Plastična se slamka proizvede za par sekundi, koristimo je 10-ak minuta, nakon čega najčešće završi na otpadu (ili još gore, u okolišu) gdje joj treba 500 godina da se razgradi. Zbog toga su slamke samo jedan od plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu obuhvaćen prijedlozima Europske komisije za smanjenje plastičnog otpada. Na meti je 10 plastičnih proizvoda koji se najčešće nalaze naplavljeni na europskim plažama i morima, a zajedno čine 70 posto svih plastičnih predmeta u moru. Pored inicijative Europske komisije, već su i neke kompanije( poput Starbucksa i McDonald’sa) najavile uklanjanje plastičnih slamki.
Međutim, osim što su prava pošast za okoliš, izgleda da nisu ni tako bezazlene kad je ljudsko zdravlje u pitanju. Članak objavljen u Washington Postu bacio je svjetlo na drugi negativan učinak plastičnih slamki: njihov izravan utjecaj na ljudsko zdravlje. Prema autorici Christy Brissette – nutricionistici i dijetetičarki – osim očiglednog negativnog utjecaja na okoliš, postoji još niz zdravstvenih razloga zbog kojih je nužno eliminirati slamke jednom zauvijek.
Za početak, pijenje kroz slamku može uzrokovati ulazak više zraka u probavni sustav, povećavajući vjerojatnost za pojavu nadutosti i plinova. Također, na popisu je i povećan rizik od karijesa (jer slamke usmjeravaju slatke i gazirane napitke direktno na određene zube), pa čak i bore jer redovito korištenje slamčica može dovesti do istih vrsta bora oko usana koje imaju i pušači.
Prema Brissette, materijali i kemikalije koji se koriste u proizvodnji plastičnih slamki također mogu biti povod za zabrinutost. Sumnja se da jedna od njih, polipropilen, može dospjeti u vodu i utjecati na razinu estrogena kod ljudi. Stoga bi bilo uputno izbjegavati i ostale plastične proizvode, pogotovo ako dolaze u dodir s hranom, jer plastika općenito predstavlja prijetnju zdravlju ispuštanjem endokrinih distruptora, kemikalija koje ometaju rad hormona.
Dakle, osim činjenice da će do 2050. godine plastika u našim oceanima nadmašiti broj riba, ovo bi trebalo poslužiti kao dodatna motivacija da zaboravimo na plastične slamke i zamijenimo ih prihvatljivim alternativama, poput biorazgradivih papirnatih slamki, slamki od čelika ili stakla.
Pročitaj i ovo:
• UN upozorava: Plastika se nalazi svuda oko nas – možda i u vama
• Provjerite koje plastične proizvode više nećete moći koristiti
• 10 mitova o klimatskim promjenama kojima ne treba vjerovati