Parkour je vještina koja razvija prirodne potencijale i sposobnosti našeg tijela – koristeći ga na najefikasniji i najbrži način pri savladavanju bilo kakvih prepreka koje mu se nađu na putu. Ovo nije jedna od onih aktivnosti koje zahtijevaju skupu opremu ili posebne dvorane. Ljepota parkoura je njegova jednostavnost jer sve što trebate je vlastito tijelo i prostor u kojem se krećete.
Prelaženjem fizičkih prepreka koje vam se nalaze na putu simbolično prelazite i blokade u glavi koje ometaju slobodno funkcioniranje mozga i otežavaju ostvarivanje naših pravih potencijala.
U parkouru se može zbilja naići na svašta. Trčanje, skakanje, penjanje, klizanje na stražnjici, kotrljanje i vješanje – pritom se vaše tijelo prilagođava prepreci kako bi ju što lakše osvojilo.
Teško je reći kada je parkour uistinu izumljen jer svi načini kretanja kao i tehnike koje se koriste čovjeku su poznate još od davnina. Slične vještine razvijali su još i Ninje, specijalci te komandosi u svojim misijama, a i danas profesije poput policajaca, vatrogasaca ili spašavatelja zahtijevaju određene vještine koje razvija parkour.
Kao osnivač čitavog pokreta koji se nalazi iza pojma parkour poznat je David Belle koji je čitav život posvetio razvijanju ove vještine.
Njegove riječi najbolje opisuju ono što parkour uistinu jest: ˝Strast, način života, a danas i vještina — Parkour je prije svega bio prirodna metoda razvijanja svih prirodnih kvaliteta kojima raspolaže ljudsko tijelo. Jačanje snage, okretnosti i brzine bili su prvi koraci u ovoj potrazi. …Dok bih se kretao, zacrtao bih si točku koja bi predstavljala cilj, te bih rekao sam sebi: Stići ću tamo; stići ću tamo direktno; stići ću tamo brzo; i ništa me na putu neće spriječiti.˝
Ubrzo je parkour na neki način postao urbana disciplina koja se proširila gradskim sredinama diljem svijeta, iako se tehnike korištene u parkouru zapravo mogu primijeniti na savladavanje bilo kakvih prepreka i u prirodnijim okruženjima.
Klubovi koji se bave parkourom postoje čak i u Lijepoj našoj, stoga se nemojte začuditi ako ugledate skupinu mladih koja ne koristi kolnike, zebre i ostale putokaze – oni kroje sam svoj put i kreću se zavidno brzo i vješto kroz grad poštivajući prava dugih i ne ugrožavajući ničiji život – jer parkour ipak podrazumijeva i određenu dozu odgovornosti.
Školi parkoura mogu pristupiti sve osobe starije od 15 godina, a više o ovoj zanimljivoj vještini možete pronaći ovdje.