Može li se kvalitetan partner prepoznati „na prvu“? Zamislite sljedeću scenu – uđete u klub, odjednom se kraj vas stvori privlačna osoba koja vas počasti pićem, počnete razgovarati i ubrzo vas obuzme osjećaj „to je to“. Je li takva situacija uopće moguća u stvarnosti ili spada u domenu hollywoodskih romantičnih komedija?
Na prvi pogled
Da, moguće je, kaže dr. sc. Helen Fisher, ugledna antropologinja iza koje je šest knjiga o evoluciji i budućnosti ljubavi, braka i odnosa te načina na koji vaš mozak i stil osobnosti oblikuje tko ste i koga volite. Prema dr. sc. Fischer, ljudski mozak ima tu sposobnost instantnog procjenjivanja potencijalnog partnera, što je intuitivna vještina koja se vjerojatno razvila prije nekoliko milijuna godina dok su naši preci nastojali što brže raspoznati prijatelja od neprijatelja.
Dr. sc. Helen Fisher, antropologinja, autorica je nekoliko knjiga o budućnosti ljubavi i odnosa, uključujući i bestseler Anatomija ljubavi.
Foto: www.helenfisher.com
I doista, potrebno je manje od jedne sekunde da biste odlučili je li vam netko fizički privlačan – previsok, prenizak, premlad, prestar, previše ulickan, i ispada iz igre. S druge strane, ako je prošao preliminarno ispitivanje, vaš um juri na sljedeću kontrolnu točku – njegov glas. Ponovno, reagirate u sekundama. Žene obično percipiraju sugovornika brzog na riječima kao inteligentnog, a muškarce s punim i dubokim glasom privlačnijima nego što jesu. Korak dalje, i dolazimo do riječi. Volimo ljude koji koriste iste vrste riječi koje i mi sami koristimo. U konačnici, čak i kad je riječ o kompleksnoj odluci kao što je pronalaženje životnog partnera, često formiramo mišljenje na osnovu prve tri minute razgovora.
Uloga mozga
Ipak, ljubav na prvi pogled ne događa se svima, kao što je to pokazalo jedno istraživanje – svega 11 posto od 493 ispitanika izjavilo je da su njihovi dugoročni odnosi započeli na taj način. Što je s ostalima? Psiholozi kažu da, što više ulazite u interakcije s osobom koja vam se sviđa, počinjete ju doživljavati kao privlačniju, pametniju i sličniju vama.
Mozak je tu ponovno glavni igrač, kao što to pokazuje bestseler Helen Fisher, Anatomija ljubavi. U toj su knjizi sažeta revolucionarna istraživanja koja otkrivaju što se zbiva u mozgu kada osjećamo požudu, zaljubljenost, privrženost i ljubav, pokazujući nam kako ljubav, paradoksalno, ima malo toga zajedničkog sa znakom koji se uzima kao simbol ljubavi, srcem.
Pročitaj i ovo:
• Kako pronaći istinsku ljubav i sreću?
• O zaljubljenosti i ljubavi iz drugog kuta
• Možemo li dati ljubav ako ljubav nismo i sami?