Da lijek nije roba i kako mu je mjesto u ljekarni, poruka je Hrvatske ljekarničke komore, Hrvatskog farmaceutskog društva i Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu vezano uz najavljenu liberalizaciju tržišta bezreceptnih lijekova u Hrvatskoj.
O opasnostima ovakvog zakonskog okvira, iskustvima europskih zemalja u kojima je liberalizacija tržišta dovela do povećanja broja slučajeva štetnog djelovanja nekih bezreceptnih lijekova te o važnosti magistara farmacije u okviru zdravstvenog sustava i pružanja zdravstvene skrbi govorili su doc. dr. sc. Lidija Bach-Rojecky, mag. pharm., prodekanica za nastavu i predstojnica Zavoda za farmakologiju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Maja Jakševac Mikša, mag. pharm., izvršna direktorica Hrvatskog farmaceutskog društva i Mate Portolan, mag. pharm., predsjednik Hrvatske ljekarničke komore, a nas je najviše zanimalo kako je s liberalizacijom tržišta lijekova u drugim zemljama.
Kako je na "Otoku"?
U Velikoj Britaniji, gdje je paracetamol široko dostupan, umre godišnje 100-150 osoba od komplikacija uzrokovanih predoziranjem te ima do 90.000 trovanja godišnje, a oko 30.000 osoba završi na bolničkom liječenju. Nasuprot tome, u Finskoj gdje se paracetamol može dobiti samo u ljekarnama registrira se samo 0-3 smrtna slučaja godišnje od predoziranja paracetamolom.
U Velikoj Britaniji u OTC statusu dopuštena je samo kratkotrajna primjena ibuprofena (do 7 dana) kod akutnih bolova (max. 1-2 g dnevna doza). Navedeno je da se ne smije kristiti istodobno s drugim lijekovima i nekim antihipertenzivima te da ga ne smiju rabiti astmatičari i osobe s peptičkim ulkusom bez konzultacije s liječnikom. No istraživanja su pokazala da je:
– 38 % pacijenata uzimalo bezreceptni ibuprofen za liječenje kroničnih tegoba duže od 13 tjedana
– 25 % pacijenata uzimalo bezreceptni ibuprofen duže od 8 tjedana
– 8 % pacijenata prekoračivalo preporučenu dozu lijeka
– veliki broj pacijenata uzimao bezreceptni ibuprofen s drugim propisanim lijekovima s kojima ulazi u interakcije (drugi analgetici, diuretici, antihipertenzivi)
– 4 % pacijenata s peptičnim ulkusom uzimalo bezreceptni ibuprofen
– 7 % pacijenata s astmom uzimalo OTC ibuprofen
Švedska povlači prodaju paracetamola izvan ljekarni
Švedska, koja je 2009. liberalizirala tržište bezreceptnih lijekova i dopustila prodaju određenih lijekova poput paracetamola i izvan ljekarni, postala je svjesna javnozdravstvene prijetnje takvog dereguliranja uslijed sve većeg broja intoksikacija paracetamolom i ozbiljnih zaprimljenih nuspojava. Švedska agencija za lijekove zato povlači prodaju tableta paracetamola izvan ljekarni (odredba stupa na snagu 1. ožujka 2015.), na temelju činjenice da se broj otrovanja paracetamolom znatno povećao i popeo s 2.500 u 2006. na 4.400 u 2013. godini, a broj hospitalizacija uslijed intoksikacije se povećao s 529 u 2006. na 1.161 u 2013 godini.
Švedska Agencija za lijekove poslala je snažnu poruku prema javnosti da je takvim postupcima stavljanja određenih bezreceptnih lijekova izvan nadzora ljekarnika nažalost dovedeno u opasnost ljudsko zdravlje i da nije dostatno samo educirati ljude o takvim rizicima, nego je najučinkovitija mjera zaštite zdravlja pučanstva jednostavno vratiti lijekove poput paracetamola ponovno samo u ljekarne.
Česta trovanja u Danskoj
Kada je u Danskoj paracetamol prešao u bezreceptni status prodaja se udvostručila, ali se broj pacijenata koji su završili na bolničkom liječenju radi trovanja paracetamolom povećao za 74 %. Danci razmatraju da veća pakiranja OTC lijekova protiv boli koji sadrže paracetamol, acetilsalicilnu kiselinu samu ili u kombinaciji s kodeinom i kofeinom, ibuprofen te fenazon s kofeinom vrate čak u receptni način izdavanja, kako bi se smanjio broj otrovanja i potreba transplantacije jetre. Naime, od kada su ti lijekovi široko dostupni dokazano je da imaju mnogo više nuspojava no što je bilo poznato prije njihove široke primjene.
Portugal dio lijekova vraća u ljekarne
Portugal je 2008. prodaju svih OTC lijekova potpuno liberalizirao, no sada, zbog mnogobrojnih incidenata i troškova liječenja nastalih kao posljedica neprikladne uporabe, 40 djelatnih tvari vraća u status izdavanja samo u ljekarnama.