Kada posjetite svog liječnika i nabrojite mu svoje simptome, vjerojatno ćete dobiti nazad recept za lijek ili savjete za prehranu i vježbanje. Osim ako ste u Montrealu u Kanadi, gdje mala skupina liječnika odsada može propisati posjet muzeju.
U studenom, Montrealski muzej likovnih umjetnosti (MMFA) udružio se s grupom obiteljskih liječnika i liječnika specijalista kako bi pokrenuli pilot program „muzeja na recept“, koji ispituje kako dodir s likovnom umjetnošću može pomoći pacijentima u borbi s mentalnim i fizičkim zdravstvenim poremećajima.
Iz istraživanja je poznato kako umjetnost – gledanje umjetnosti, stvaranje umjetnosti i sudjelovanje u muzejskim aktivnostima – ima pozitivan učinak na živote ljudi. MMFA, koji godišnje primi oko 1,3 milijuna posjetitelja, proučava ljekovitu moć umjetnosti već dva desetljeća. Danas ćete tamo uočiti grupe posjetitelja svih dobi i podrijetla koji sudjeluju u umjetničkim radionicama, ili vodiče, zapravo i obučene art terapeute, koji vode grupu žena koje žive s rakom dojke, mlade odrasle osobe s autizmom ili žrtve zločina, koji se kroz susret s umjetnošću osjećaju podržano, sigurno i manje samima.
Tipične terapijske grupe odvijaju se u klinikama i privatnim ordinacijama, ali njihovo premještanje u muzeje itekako ima smisla. Muzeji pružaju sigurno okruženje za razmišljanje, a sam je prostor i izložena djela poticaj za buđenje inspiracije i kreativnosti.
Kako art terapija može pomoći?
Art terapija pomaže ljudima da se povežu s umjetnošću kao sredstvom samoispitivanja, a sada se proučava njezina iscjeljujuća moć. Jedna meta-analiza zaključila je da pomaže pacijenticama s rakom dojke da se osjećaju manje uznemirenima i depresivnima. Druga studija, o odraslim osobama koje su se nedavno suočile s traumom, utvrdila je da je manje vjerojatno da će pokazivati simptome traume i depresije ako su sudjelovali u art terapiji. Također se pokazalo da art terapija može pomoći mladim ljudima da prestanu pušiti, a izvješće objavljeno u časopisu Social Work in Health Care pokazalo je da može potaknuti samopoštovanje kod starijih osoba koje žive u ustanovama za dugotrajnu skrb.
Osim što se bavi ozbiljnijim kroničnim bolestima, art terapija može pomoći i kod univerzalnih bolesti današnjice, kao što su stres i tjeskoba. Sljedeći put kad se osjećate na rubu, zašto ne biste posjetili neki muzej? Preporuke se kreću od promatranja 16-stoljetnih portreta do moderne umjetnosti, a postavljanje pitanja poput „Što vidim?“, „Kako se osjećam?“ i „Kako ovo rezonira sa mnom?“ može pomoći u povezivanju s ljekovitim svojstvima umjetnosti pred vama.
Čak i ako ne možete posjetiti muzej, svejedno možete iskoristiti ljekovite prednosti stvaranja umjetnosti s bilo kojeg mjesta. Evo brze kućne prakse za svakoga tko se osjeća pod stresom – sjednite i jasno postavite namjeru, poput „Neću osuđivati ono što nacrtam“. Previše smo usredotočeni na „sposobnost crtanja“, umjesto, toga, dajte sebi 20 minuta i kreirajte nešto svoje. Pustite da linije, boja i forma ožive pred vama.
Pročitaj i ovo:
• Preuzmite kontrolu nad stresom
• Najbolje meditacije za ponedjeljak bez stresa