Pitanja o seksualnom zdravlju i zdravlju reproduktivnih organa još uvijek kod mnogih izazivaju nelagodu. No, razgovor sa stručnjakom vrlo je važan. Tu je i stručan Abi tim koji na sva vaša pitanja, pa i ona najneugodnija, odgovara precizno, ljubazno i promptno.
Na pitanja o seksualnom zdravlju odgovara slovenska liječnica, dr. Ana Peterlin, doktorandica biomedicine. Tijekom studija surađivala je na dva interdisciplinarna projekta u kojima je razvijala web aplikaciju za procjenu rizika spolno prenosivih bolesti i hepatitisa.
>> Pitajte Abi: Što je melanom i trebam li se brinuti?
Pitanje korisnice
Imala sam seksualni odnos bez zaštite dok sam bila na ljetovanju na odmoru, trebam li se brinuti zbog spolno prenosivih bolesti? Nemam simptome, znači li to da sam u redu?
Odgovor dr. Ane Peterlin, doktorandice biomedicine
Ako ste imali seksualni odnos bez zaštite, prijeti ozbiljna opasnost od zaraze spolnim bolestima i trebala bi vas što prije pregledati medicinska sestra ili liječnik. Međutim, nema potrebe za panikom. Pregled je jednostavan i većina infekcija lako se može izliječiti tijekom tretmana.
Zanimljivo je da ste spomenuli da nemate nikakvih simptoma jer postoji česta zabluda da će spolno prenosive bolesti uvijek stvarati simptome infekcije. To nije slučaj, jer oni koji su zaraženi često uopće ne pokazuju nikakve simptome. To se posebno odnosi na žene. Zbog toga često ne prepoznamo kada doista trebamo posjetiti kliniku.
No, čak i bez simptoma, postoji mogućnost zaraze bakterijskim bolestima poput klamidije, gonoreje i sifilisa, koje se mogu razviti u ozbiljnije zdjelične upalne bolesti i probleme s plodnošću, uključujući malformacije ploda ako je oboljela već trudna. Moguće su i virusne infekcije, HIV koji uzrokuje AIDS i hepatitis B (ili rjeđe spolno prenosivi hepatitis C), koji oboje uzrokuju upalu jetre što vodi do ciroze jetre i potencijalni razvoj hepatocelularnog karcinoma, ako se ne liječi.
Ne bi vam trebalo biti neugodno zbog odlaska jer su brzi i rutinski pregledi izuzetno važni za vaše zdravlje. Najbolje je stvoriti naviku tako da se pregledate i testirate svaki put kad započnete seks s novim partnerom.
Testovi su jednostavni i mogu uključivati:
● Uzorak urina
● Uzorak krvi
● Bris genitalija
● Brzi pregled
Posjeta klinici je povjerljiva, a većina infekcija može se izliječiti tako da zaista nema izgovora da se ne ide i pregledati. Žene također trebaju imati na umu da idu redovito na Papa test kako bi spriječile humani papiloma virus (HPV), koji može izazvati rak grlića maternice.
Mnogo je bolje biti proaktivan kad je riječ o vašem seksualnom zdravlju. Imajte na umu da uvijek imate siguran, zaštićen seks, koristite kondome da spriječite spolno prenosive bolesti i da provjerite imate li nezaštićeni seks s novim partnerom. Na taj način možete uživati u seksualnom životu bez brige i biti sigurni da ćete čuvati sebe i partnera.
>> Pitajte Abi: Kako prestati s pušenjem? Odgovara dr. Jose Sanza, pneumolog
Abi je platforma koju pokreće umjetna inteligencija i koja nudi brzu pomoć stvarnih i stručnih liječnika o pitanjima vezanim za zdravlje, a iznimno ju je lako i jednostavno koristiti. Umjesto dugotrajnog čekanja u liječničkim ustanovama ili pretraživanja Googlea s upitnim rezultatima, Abi stručni tim odgovara u nekoliko minuta.
Ako i vi imate pitanja o zdravlju, pišite nam na mail: info@naturala.hr