Vjerojatno vam je scenarij vrlo dobro poznat: ako i vama pažnja i koncentracija skaču s jedne stvari na drugu, simbolično poput pucanja zrna kukuruza kada radimo kokice – onda i vi imate ‘popcorn brain’ odnosno mozak poput kokice”, objašnjava psiholog dr. Daniel Glazer.
Ovaj izraz nije nov. Skovao ga je još 2011. David Levy, istraživač sa Sveučilišta u Washingtonu – ali stručnjaci za mentalno zdravlje sada upozoravaju na nove načine borbe protiv tog fenomena kako naši životi postaju sve digitalniji.
Stalna potražna za pažnjom i osjećaj mentalnog nemira
Jedno je istraživanje pokazalo da je 62,3 % globalne populacije na društvenim medijima, s prosječnom dnevnom upotrebom od 2 sata i 23 minute!
Psihologinja Dannielle Haig izjavila je za Glamour UK da pretjerano listanje i pregledavanje novih postova, upozorenja, angažmana i reklama pokreće malo otpuštanje dopamina koje nagrađuje mozak i pokreće ciklus.
“S vremenom, ova stalna potražnja za pažnjom i brzo prebacivanje između zadataka može dovesti do osjećaja mentalnog nemira ili do ‘skakutanja’ mozga dok se bori zadržati fokus na bilo koji zadatak dulje vrijeme”, objašnjava.
Istraživanje kalifornijskog sveučilišta u Irvineu pokazalo je da se prosječni raspon pažnje na bilo kojem zaslonu prije prebacivanja na nešto drugo smanjio s 2,5 minute u 2004. na 75 sekundi u 2012., odnosno na 47 sekundi u 2023. godini!
Stalna digitalna stimulacija utječe na rad mozga
“Čini se da su neki ključni aspekti popularnih aplikacija jedinstveno prikladni za raspršivanje fokusa – poput varijabilnih rasporeda nagrađivanja, mikrodoziranja dopamina i namjerno zaraznih dizajna optimiziranih za maksimalni angažman umjesto dobrobiti”, ističe Glazer za Metro.
Istraživanja sugeriraju da se živčani putovi u mozgu ‘preusmjeravaju ili prilagođavaju kako bi se prilagodili zahtjevima multitaskinga i brze obrade informacija’. To može ići nauštrb mogućnosti ‘dubokog i promišljenog bavljenja sadržajem, što potencijalno utječe na učenje, pamćenje i emocionalnu regulaciju tijekom vremena.’
Ona upozorava da “popcorn brain” može negativno utjecati na društvene interakcije, strpljenje, emocionalno blagostanje i produktivnost dok povećava anksioznost i mogućnost sagorijevanja.
Nekoliko prijedloga za olakšanje ‘popcorn braina’
- Ograničite korištenje tehnologije na određeno vrijeme i podvrgnite se digitalnoj detoksikaciji kako biste pustili mozak da se odmori i ‘regenerira’.
- Sudjelujte u aktivnostima bez ekrana, poput meditacije, uživanja u prirodi, vježbanja, čitanja i stvaranja umjetnosti.Zastanite kako biste se usredotočili na jedan zadatak i vježbali svoj mozak da ne obavlja više zadataka cijelo vrijeme.
- Povremeno brišite aplikacije kako biste vratiti kontrolu nad korištenjem društvenih medija.
Pročitaj i ovo:
- Društvene mreže: Vrijeme i sadržaj objava mogu ukazivati na depresiju
- Evo kako društvene mreže mogu predvidjeti osobine i mentalno zdravlje
- Sve za lajk na Instagramu: Kako se promijenio život najljepših mjesta na svijetu?