Postizanje i održavanje adekvatnog nutritivnog statusa prije i tijekom trudnoće od iznimne je važnosti i za mamu i za bebu. Nutritivni status ne može se izraziti u jednostavnim matematičkim okvirima, kao što je slučaj s indeksom tjelesne mase, već je rezultat složenih interakcija prehrane, životnog stila i psihofizičkog zdravlja.
Stoga, ako namjeravate zatrudnjeti, eliminirajte sljedećih pet ključnih pogrešaka koji vam mogu odmoći u procesu začeća.
1. Vaša tjelesna masa prije trudnoće nije adekvatna
Tjelesna masa žene prije začeća utječe na rast fetusa. Pothranjene žene obično rađaju novorođenčad niže porođajne mase, čak i kada je dobitak na tjelesnoj masi jednak kao i u adekvatno uhranjenih žena.
Pothranjene žene imaju veće izglede da će roditi novorođenče niske porođajne mase, posebice ako ne uspijevaju dobiti potrebne kilograme tijekom trudnoće. Također, učestalost prijevremenih poroda i smrti novorođenčadi veća je u skupini pothranjenih žena, a usto imaju i znatno veće izglede za spontani pobačaj tijekom prvog tromjesečja trudnoće. Dakako, sve negativne posljedice moguće je izbjeći ako se prije začeća i tijekom trudnoće postigne idealna tjelesna masa uz pomoć pravilne prehrane.
Prekomjerna tjelesna masa i pretilost također mogu stvarati probleme tijekom trudnoće i poroda. Žene s viškom kilograma imaju povećan rizik od razvoja komplikacija poput hipertenzije (visokog krvnog tlaka), gestacijskog dijabetesa te postpartalnih infekcija. Novorođenčad pretilih trudnica češće se rađa nakon očekivanog termina poroda i češće teži više od 4 kg. Dobro je poznato da visoka porođajna masa novorođenčadi otežava porod, a rodilje se češće podvrgavaju carskom rezu. Pojedina istraživanja ukazuju da pretilost može udvostručiti rizik od defekata neuralne cijevi.
>> Omega-3 masne kiseline: Ključni dodaci prehrani prije, tijekom i nakon trudnoće
2. Konzumacija namirnica koje mogu biti potencijalno štetne
Prehrana igra važnu ulogu u stvaranju dobrih uvjeta za zdravu trudnoću. Prije začeća korisno je započeti s usvajanjem zdravih prehrambenim navikama koje valja zadržati tijekom trudnoće i dojenja. Tijekom razdoblja uoči začeća valja ograničiti unos kofeina, nikotina, alkohola, umjetnih sladila i drugih prehrambenih aditiva koji imaju potencijalno štetno djelovanje. Korisno je izbjegavati i sirovu hranu, posebice sirovo meso, ribu i jaja, te sireve s plijesni i nepasterizirano mlijeko.
Također, uputno je izbjegavati hranu s visokim udjelom žive poput konzervirane tune, morskog psa, sabljarke i skuše. Živa je teški metal koji se nakuplja u masnom tkivu te se zadržava u tijelu dovoljno dugo da može imati negativne posljedice za plod ako je prisutna u povišenim koncentracijama.
Prehrana prije trudnoće treba biti raznolika, bogata svježim, neprocesiranim namirnicama poput povrća, voća, cjelovitih žitarica, svježeg mesa i ribe. Kada je moguće, valja posezati za namirnicama iz organsko-biološkog uzgoja. Izvori masnoća moraju biti kvalitetni, bogati nezasićenim i siromašni zasićenim masnim kiselinama, poput maslinovog, repičinog ili bučinog ulja, orašastih plodova, plave ribe i mesa peradi.
3. Ne uzimate dovoljno folne kiseline prije i u prvim mjesecima trudnoće
Potrebe za folatom u trudnoći višestruko rastu jer je prijeko potreban za rast i razvoj djeteta. Nedostatak folata u trudnoći povezuje se s abnormalnostima u razvoju djeteta i pojavom bolesnih stanja u majke, poput anemije i bolesti perifernih živaca. Kod djeteta mogu se javiti različite kongenitalne malformacije, a poglavito je poznato da dolazi do neadekvatnog razvoja neuralne cijevi.
Tako unos folne kiseline ili multivitaminskog pripravka s folnom kiselinom, a u novije vrijeme njegova kombinacija s aktivnim oblikom 5-metiltetrahidrofolat (5-MTHF), u obliku dodatka prehrani u perikoncepcijskom razdoblju značajno smanjuje rizik od defekata neuralne cijevi (DNC), što pripada jednom od najvećih medicinskih otkrića 20. stoljeća. Štoviše, nove spoznaje upućuju na mnogo širu zaštitnu ulogu folne kiseline u vrijeme trudnoće, zbog čega preporuke govore u prilog primjeni folne kiseline tijekom cijele trudnoće.
Potrebe žena za folatom rastu tijekom trudnoće, a optimalan status folata trebao bi se postići prije začeća, odnosno, u prvom tromjesečju, kad se zatvara neuralna cijev. Stoga je preporuka započeti s primjenom folata 12 tjedna prije začeća. Dok se nizak status folata povezuje s defektima neuralne cijevi, isti mogu biti spriječeni povećanim unosom folata prije začeća.
>> Omega-3 masne kiseline – za pravilan razvoj djeteta i nakon trudnoće
4. Niste obavili sveobuhvatan liječnički pregled
Osim detaljnog ginekološkog pregleda, kao važan dio prekoncepcijske zaštite preporučuje se i sveobuhvatan liječnički pregled. Bolujete li od bilo koje bolesti, budite sigurni da je bolest pod adekvatnom kontrolom liječnika i o tome obavijestite vašeg ginekologa. Tu se primarno misli na astmu, dijabetes, visoki krvni tlak, bolesti zuba i zubnog mesa, bolesti štitnjače, infekcije urinarnog trakta, depresiju i epilepsiju. Također, obavijestite svojeg liječnika ako ste alergični na lijekove, hranu, lateks ili bilo što drugo.
Možda će vam liječnik preporučiti da provjerite zdravlje štitnjače i testirate se na hepatitis C. Ove bolesti, ako se ne liječe, mogu naškoditi plodu.
Također, obavijestite liječnika ako uzimate bilo koji lijek, uključujući i bezreceptne lijekove, biljne pripravke ili vitamine. Neki lijekovi sigurni su tijekom trudnoće, dok neki mogu imati štetni učinak. U pojedinim slučajevima, liječnik će propisati drugačiju terapiju koja neće ugroziti zdravu trudnoću.
5. Još se niste riješili nezdravih životnih navika
Ako pušite, pijete alkohol ili uzimate bilo kakvu vrstu narkotika, prestanite s tim navikama kada se odlučite na pokušaj začeća. Ujedno je preporučljivo ne pretjerivati s unosom kofeina.
Redovita tjelovježba i eliminacija stresa imaju povoljan učinak na plodnost i tijek trudnoće, stoga ne zanemarujte svoje psihofizičko zdravlje. Pokušavate li začeti, ne posjećujte parne kupelji i saune jer povišenje temperature tijela u ranoj trudnoći može utjecati na razvoj ploda.
To-do lista prije trudnoće
• Zakažite termin liječničkog pregleda.
• Uzimajte 400 mcg folne kiseline dnevno i multivitaminsko-mineralni pripravak namijenjen trudnicama.
• Ako vaša tjelesna masa nije idealna, napravite plan kako je postići.
• Obavijestite liječnika ako ste na terapiji lijekovima ili uzimate neki od bezreceptnih lijekova.
• Posjetite stomatologa ako to niste učinili tijekom posljednjih 6 mjeseci. Zanemarene desni mogu uzrokovati prijevremeni porod.
• Raspitajte se o organiziranim tečajevima za vježbe u trudnoći.
• Prestanite pušiti i budite umjereni pri konzumaciji alkohola i kofeina.
• Napunite hladnjak „zdravim“ prehrambenim proizvodima.
Almagea® PRENATAL OMEGA3+
Almagea® PRENATAL OMEGA3+ predstavlja novu generaciju dodataka prehrani, koji u inovativnoj Licaps® DuoCap™ kapsula u kapsuli s tekućim punjenjem sadrži esencijalne nutrijente u kombinaciji s omega-3 masnim kiselinama za zdravu trudnoću i dojenje.
Preporuča se kao pomoć pri zadovoljenju povećanih potreba za nutrijentima tijekom trudnoće i dojenja. Namijenjen je svim ženama reproduktivne dobi koje planiraju trudnoću, tijekom cijele trudnoće i tijekom cijelog trajanja laktacije.
Almagea PRENATAL OMEGA3+ Licaps DuoCap kapsule ispunjavaju visoke standarde čistoće i sigurnosti, lagane su za gutanje, nježnije za želudac, te su izuzetno stabilne i učinkovite zbog tekućeg oblika koji se brzo i učinkovito apsorbira u organizmu. Također, ne sadrže otapala, konzervanse, gluten, laktozu, škrob, plastifikatore, alergene ni GMO sastojke.
Više informacija na www.almagea.hr