Tijekom nemirnih i nesigurnih vremena važno je kontrolirati anksiozne i tjeskobne misli. Jedan od načina da to učinite jest da budete puni ljubavi prema sebi. Riječi podrške i ljubavi prema samima sebi djeluju umirujuće i opuštajuće, slično kao tepanje roditelja prema djeci. Razgovarajte sami sa sobom i eksperimentirajte s ohrabrujućim mantrama.
Provjerite kako vaše tijelo reagira na pojedinu riječ, smiruje li vam otkucaje srca, smanjuje napetost u mišićima i dopušta da udahnete malo dublje. Možda se čini pomalo smiješnim, ali i najmanje stvari mogu doprinijeti kontroli nad vlastitim živčanim sustavom. Evo i 5 provjerenih mantri za smirivanje napetosti:
1. Ovo je samo privremeno
I to je istina! Trenutna pandemija virusa i karantena neće trajati zauvijek. Mi smo ljudi prilično izdržljiva i otporna bića koja mogu podnijeti stres i tijekom nekog dužeg vremenskog razdoblja. I zato zapamtite: ovaj stres i grč u želucu je samo privremen. Recite si to svaki put kad vas uhvati napadaj panike ili crnih misli.
2. Sve će biti u redu
Budućnost je nesigurna – ne samo sada nego uvijek. I zbog toga nema smisla opterećivati svoj živčani sustav crnim mislima. Jedino što biste trebali raditi jest uvjeravati se da će sve biti u redu. Ako više naginjete na stranu pretjeranog realizma ili pesimizma, ovu mantru možete modificirati u: „Sve će vjerojatno biti u redu.“ Ako vam je i dalje teško povjerovati, pokušajte s ovom: „I ako neće sve biti u redu, i dalje ću preživjeti.“ Isprobajte različite verzije i otkrijte koja vas najbolje smiruje.
3. Nisam sam/a
Možda fizički i jeste sami sa sobom, ali ste ovih dana povezani sa svijetom više nego ikada. Također, u bilo kojem trenutku možete kontaktirati svoje voljene putem telefona ili interneta, a kada oni nisu dostupni, povežite se s grupom podrške. Terapeuti, online radionice joge ili neke tjelovježbe, kulinarske grupe na Facebooku samo su neki od provjerenih načina za liječenje usamljenosti. Pretražite internetske grupe za podršku i povežite se kada vam je teško.
4. Živim u trenutku
Ovo je vrijeme za usporavanje i život u trenutku. Usredotočite se na pronalaženje neke ugodne i smirujuće aktivnosti koja će vam ove dane činiti ljepšima. Primjerice, ako se probudite s osjećajem tjeskobe i grča u želucu, nemojte panično čitati vijesti i nove statistike o broju zaraženih osoba. Radije pronađite optimistične vijesti o novom broju izliječenih ili umirujuće, a realne znanstvene tvrdnje. A ako ni to ne pomogne, dozvolite si loš dan s obećanjem da će sutra biti bolje.
5. Samo zato što sam anksiozan, ne znači da su stvari po mene u ovom trenutku zaista loše
Anksioznost ima zanimljiv način stvaranja zabrinjavajućih i katastrofalnih misli. Kada postanete izuzetno anksiozni, zastanite i osvijestite svoje misli. Samo zato što se toga dana osjećate lošije no inače, to zapravo ne znači da je situacija za vas u gorem stanju nego što je to bila jučer. Rad na vašim emocijama je cjeloživotna praksa koja se temelji na isprobavanju različitih smirujućih sadržaja koji u vama bude pozitivne osjećaje. Radi se o napretku i praksi, a ne o savršenstvu – radi se o pokušaju da svoj um usredotočite na nešto produktivno, a ne na lutanje s negativnim emocijama.
Pročitaj i ovo:
- Video: 3 vježbe disanja koje će utišati stres, tjeskobu i anksioznost
- Pandemija virusa i potresi. 8 strategija za nošenje s negativnim osjećajima
- 4 načina kako anksioznost pretvoriti u svog saveznika
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life? Pročitaj ih online!