Ako vam radni dan od 9 do 5 stvara previli stres, ne samo na radnom mjestu, nego ga nosite i doma i živite s njim 24 sata dnevno, vrijeme je za promjene.
Iako je stres na radnom mjestu normalan – čak i neizbježan – ponekad je doista neizdrživ, objašnjava dr. Jessica Stern, izvršna direktorica Three Lemonsa i psihologinja na NYU Langone Health. Ako vam to zvuči poznato, pokušajte napraviti ovih 5 koraka i situacija će izgledati optimističnije!
1/ Zastanite i predahnite sami sa sobom
Kada smo pod stresom, vjerojatnije je da ćemo se braniti ili izbjegavati određene situacije ili obaveze, pa je još važnije natjerati se da predahnemo. Usporavanje, čak i na nekoliko sekundi, može biti od pomoći, savjetuje Stern.
“Provjerite sami sa sobom što se točno događa, zašto ste pod stresom i što vam najviše smeta”, kaže Stern za The Post te dodaje: “To vas može usmjeriti prema onome što trebate učiniti kako biste riješili bilo koji problem koji je pred vama.”
2/ Postavite si važno pitanje
Nakon što odvojite sekundu da predahnete, postavite si vrlo važno pitanje: ‘Mogu li učiniti nešto u vezi s ovim odmah?’
“Ono što mislim pod tim je jesu li ovaj stres ili tjeskoba produktivni ili korisni? Mogu li me navesti na strategiju rješavanja problema koja će biti korisna? Ili mi to smeta?”, savjetuje Stern.
Primjerice, Stern ističe kako strah od neuspjeha ili osjećaj paraliziranosti perfekcionizmom ne pridonose produktivnosti u tom trenutku. Vaše tjeskobne misli mogle bi vas samo kočiti da obavite posao. U tim slučajevima duboko disanje i stanka da predahnete definitivno mogu pomoći.
3/ Odlučite što je u vašoj kontroli
U nekim slučajevima, stres je možda povezan s nečim konkretnijim, primjerice, vaš šef traži važan dokument ili se približava rok koji ne možete propustiti. U tim se slučajevima zapitajte: “Što je zapravo pod mojom kontrolom, a što nije?” savjetuje Stern.
Primjerice, ako ste obavili posao i osjećate se tjeskobno zbog toga što bi klijent ili šef mogli misliti – definitivno nije u vašoj kontroli da promijenite njihovo mišljenje. Ako ste dali doista sve od sebe, nema mjesta strahu i pitanjima što će misliti o vama.
4/ Izrazite svoje brige
Ako se stalno osjećate pod stresom na poslu – ili ako su vam večeri uništene jer razmišljate o sljedećem danu – vrijeme je da otkrijete svoje brige. Vaš šef možda ne zna kako se osjećate i ne može vam pomoći u rješavanju problema. Ponekad je dovoljan i mali razgovor da riješi neki problem ili pomogne vam da se prilagodite situaciji, dodaje Stern.
5/ Upoznajte svoje granice
Svi su poslovi nedvojbeno ponekad stresni. A ovisno o vašoj specifičnoj djelatnosti ili situaciji, možda imate veću (ili manju) toleranciju na stres od drugih. Primjerice, ako radite u hitnoj pomoći, ratni ste dopisnik ili investicijski bankar, vaš prag može biti viši nego kod ljudi u drugim profesijama, napominje Stern.
“No, ako shvatite da ste više pod stresom zbog svog posla od onoga što mislite da njime dobivate, to je znak da ovaj posao, pa čak i ova industrija, možda nisu za vas”, upozorava Stern. Također, i činjenica da ste nedovoljno plaćeni ili se više ne poistovjećujete s misijom tvrtke, znakovi su da je vrijeme za promjenu posla!
Pročitaj i ovo:
- Posao, zanimanje ili profesija – što vama predstavlja vaše radno mjesto?
- Sretniji na radnom mjestu: 6 savjeta za ljepši radni tjedan
- Bez stresa i napetosti – rutine koje će vam podići kvalitetu života