijeva ulaganje, no vrijedi truda i novca jer će značajno smanjiti gubitak topline. Ako niste u stanju izdvojiti potreban novac, možete posegnuti i za zamjenskim rješenjem te djelomično riješiti problem gubitka topline putem prozora tako da ih oblijepite izolacijskom brtvenom trakom.
- Perilica suđa vaš je prijatelj – pogotovo po noći
Perilica suđa ne samo što smanjuje vrijeme potrebno za njegovo pranje nego i značajno smanjuje potrošnju električne energije. Tako ćete pranjem suđa u perilici utrošiti 60% manje električne energije u usporedbi s ručnim pranjem, no ono što je posebno impresivno je to da ćete utrošiti čak 85% manje vode.