Iako je u svakodnevnom životu Google naš najbolji saveznik i prijatelj, kada je riječ o zdravlju ipak je pametnije potražiti mišljenje stručnjaka. Preventivno djelovanje i redovni pregledi, odgovoran su način odnosa prema samome sebi i osobnom zdravlju. A prava informacija prvi je korak u njezi, liječenju te održavanju zdravlja. Imate li i vi pitanja o zdravlju i u potrazi ste za otklanjanjem sumnji u samostalno postavljanje dijagnoza? Pitajte Abi tim stručnjaka koji će vam brzo, točno i razumljivo odgovoriti na svako pitanje o zdravlju.
>> Dr. Google je out, Abi je in!
Pitanje korisnice:
Ovog sam ljeta dosta vremena provodila na suncu, a u dva sam navrata dobila i lagane opekline. Liječnik mi je rekao da moram pripaziti na promjene na koži i u slučaju sumnje da se javim dermatologu. Kako izgledaju te promjene na koži oko kojih bih se trebala zabrinuti i što je to melanom?
Odgovara dr. Aram Boad, dermatolog specijaliziran za karcinom kože:
Melanom je vrsta raka kože kojemu je najčešći uzrok pretjerano izlaganje suncu. Iako to nije uobičajeno (ima samo 8 slučajeva na svakih 100.000 ljudi godišnje), 80 % smrtnih slučajeva od raka kože uzrokovano je melanomom, pa vam je liječnik mudro rekao da budite oprezni i da budite pažljivi. Melanom je u osnovi zloćudan, što znači da se može proširiti i na druge dijelove tijela. Kao liječnici, pridržavamo se „pravila ABCDE“ kako bismo podsjetili pacijente na što moraju paziti kada testiraju madeže i rizik od melanoma.
A je za asimetrične, što znači da dvije polovice madeža izgledaju različito.
B je za granice, kao što bismo trebali paziti na madeže s nepravilnim rubovima.
C je za boju, jer bismo se trebali brinuti kada madež ima više od jedne boje.
D je za promjer, jer madež može biti zloćudni ako ima promjer veći od 6 mm.
E je za Evoluciju, tako da pazimo na madeže koji se mijenjaju ili rastu.
Melanom ima nekoliko faktora rizika – češće ga vidimo kod pacijenata koji imaju velik broj madeža ili su svijetle puti. Međutim, postoji jedan ključni faktor koji svi možemo kontrolirati: naša razina izlaganja suncu. Najlakši način za izbjegavanje melanoma je izbjegavanje opeklina od sunca. Postoji nekoliko jednostavnih načina kako to učiniti, a nanošenje krema za sunčanje nije jedini način.
Važno je promijeniti svoj način razmišljanja i stav prema suncu, izbjegavajući ga tijekom najtoplijih sati dana, poput odlaska na plažu rano ujutro ili kasno navečer. Preporučuje se i nošenje šešira i odjeće koja pokriva kožu. U prosjeku, 80 % našeg života provedenog na suncu događa se prije navršene 18 godine, kada većinu svog vremena provodimo vani igrajući se i istražujući. Zbog toga trebamo dodatno voditi brigu o djeci u, kako bismo spriječili da izgore.
Ako se zabrinete da biste mogli imati melanom, važno je da vrlo brzo potražite savjet liječnika. Melanom u ranom stadiju može se izliječiti jednostavnom operacijom, ali što duže ostane, to je problematičnije i opasnije liječiti. Svaka tri do četiri mjeseca trebali biste provjeravati kožu (pomoću ogledala da biste vidjeli ona teže dostupna mjesta) kako biste bili sigurni da nema ništa neobično. Danas postoje čak i neke mobilne aplikacije koje vam mogu pomoći u tome.
Ne morate paničariti jer su slučajevi relativno neuobičajeni. Ali, incidencija melanoma raste svake godine. To je razlog zašto to definitivno morate imati na umu te biti oprezni i odgovorni kad ste ovog ljeta na suncu.
Pitajte Abi! Sva svoja pitanja o zdravlju pošaljite nam na e-mail adresu info@naturala.hr