Kao dio nove strategije za suočavanje s realnošću klimatskih promjena, gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo najavila je izgradnju „urbanih šuma“ na području grada. Projekt je već pokrenut, a vjeruje se kako će biti dovršen tijekom 2020. godine. Cilj je potaknuti pješake da provode više vremena u prirodi i iskoriste ekološke prednosti zelenila, kao što je smanjenje onečišćenja zraka, ali i sve koristi koje boravak u prirodnom okruženju donosi.
Parižane i inače muči nedostatak zelenih površina u glavnom gradu koji ih, u usporedbi s drugim velikim europskim gradovima poput Beča ili Milana ima vrlo malo. Eko „urbane šume“ trebale bi služiti kao opuštajući prostor za gradske stanovnike i mjesto u koje se mogu povući usred napornog radnog dana, na tragu krilatice „ više prirode, manje betona“.
Tako će četiri glavne pariške lokacije, izabrane zbog svoje simboličke vrijednosti, postati osjetno zelenije do 2020. godine. Šume će se pojaviti na sljedećim mjestima: pored parkirališta uz Hôtel de Ville i Gare de Lyon, iza Opere Garnier i uz dvije pješačke staze na desnoj obali rijeke Seine. Kako trenutni planovi predviđaju, Hôtel de Ville će dobiti novu borovu šumu, dok će Opera Garnier biti uronjena u stabla trešnje. Ostala će područja biti uređena kao gradski vrtovi ili jednostavne travnate površine.
Urbane šume, zelene fasade i vertikalni vrtovi pojavljuju se diljem svijeta u gradovima i industrijskim područjima, s ciljem ublažavanja efekata klimatskih promjena. Pokazalo se kako donose mnoge socijalne i ekonomske koristi, uključujući smanjenje razine stresa i promicanje mentalnog blagostanja, povećanje vrijednosti imovine na tom području, ali i razne načine na koje pridonose očuvanju okoliša.
Općenito, ekološke prednosti zelenih površina uključuju smanjenje temperature u gradovima, smanjenje zagađenja zraka, manje energetske troškove za okolne zgrade i osiguravanje staništa za divlje životinje, time pridonoseći očuvanju biološke raznolikosti.
Pročitaj i ovo:
• ZELENO JE IN: 8 jednostavnih načina kojima ti možeš spasiti planet
• 10 mitova o klimatskim promjenama kojima ne treba vjerovati
• Pčele su pronašle utočište na neočekivanom mjestu – krovovima Pariza